Ligeti Miklós véleménye szerint az átláthatósági törvény tervezete még az oroszországi szabályozásnál is kedvezőtlenebb helyzetet teremt.

A jogász véleménye szerint "a hatalom komoly nehézségekkel nézhet szembe, ha ilyen szabályozásra van szüksége."
"Ez a NER a Fidesz tipikus, alattomos stratégiájával készült, az éjszaka leple alatt, bármiféle egyeztetés nélkül tárták a nyilvánosság elé" - nyilatkozta Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója az ATV-nek a kedd éjjel benyújtott átláthatósági törvény javaslatáról. A tervezet értelmében a Szuverenitásvédelmi Hivatal készítene egy listát azon szervezetekről, amelyekről úgy vélik, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását és próbálják befolyásolni a közéletet.
"A közélet átláthatóságáról" című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.
Ligeti véleménye szerint a javasolt intézkedés "valamivel kedvezőtlenebb, mint az oroszországi szabályozás", mivel "a megszokott módon, jogorvoslati lehetőségek nélkül, lényegében képes megakadályozni a szervezetek működését". Kiemelte: "Első pillantásra ez nem tűnik jogszabálynak, hiszen a jogtól elvárható, hogy a jót, az igazságosságot, az egyenlőséget és a méltóságot szolgálja."
Arra a kérdésre, hogy miért véli úgy, hogy a tervezet szigorúbb az orosz szabályozásnál, kifejtette:
Bár nem vagyok szakértője az oroszországi jogi környezetnek, de tudomásom szerint a külföldi ügynökségek szabályozásának nem az a fő célja, hogy teljes mértékben ellehetetlenítse a pénzügyi tevékenységeket.
Végül megjegyezte, hogy véleménye szerint "a hatalom komoly nehézségekkel nézhet szembe, ha ennyire fontosnak tartja ezt a szabályozást".
A törvényjavaslat benyújtásának utáni reakciókat folyamatosan frissülő tudósításunkban követheti nyomon: