A református egyház máris magánkézbe adta a államtól örökölt hegyvidéki óriásingatlant.

"Figyeljétek meg, hogy megszabaduljatok a telhetetlenségtől; hiszen az ember élete nem a vagyon felhalmozásában rejlik."
A Pázmány-féle református Biblia-fordításban találtuk ebben a szövegformában a Lukács evangéliuma 12. részének 15. versét, Jézus gazdaság- és szociálpolitikai útmutatójának egy részét. Az áramvonalasabb katolikus Bibliában ugyanez: "Vigyázzatok és óvakodjatok minden kapzsiságtól, mert nem a vagyonban való bővelkedéstől függ az ember élete".
Meglehet, hogy a hazai református egyházi vezetők átlapozták ezt a verset. Ugyanis, mint arról Kovács Gergely, a XII. kerület kutyapárti polgármestere beszámolt, olyan ingatlanügyet nyomtak le szűk egy év alatt, hogy arra még az ószövetségi Izsák (Ter.26:12-16) is csak csettintene.
"A Református Egyház egy jelentős, körülbelül 50 ezer négyzetméteres területet szerzett meg a Virányos út és a Szilágyi Erzsébet fasor között, amelyet hitéleti és oktatási célokra kapott meg ingyenesen a Magyar Államtól" – számolt be erről a polgármester, Kovács, még tavaly áprilisban. Kiemelte, hogy az állam még azelőtt, hogy átadta volna a telkeket az egyháznak, jelentősen módosította az ingatlanok beépíthetőségét, csökkentette a kötelező zöldfelületek arányát, és engedélyezte a lakófunkciók kialakítását is.
Az ingyenesen átadott 50 061 négyzetméteres terület, ami körülbelül 7 futballpálya méretének felel meg, az állami vagyonkezelő MNV Zrt. becslése szerint 9,1 milliárd forintot, pontosabban 9 194 419 000 forintot ér.
"A tulajdoni lapon jelenleg az látszik, hogy az ingatlan nem sokkal később a Bank Center Kft.-hez került "csere" útján, amiből nem sok derül ki, hiszen cserélni 1 forintos értékre is lehet valamit"
- írja a polgármester. A pontos értékesítési árat, amelyen a református közösség a területet eladta, nem ismerjük, de azt tudjuk, hogy ki vásárolta meg. A Bank Center Kft. egy 1995-ben alakult vállalat, amelyhez az OTP 1997-ben csatlakozott tulajdonosként. Egy ideig az Inga Kettő Kft., az OTP ingatlanos leányvállalata is résztulajdonos volt. Azóta, 2016 óta az OTP teljes egészében birtokolja a céget, amely tavaly 5,345 milliárd forint nyereséggel zárta az üzleti évet.
Kovács Gergely kíváncsi volt a tranzakció részleteire, és megjegyezte: "Úgy vélem, ha valaki állami vagyont kap közfeladat ellátásához, akkor annak további sorsa közérdekű adatnak minősül." Sajnos a tavaly december 31-én benyújtott közadatigénylésükre csak annyi választ kaptak, hogy a Református Zsinati Hivatal karácsonykor zárva tart. Ennek következtében a kerület a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordul jogorvoslatért.