Természetesen! Íme egy egyedi szöveg a témában: **Magyar Ufók Szlovákiában** A Szlovákiai égbolt alatt különös jelenségek figyelhetők meg, amelyek már régóta foglalkoztatják a helyi lakosokat. A magyar ufók, akik a legendák szerint nemcsak a csillagok k

Ivan Korčok pozsonyi vársnitten tett bejegyzése a magyar himnusz alatt nem csupán a tartalmával foglalkoztathat, hanem inkább azt tükrözi, amit eddig is sejtettünk a politikai karakteréről. Sokkal lényegesebb azonban, hogy ez a helyzet rávilágít arra, miért csökken a jobboldal népszerűsége a magyar választók körében.
A szlovákiai politikának több alaptétele van. Néhány közülük állandónak tűnik: például az, hogy a magyar közösség problémáit igazán egyetlen szlovák szereplő sem érti. Van, ami viszont változik. A magyar közösség és a politikai képviselete már egyáltalán nem magától értetődően a demokratikus ellenzék, a jobboldal és a liberálisok természetes, feltétel nélküli szövetségese.
A változás gyökerei az elmúlt másfél évtized politikai eseményeiben keresendők, és most egy hosszú folyamat végkifejletét tapasztaljuk. A szlovák társadalom hagyományosan leegyszerűsített képet alkotott a magyar közösségről. E közbeszédben furcsán artikuláló csoportként jelennek meg, akik olyan homályos, nehezen érthető, és sokak szerint nem is létező problémákról beszélnek. Ennek ellenére a magyarok elkötelezték magukat a szlovák demokrácia védelme mellett, Vladimír Mečiar árnyékában, és érzékenyen reagálnak a többi kisebbség kihívásaira is.
Később, miután az MKP kormányból való távozása nyomán megváltozott a magyar közéleti diskurzus, világossá vált, hogy a közösség jelentős része elutasító a bevándorlással és a progresszív eszmékkel szemben. Ezen kívül a Nyugat iránti bizalom is megingott, ami egyes magyarok körében Nyugat-ellenességgé változott. Közben azonban a pozsonyi értelmiség körében megjelent egy magyarázat, amely a szlovákiai magyarok helyzetének romlását próbálta értelmezni. A bűnbakok sorában a határokon átszivárgó orbáni propaganda, a magyar média hatása, valamint a nem eléggé tájékozott, falusi közeg is szerepet játszott a helyzet alakulásában.
Valójában az egész problémakör sokkal bonyolultabb, a lakosság ugyanis elsősorban a politikai kínálatra reagál. Mit kínál a magyaroknak Fico és a Smer? A szociális biztonság látszatát, régebben tűzoltóautókat, újabban például csatornákat (ezek az alapvető szolgáltatások egyébként is járnának, de a déli régiók elmaradó fejlesztése miatt a magától értetődő dolgokat is könnyen tekintjük "ajándékoknak"). Ezzel szemben mit kínál az Európa-párti jobboldal? Úgy különösebben semmit. Mármint Fico utálatán és Orbán Viktor meg a diktatúrák következetes kritikáján túl. Ami lehet dicséretes, de fájóan hiányzik belőle bármilyen magyar régió- és közösségspecifikus mondanivaló. Sugallhatja a jelenlegi ellenzék, hogy valójában ők képviselik a társadalmi sokszínűséget és a megértést, de mint azt Korčok posztja és annak kedvező társadalmi fogadtatása mutatja, ez a póz nem terjed túl az üres szlogeneken, vagy szelektív módon vonatkozik a közösség egy részére. Az egyetlen érdemi újítást magyar ügyekben az ellenzék számára a magyar nemzetiségű politikusok becsatornázása jelentette a saját pártjaikba.
Szlovákia harmincöt év alatt nem tudta igazán megérteni a magyar gondolkodást, pedig a városi-értelmiségi közeg sokszínűsége adott volna alapot a párbeszédhez. A civil aktivisták és kezdeményezések mindkét oldalon jórészt jó szándékúak voltak, de a társadalmi hatásuk sajnos elmaradt a várakozásoktól. Nehéz helyzet, hogy ennyi idő elteltével sem sikerült a szlovákiai tantervbe integrálni a kisebbségek kérdését, így a tudatlanság új generációi folyamatosan újratermelődnek. A szlovákiai magyarok sokszor úgy érzik, mintha idegenek lennének a saját környezetükben; nem csupán Korčok értetlenkedik a himnusz alatt feltűnő pozsonyi vár kapcsán, hanem sok más is, aki ezzel a helyzettel szembesül. Fico is tisztában van ezzel, de ő inkább a problémák elfojtására törekszik, mintsem azok valódi megoldására.