Lenyűgöző felfedezés! Az orvosi szakértők felfedték, mi állhat az autoimmun betegségek hátterében: nem a genetikai örökség vagy az étrendi szokások, hanem...
Az autoimmun betegségek globálisan egyre szélesebb körben érintik az embereket - például az Egyesült Államokban már több mint 23 millióan küzdenek valamilyen formájukkal, és a női betegek aránya eléri a 80%-ot. De vajon mi lehet a háttérben a betegségek ilyen drámai elterjedésének növekedésében?
Dr. Sara Gottfried, integratív orvos és a "The Autoimmune Cure" című könyv írója hangsúlyozza, hogy a válasz nem csupán a genetikai vagy környezeti tényezőkben rejlik, hanem egy mélyebb pszichológiai dimenzióban is, amelyet traumának nevezünk.
"Az autoimmun betegségek hátterében mindig keresünk genetikai hajlamot, bélrendszeri problémákat és kiváltó tényezőket" magyarázza Gottfried. "De amit gyakran figyelmen kívül hagyunk, az az érzelmi vagy spirituális trauma."
A szakértő az 1998-as ACE (Adverse Childhood Experiences) kutatásra utal, amely felfedte a gyermekkori traumák és a felnőttkorban megjelenő krónikus betegségek közötti szoros összefüggéseket. Az eredmények rámutatnak, hogy több mint 45 különböző egészségügyi probléma, beleértve az autoimmun betegségeket, a cukorbetegséget és a szív- és érrendszeri problémákat, közvetlenül összefügghet a korai életkorban tapasztalt stressz hatásaival.
Meghökkentő felfedezés! Az orvosszakértő elárulta, mi lehet az autoimmun betegségek legfőbb kiváltó oka - Nem a genetika, nem az étrend, hanem... / Fotó: Northfoto
Gottfried úgy véli, hogy sok páciense nem rendelkezik élénk emlékekkel a súlyos traumákról, mégis súlyos stresszre utaló testi tünetekkel küzdenek. Példaként említett egy nőt, aki a férje hűtlenségét tudta meg a legjobb barátnőjével. Ezt követően, csupán néhány hónapon belül reumás ízületi gyulladás alakult ki nála. Az orvos hangsúlyozza: "Ez nem egyedi eset."
A krónikus stressz és az érzelmi szabályozás nehézségei hosszú távon jelentős hatással lehetnek az immunrendszer működésére, s ezáltal gyulladásos reakciók láncolatát indíthatják el a szervezetben.
Az NHANES5 kutatás adatai alapján az elmúlt húsz év során jelentős növekedés figyelhető meg a pozitív antinukleáris antitestek előfordulásában az Egyesült Államok lakosságában. Ez arra utal, hogy az immunrendszer egyre gyakrabban ismeri fel és támadja meg a saját sejteket, ami aggasztó tendenciát jelent az egészségügyi szakemberek számára.
"Valami nem stimmel azzal, ahogyan ma élünk" - figyelmeztet Gottfried.
A trauma nem csupán drámai események formájában jelentkezik. Gyakran apróbb, de hosszú távon megterhelő érzelmi hatások – mint az elutasítás, a bántalmazás vagy az elhanyagolás – is mély nyomot hagyhatnak bennünk. Dr. Gottfried ajánlása szerint érdemes elvégezni az ACE tesztet, amely 0-tól 10-ig terjedő skálán méri fel a gyermekkori traumák hatását. Ez a teszt segíthet abban, hogy jobban megértsük a múltbeli élményeinket és azok hatását a jelenünkre.
"Még ha úgy is érzed, hogy nem volt jelentős traumád, a tested másképp emlékezhet" - mondja.
A korai felismerés, a pszichés sérülések feldolgozása és a tudatos stresszkezelés megelőzheti vagy enyhítheti az autoimmun folyamatokat.
Gottfried bölcsessége: figyeljünk a testünk üzeneteire, foglalkozzunk a múlt fájdalmaival, és törekedjünk a gyógyulásra nem csupán fizikailag, hanem lélekben is.