Kreml: Moszkva és Washington a jövőben a béke megteremtéséről és nem a háború folytatásáról folytat megbeszéléseket.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televízió „Moszkva. Kreml. Putyin” című műsorában bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai elnök telefonbeszélgetése új irányt jelenthet a két ország kapcsolatában. A jövőben Moszkva és Washington a béke kérdéseiről fog tárgyalni, nem pedig a háborúval kapcsolatos témákról.
"Ez egy határozott üzenet, amely azt jelzi, hogy a jövőben a párbeszéd eszközével kívánjuk kezelni a felmerülő problémákat. Mostantól a béke lesz a középpontban, nem pedig a háború" - hangsúlyozta a szóvivő. "Milyen volt a helyzet az előző amerikai kormányzat alatt? A párbeszéd teljes hiánya és a háború eszkalációja jellemezte a politikájukat. Trump elnök nyilatkozatai alapján a problémák megoldása a párbeszéd révén történik, és a háború helyett a béke keresése a cél. Ennek az álláspontnak, elvileg, minden józan ésszel rendelkező ember vagy állam számára vonzónak kellene lennie" - tette hozzá.
Peszkov nyilatkozata szerint az orosz hivatalos személyek utazási lehetőségeivel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokba való tárgyalásokra vonatkozó szankciók, amennyiben van megfelelő politikai akarat, bármikor eltörölhetők. Ezen kívül megemlítette, hogy Trump bármikor látogathat Oroszországba.
Az orosz elnök szóvivője kifejtette, hogy az elmúlt évek tapasztalatai felvértezték Oroszországot, így a Nyugattal folytatott lehetséges tárgyalások során már nem engedik meg, hogy újra megtévesztés áldozataivá váljanak. Emlékeztetett arra, hogy ez különösen fontos, figyelembe véve a 2014-2015-ös minszki megállapodásokkal kapcsolatos helyzetet, amikor Oroszországot jogtalanul vezették félre.
A megtévesztés elleni biztosítékok valószínűleg abban rejlenek, hogy a romantikus időszaknak vége. Most a pragmatikus megközelítés ideje érkezett el, és az elmúlt évek tapasztalataira kell támaszkodnunk. Ezek az élmények segítenek elkerülni a hamis ígéretek csapdáját – fejtette ki.
Ahogy fogalmazott, Oroszország nem hagyja figyelmen kívül azokat a múltbeli ígéreteket sem, amelyek megszegésével szembesült, mint például a NATO keleti bővítésére vonatkozó garanciák. Moszkva ezt a tapasztalatot figyelembe veszi, amikor saját politikai álláspontját formálja. Kiemelte, hogy a minszki megállapodások lehetőséget teremtettek az ukrán helyzet rendezésére.
"Ha Ukrajna sértetlen marad, és a Donyec-medencei orosz közösségeket nem éri bántalom, akkor talán elkerülhető lett volna a polgárháború. A Donyec-medencei orosz emberek talán nem érezték volna úgy, hogy el kellene szakadniuk Ukrajnától, hogy elhagyják azt az országot, ahol a saját népük ellen tankokkal és harci gépekkel lépnek fel. Mindezek a történések talán sosem valósulnak meg."
Peszkov szerint a megállapodásokban lépésről lépésre rögzítették a rendezéshez megteendő lépéseket, logisztikai láncolatot írtak elő, ám, mint később kiderült, sem a Nyugat, sem Ukrajna akarta ezeket végrehajtani - részletezte az MTI.
Álláspontja szerint a Kijevvel folytatott tárgyalások során Moszkvának figyelembe kell vennie a másik fél szuverenitásának hiányosságait és a kölcsönös bizalom megingását, ezért kiigazításokat kell eszközölnie. Emlékeztetett arra, hogy Ukrajna több mint két és fél évvel ezelőtt aláírta az isztambuli rendezési megállapodást, de aztán elvetette azt. "Ez alapján arra következtethetünk, hogy az ország nem igazán képes komolyan venni a szavait" - fogalmazott. Véleménye szerint Ukrajna nem csupán az Egyesült Államok vazallusa, hanem inkább "rossz szolgája" annak.
Elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a helyszínen nem, csak utólag, felvételen látta, milyen grimaszokat vágott a "normandiai négyek" 2019. decemberi párizsi közös sajtótájékoztatóján a vele egy asztalnál ülő ukrán hivatali partnere, Volodimir Zelenszkij, aki Peszkov szerint "több kérdéshez nem viszonyult komolyan".