KEMMA - Az ukrán gabona behozatala komoly kihívások elé állíthatja a helyi gazdálkodókat, akik így nehezen tudják megőrizni versenyképességüket.


Az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan beáramlása jelentős piaci feszültségeket generált az Európai Unióban. Ukrajna uniós integrációjának előkészületei tovább fokozhatják a feszültséget a magyar gazdák és Brüsszel között, amely már így is feszített viszonyban áll egymással.

A VG.hu tudósítása szerint Ukrajna uniós csatlakozásának előkészületei már korábban is jelentős feszültségeket generáltak az európai agrárpiacokon. Az Európai Bizottság az ukrán export támogatásával kívánta segíteni a háború által sújtott országot, azonban ennek következményeként ellenőrizetlen ukrán mezőgazdasági termékek árasztották el az uniós piacokat. Ez súlyos gazdademonstrációkat váltott ki Franciaországtól Lengyelországig, ahol a gazdák traktorokkal vonultak utcára, tiltakozva a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatuk ellehetetlenítése ellen.

Ukrajna mezőgazdasági termékeinek helyzete és az uniós integráció kihívásai Ukrajna gazdasági tájképe szorosan összefonódik agrárszektorának fejlődésével, amely az ország egyik legfontosabb pillére. Az ukrán mezőgazdaság nem csupán belföldi fogyasztásra termel, hanem jelentős exportőr is, különösen a gabonafélék és olajos magvak terén. Az uniós csatlakozás lehetősége azonban új perspektívákat, de egyben komoly kihívásokat is jelent a helyi termelők számára. A mezőgazdasági termelés szempontjából Ukrajna termékeny földjei és kedvező éghajlati viszonyai igazán kedvező alapokat biztosítanak. Az ország a világ egyik legnagyobb búza- és kukoricatermelője, és a mezőgazdasági exportja jelentős bevételt biztosít. Az EU-hoz való közeledés azonban megköveteli a gazdasági és jogi keretek átalakítását, amely kihívások elé állítja a helyi gazdákat. Az uniós csatlakozás árnyékában Ukrajna agrártermelőinek alkalmazkodniuk kell az uniós normákhoz, ami sok esetben a termelési gyakorlatok átformálását és a minőségi követelményeknek való megfelelést jelenti. A verseny fokozódása miatt a helyi termelőknek innovatív megoldásokat kell keresniük és a fenntartható fejlődés irányába kell elmozdulniuk, hogy megőrizzék piaci pozíciójukat. Ugyanakkor az uniós integráció lehetősége új piacokat is nyithat, hiszen a szigorúbb szabályozások és a minőségi elvárások a kiváló minőségű termékek iránti kereslet növekedését is eredményezhetik. Az ukrán mezőgazdaság számára tehát a kihívások mellett új lehetőségek is kínálkoznak, amelyek kihasználásához elengedhetetlen a folyamatos fejlődés és a nemzetközi trendek figyelemmel kísérése. Összességében Ukrajna agrártermékeinek jövője szoros összefonódásban áll az uniós csatlakozás folyamatával, amely új kihívásokat és lehetőségeket egyaránt teremt. Az agrárszektor szereplőinek feladata, hogy ezeket a változásokat megfelelően kezeljék, biztosítva ezzel az ország mezőgazdasági potenciáljának maximális kihasználását.

A legnagyobb kihívást az ukrán gabona és egyéb mezőgazdasági termékek jelentették, amelyek nem feleltek meg az uniós egészségügyi és környezetvédelmi normáknak. Az árak hirtelen zuhanása következtében számos uniós termelő súlyos veszteségeket könyvelhetett el, amelyeket később részben sikerült kompenzálni.

Magyarország, Lengyelország és Szlovákia importtilalmat vezetett be, hogy megóvja saját mezőgazdasági termelőit, azonban ez az intézkedés nem tudta teljes mértékben megakadályozni a piaci zavarokat. Az Európai Unió, a szolidaritás jegyében, vámmentességet kínált az ukrán mezőgazdasági termékeknek, amelyet 2023-ban továbbra is érvényben tartottak.

Ebben az időszakban az ukrán gabona áradatot zúdított a határ menti országokra, ami jelentős piaci zavart idézett elő. A magyar kormány erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy ezeket a terményeket kiszorítsa a hazai piactról, ám az uniós közös piacon való jelenlétük továbbra is kedvezőtlenül befolyásolta a magyar mezőgazdaság helyzetét.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Európai Bizottság fontolóra vette a területalapú támogatások fokozatos megszüntetését. Mint arról korábban már beszámoltunk, ez különösen súlyosan érinti Komárom-Esztergom kis- és középvállalkozásait. Dr. Balogh Zoltán, a MAGOSZ vármegyei elnöke hangsúlyozta, hogy a támogatások elvonása komoly akadályokat gördíthet a gazdaságok fenntartható működése elé.

Az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan beáramlása nem csupán gazdasági problémákat teremtett, hanem politikai feszültségeket is szült. Győri Enikő, az Európai Parlament képviselője, hangsúlyozta, hogy sikerült bizonyos védőintézkedéseket bevezetni, amelyek csökkentik az ukrán importot. Ugyanakkor mélységesen elítéli, hogy a magyar baloldali politikai képviselők nem támogatták ezeket a lépéseket.

Related posts