Lengyelországban már érezhető a Trump által vezérelt fegyverszállítással kapcsolatos aktivitás. Az országban felerősödtek a politikai diskurzusok, amelyek a védelmi együttműködések és a katonai erőforrások bővítése körül forognak. A helyi vezetők és elemz


A délkelet-lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtérnél működő légi teherszállítási csomópontról érkező információk megerősítik, hogy Washington életbe lépteti az ukrajnai fegyverszállítmányok felfüggesztését - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök kedden a varsói kormányülés előtt.

A CBS News hírcsatornának nyilatkozó névtelen fehér házi forrásra hivatkozva Tusk komoly aggodalmát fejezte ki az ukrajnai katonai szállítmányok leállítása miatt. Kiemelte, hogy a lengyel kormánynak mostantól "bizonyos értelemben rendkívüli döntéshozatali üzemmódra" kell átállnia, ezért sürgette a kormánykoalícióon belüli "felesleges viták" felfüggesztését más témákban.

Úgy látta: nincs ok arra, hogy az amerikai bejelentést "puszta szavaknak" tekintsék. A jasionkai csomópontról érkező jelentések "megerősítik az amerikai fél bejelentését" - számolt be.

Lengyelország stratégiája továbbra is az, hogy Európában intenzívebbé kell tenni a védelmi képességek növelését, egyúttal

minden körülmény dacára gondoskodni kell minél jobb transzatlanti kapcsolatokról, és a legfontosabb szövetségessel, az Egyesült Államokkal folytatott együttműködésről

jelentette ki Tusk.

Władysław Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter keddi vidéki sajtóértekezletén úgy vélte: Lengyelország stratégiai érdeke, hogy "minél távolabb tartsák Oroszországot", ezért katonailag továbbra is támogatni kell Ukrajnát.

A lengyel ellenzék vezető ereje, a Jog és Igazságosság nevében Mateusz Morawiecki, korábbi miniszterelnök és az Európai Konzervatívok és Reformerek (EKR) pártcsalád elnöke, kedden a Radio Wnet konzervatív rádióban kifejezte reményét, hogy Donald Trump amerikai elnök nyitva tartja az Ukrajnával kötendő megállapodás lehetőségét. Morawiecki hangsúlyozta, hogy a fegyverszállítások felfüggesztése csupán egy "szüneteltetési intézkedés", amely arra szolgál, hogy az ukránok tudomásul vegyék, milyen fontos, hogy értékeljék Amerika támogatását. Véleménye szerint Volodimir Zelenszkij pénteki viselkedése a Fehér Házban "minimum problémás" volt, és Trumpnak "joga van arra, hogy önértékelésre ösztönözze" az ukrán elnököt.

Az európai fővárosokból érkező "szép, biztató szavak ellenére" Morawiecki szerint Ukrajna "nehéz helyzetbe kerülhet", ha az Egyesült Államok támogatása nélkül próbálja megvédeni szuverenitását. A jelenlegi körülmények között a politikai vezető úgy véli, hogy Ukrajna szuverenitásának megőrzése prioritást élvez a területi integritás, illetve a 2014 előtti határok helyreállítása felett.

Az ukrán védelmi költségek befagyasztott orosz vagyonnal való finanszírozásának kérdésére, amelyhez Magyarország és Szlovákia negatív álláspontot képvisel, Morawiecki egyértelművé tette, hogy nem biztos abban, hogy Magyarország elutasító véleményt fog kialakítani.

Mielőtt a magyarokat hibáztatnánk, érdemes alaposan átgondolni a mögöttes eseményeket.

folytatta. Sokszor hallotta - mondta -, hogy a magyarok "akadályoznak valamit" Ukrajna ügyében, miközben az uniós fórumokon kormányfőként "saját szemével látta", hogy elsősorban Olaf Scholz német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök akadályozták Ukrajna támogatását, az orosz vagyon befagyasztását "a háború hosszú hónapjain, negyedévein át". "Ők a felelősök azért, ami ma történik" - jelentette ki Mateusz Morawiecki.

Related posts