Kolléganőnk teljesen különleges!
A sarki fény, ez a lenyűgöző és varázslatos természeti jelenség, évszázadok óta rabul ejti az emberi szíveket és elméket. Egyetlen pillantás elegendő ahhoz, hogy megértsük, miért veszi körül misztikus aura ezt a csodát; miért érezzük úgy, hogy valami különleges és természetfeletti érint meg minket, amikor a sötét égbolton a színek tánca elkezdődik. A zöld, kék és vörös fények játékos piruettjei nem csupán a szemünket kápráztatják el, hanem a lelkünket is megérintik, mintha az univerzummal folytatnánk egy titkos beszélgetést.
Nem meglepő, hogy a sarki fény körüli mitológiai történetek és legendák a környező népek kultúrájában is fontos helyet foglalnak el. Például a skandináv hagyományokban úgy vélték, hogy a sarki fény valójában a valkűrök, Odin hű szolgái, ragyogó pajzsainak és fegyverzetének fénye. Ezek a harcos női szellemek a csatában elesett hősöket vezették Valhallába, a harci dicsőség otthonába, így a fények nem csupán természeti jelenségként, hanem a hősies cselekedetek szimbólumaként is értelmeződtek.
Van azonban a sarki fényre tudományos magyarázat is, mely bár kevésbé misztikus, mégis ugyanolyan érdekes, és a kalandvágyó utazóknak jó útravaló, ha egyszer Svédországba, Norvégiába, Skóciába, vagy Izlandra látogatnak.
A sarki fény, vagy más néven aurora, lenyűgöző látványosság, amely a Föld északi és déli pólusainál egyaránt megfigyelhető. Az északi féltekén, az Északi-sarkkör fölött, ezt a különleges fényjelenséget északi fénynek, vagyis aurora borealisnak hívjuk, míg a déli féltekén, az Antarktisz közelében, aurora australis néven ismert. Ezek a színes fényjátékok a légkörben zajló elektromos és mágneses interakciók eredményeként jönnek létre, és varázslatos élményt nyújtanak azoknak, akiknek szerencséjük van megpillantani őket.
Az éjszakai égbolton látható fényeket valójában a Nap felszínén zajló tevékenység okozza.
A Nap, a naprendszerünk középponti csillaga, hatalmas elektromos töltésű részecskékből álló viharokat generál a felszínén. Ezek a napviharok olyan hatalmas felhőket bocsátanak ki, amelyek képesek milliókm-es távolságokat megtenni, és egyes részecskék végül eljutnak a Földre is.
A legtöbb ilyen részecske elhajlik az űr végtelenjében, de néhányuk a Föld mágneses mezeje által vonzódik, és a sarki pólusok irányába gyorsulva behatol a légkörbe. Ennek eredményeként a sarki fény varázslatos tánca főként a mágneses pólusok környékén figyelhető meg.
"Tom Kerss, a Greenwichi Királyi Obszervatórium csillagásza részletesen kifejti..."
Ez a jelenség egy különleges fizikai folyamat, amelyet gerjesztésnek hívunk. A folyamat során a töltött részecskék ütköznek a Föld légkörében található gázokkal, és átadják nekik az energiájukat. Ennek következtében a gázok energiaszintje megnövekszik. A felhevült gázok aztán próbálnak megszabadulni az energiájuk feleslegétől, ami fény kibocsátásához vezet. Ez a gyönyörű látvány, amit mi sarki fényként ismerünk, valójában a természet csodálatos játékának eredménye.
Amit tehát megfigyelhetünk, az a légkörünkben található atomok és molekulák interakciója a Napból érkező részecskékkel. A sarki fény lenyűgöző, hullámos mintázatai és "függönyei" a Föld mágneses terében húzódó erővonalak hatására alakulnak ki.
A különféle gázok eltérő színű fényt bocsátanak ki, amikor hőhatás éri őket. Ez a jelenség a sarki fény megjelenésekor is megfigyelhető, hiszen ott is hasonló folyamatok zajlanak le.
A Föld légkörének két legdominánsabb összetevője a nitrogén és az oxigén. Ezek az elemek lenyűgöző színjátékot varázsolnak a sarki fények megjelenésekor, amikor különböző színekben tündökölnek az égbolton.
A sarki fényben látható zöld szín az oxigénre jellemző (100-250 kilométeres magassában), míg a lila, kék vagy rózsaszín árnyalatokat a nitrogén okozza. A lilás árnyalat 80-100 kilométeres magasságban jelenik meg; a vöröses színárnyalat pedig a nagyon magasan, 250-600 kilométeren történő atomi oxigén fénylése.
Az aurora borealis, más néven északi fény, a Föld északi féltekéjének varázslatos égi jelensége, míg az aurora australis, vagyis a déli fény, a déli féltekén ragyog.
Bár a sarki fény csodás jelenségét leggyakrabban a sarkvidékek varázslatos tájain csodálhatjuk meg, időnként Magyarország területén is feltűnik. E különleges látvány mögött az erőteljes mágneses viharok állnak, amelyek képesek eljuttatni ezt a természeti csodát a mi égboltunkra is. Például 2024 szeptemberében egy G3-as fokozatú napvihar érkezett, amely lehetőséget adott arra, hogy a magyar égbolton is megcsillanjon a sarki fény. Sőt, Szilveszter éjszakáján több helyszínen is megfigyelhető volt ez a lenyűgöző jelenség! A Magyar Csillagászati Egyesület sarki fény előrejelzése kiváló segítséget nyújt az érdeklődőknek, akik szeretnék megörökíteni ezt a varázslatos élményt.
A körülményeknek továbbra is ideálisnak kell lenniük ahhoz, hogy a sarki fényt megfigyelhessük. Legjobb, ha sötét és tiszta éjszakákra vadászunk, lehetőleg távol a fényszennyezéstől, hiszen így van a legnagyobb esélyünk arra, hogy szemtanúi legyünk ennek a varázslatos természeti jelenségnek!
Svédország északi vidékén, a lenyűgöző Norrland történelmi tájában csodálatosan megfigyelhető a sarki fény varázslatos tánca. Ha valaha is úgy döntesz, hogy a nyári pihenés helyett a tél csodáit választod, akkor érdemes felfedezni a Jéghotel különleges világát. Ez a szálloda a világ legszokatlanabb szálláshelyei közé tartozik, és még az északi sarkkört is meghaladó tájon található, ahol a sarki fény igazán káprázatosan ragyog.