Kiszivárgott információk szerint Trump döntései következtében jelentős gyengülés várható az európai védelem terén.

A Pentagon vezetése fontolgatja, hogy akár 10.000 amerikai katonát is kivonhat Kelet-Európából - jelentette a NBC.
A védelmi minisztérium magas rangú tisztviselői mérlegelik azt a javaslatot, amely szerint akár 10.000 katonát is kivonnának Kelet-Európából.
A szóban forgó egységek fontos részét alkotják annak a 20.000 fős kontingensnek, amelyet a Biden-adminisztráció 2022-ben irányított az Ukrajnával határos országok védelmi képességeinek megerősítése érdekében, miután Oroszország megkezdte invázióját. Jelenleg a pontos létszámok kapcsán még zajlanak a tárgyalások, azonban a javasolt intézkedések akár azt is magukban foglalhatják, hogy a Biden által küldött erők felét visszahívják.
Európai tisztviselők véleménye szerint, amennyiben a Pentagon zöld utat ad a javaslatnak, az tovább fogja erősíteni azokat a aggodalmakat, miszerint az Egyesült Államok elfordul régi európai szövetségeseitől. Ezek az országok ugyanis Oroszországot egyre inkább növekvő fenyegetésként azonosítják.
Az oroszok az amerikai erők csökkentését az elrettentés gyengüléseként értékelnék, és ez növelné hajlandóságukat, hogy különböző módokon beavatkozzanak Európában
- fogalmazott meg Seth Jones, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának alelnöke.
A Trump-kormányzat világossá tette, hogy elvárja az európai szövetségesektől, hogy fokozottabban vállaljanak felelősséget saját védelmükért. Ezzel lehetőséget teremtettek arra, hogy az Egyesült Államok katonai erőforrásait a Kínával és egyéb fontos kérdésekkel kapcsolatos kihívásokra összpontosíthassa.
Pete Hegseth védelmi miniszter első külföldi útján, februárban Brüsszelben tartott beszédében kijelentette, hogy
A kemény stratégiai tényezők megnehezítik az Egyesült Államok számára, hogy elsődlegesen Európa biztonságára összpontosítson.
Ehelyett az Egyesült Államok a déli határának védelmére és Kína befolyásának kiegyensúlyozására fogja helyezni a hangsúlyt - nyilatkozta.