Az ukrajnai fegyverszállítások máris elérték a korábbi szintet.

Kijev hálás, de közölte: a területeivel kapcsolatban nem fogadja el "az engedmények kifejezést".
Folytatódik az amerikai fegyverek szállítása Ukrajnába a délkelet-lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtéren működő nemzetközi szállítási csomóponton keresztül - erősítette meg szerdai közös varsói sajtóértekezletén Andrij Szibiha ukrán és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter.
Az ukrán diplomácia vezetője a keddi dzsiddai amerikai-ukrán megbeszélés után megállt Lengyelország fővárosában, ahol újabb tárgyalásokat folytatott. Szibiha a dzsiddai megbeszélés egyik jelentős eredményeként emelte ki, hogy újraindítják az amerikai fegyverszállítmányokat Rzeszów felé. "Ez a legnagyobb logisztikai központunk, amelyen keresztül fegyverekhez jutunk" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez a döntés kulcsfontosságú az ukrán védelem szempontjából.
A PAP hírügynökség beszámolója szerint Michael Waltz, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója Dzsiddában bejelentette, hogy Washington "azonnal helyreállítja" az Ukrajnának nyújtott támogatását. Ez a döntés a Joe Biden korábbi amerikai elnök hivatali időszaka alatt jóváhagyott csomagok keretében érinti az amerikai raktárakból átadandó felszereléseket is.
Sikorski a szerdai sajtókonferencián megerősítette: a jasionkai csomóponton keresztül történő fegyverszállítás volumene "visszatért a korábbi szintre". "Ha jól értem, a Starlink is működik" - mondta arra utalva, hogy az utóbbi napokban az X-en vitába keveredett Elon Muskkal, a Starlink műholdas internetszolgáltatást üzemeltető SpaceX amerikai űripari vállalkozás tulajdonosával. Sikorski vasárnap az X-en azt írta: Varsó évi mintegy 50 millió dollárral járul hozzá ahhoz, hogy Ukrajna használhassa ezt a szolgáltatást.
Szibiha bejelentette, hogy Lengyelország eddig körülbelül 200 millió dollárral segítette elő a Starlink ukrajnai működését.
Az ukrán miniszter
"nagyon fontosnak, szinte történelmi jelentőségűnek" nevezte a dzsiddai tárgyalások eredményét.
Ukrajna jóváhagyta az Egyesült Államok által javasolt 30 napos átmeneti tűzszünetet. Most az amerikai diplomácia Moszkvához fordul, hogy megtudja, milyen álláspontot képvisel az orosz fél a javaslattal kapcsolatban.
Ukrajna határozottan kifejezte, hogy "semelyik más államnál nem vágyik jobban a háború befejezésére és egy tartós, igazságos béke megteremtésére". Szibiha elmondta, hogy Kijev kész létrehozni egy tárgyalóküldöttséget, amely a tűzszünethez vezető útvonal kidolgozásán dolgozna. Az ukrán nép "igazságos békét" keres, amely nemcsak számukra, hanem egész Európa számára is a stabilitás záloga lenne. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy partnereiktől megkapják a szükséges támogatást – tette hozzá. "Nincs szükség Minszk-3-ra vagy Jalta-2-re" – utalt a korábbi, az ukrajnai helyzet rendezésére tett erőfeszítésekre, valamint a második világháború után a Szovjetunió befolyásának növekedését eredményező 1945-ös jaltai konferenciára.
A varsói ukrán nagykövetségen rendezett későbbi sajtótájékoztatón Szibiha a PAP-nak kijelentette: az Oroszországgal folytatandó esetleges béketárgyalásokon hazája nem fogad el semmilyen engedményt "a területi integritás és a biztonság rovására". Ukrajna álláspontja egyértelmű: nincsenek területi engedmények, "nem fogadjuk el az engedmények kifejezést" - húzta alá a miniszter.