A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jelentős bírságot szabott ki Mészáros Lőrinc egykori vejére, miután kartellezés miatt megállapították a jogsértést. Az ügy komoly figyelmet keltett, hiszen a büntetés milliárdos nagyságrendű, ami rávilágít a versenyjogi sz


Több vállalat illegális összejátszást folytatott egy Debrecen környéki, több tízmilliárd forintos vasúti fejlesztés közbeszerzési eljárása során – derült ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) pénteki nyilatkozatából. A GVH állásfoglalása szerint az érintett cégek alaposan egyeztették lépéseiket, ezzel megvalósítva a kartell működését. A koordináló szerepet a Homlok Csoport töltötte be, amelynek vezetője Mészáros Lőrinc korábbi veje, Homlok Zsolt. A GVH Versenytanácsa összesen 1,2 milliárd forintos bírságot szabott ki a Homlok Csoport két vállalatára, míg az összejátszó Inter Mobility Kft.-nek csupán 30 millió forintot kell megfizetnie.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2023 januárjában vizsgálatot indított a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. által lebonyolított közbeszerzés körüli szabálytalanságok miatt. A hivatal álláspontja szerint a részt vevő vállalkozások jogellenes egyeztetéseket folytattak az ajánlati árak és a nyertes kiválasztása kapcsán.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomozása során kiderült, hogy a Homlok csoporthoz tartozó Homlok Kft. és Homlok Zrt., valamint az Inter Mobility Kft. összefogtak annak érdekében, hogy biztosítsák a Homlok Kft. győzelmét egy közbeszerzési pályázaton. Az érintett vállalatok előre megtervezték ajánlataikat, hogy mindegyikük közül a Homlok Kft. kerüljön ki nyertesként. Az ajánlati árakat előzetesen egyeztették, a pályázati dokumentációkat pedig a Homlok Csoport által irányított közbeszerzési tanácsadó cég készítette. Ráadásul a beadott költségvetéseket is a Homlok Csoport egyik munkatársa állította össze mindkét résztvevő számára.

A Gazdasági Versenyhivatal döntése értelmében a Homlok Kft. és a Homlok Zrt. együttesen 1,2 milliárd forint bírságot kötelesek megfizetni a jogsértés kapcsán. A bírság mértékét több tényező is befolyásolta: egyrészt a közbeszerzés nagysága, másrészt pedig a Homlok Csoport előző évi árbevétele, amely szintén jelentős volt.

A Homlok Csoport a jogi eljárás során nem vette igénybe a védekezési lehetőségeit, sőt, az iratokba sem nézett bele, ugyanakkor többször is kérte a tárgyalás elhalasztását. Emiatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 25 millió forint eljárási bírságot szabott ki a Homlok Csoport cégeire a szándékos késleltetés következtében. Ezzel szemben az Inter Mobility Kft., amely szintén érintett az ügyben, aktívan együttműködött a hatósággal, így csupán 30 millió forint bírságot kell megfizetnie.

Related posts