Érdekes titok: senki sem tudja, hogyan került ez a hal a Szamos folyóba - Agro Napló


Hazai halkutatók nemrégiben egy rendkívüli felfedezést tettek a Szamos folyóban, ahol eddig nem észlelt, fokozottan védett halat fogtak. A hálójukba került több felpillantó küllő, ami arra utal, hogy újabb élőhelyre bukkantak e különleges halfaj számára. Eddig csupán néhány folyónk felső szakaszán volt ismert, így ez a felfedezés jelentős lépés a faj védelme és kutatása szempontjából. A felpillantó természetvédelmi értéke pedig 100 ezer forint, ami még inkább hangsúlyozza fontosságát.

A felpillantó küllő (Romanogobio uranoscopus) meglehetősen ritka vendég a hazai halászati kutatások világában. Eddig csupán néhány folyónk felső szakaszáról érkeztek hírek e különleges halfajról, de most újabb élőhelyére bukkantak - számolt be róla a Pecaverzum. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) Facebook-oldala szerint eddigi ismereteink alapján önfenntartó populációja kizárólag a Felső-Tiszában és a Murában lelhető fel. Azonban a legutóbbi időszakban már több alkalommal is dokumentálták egyedeit a Dráva, a Hernád és a Sebes-Körös vizeiben, így a felpillantó küllő elterjedése talán szélesebb, mint azt korábban gondoltuk.

2024. október 9-én a Szamos folyó hazai felső szakaszán, a csengeri régi komplejáró alatt, a bal parton Sallai Zoltán, Juhász Péter és Nagy András Attila halkutatók egy igencsak feszült, körülményes vízre bocsátás közepette kezdték meg munkájukat. Az alacsony vízállás miatt a hajó leengedése nem volt egyszerű feladat. Miután sikerült a vízre bocsátás, a csapat a régi hídcölöpök árnyékában kezdte meg a halászatot. A halfogás érdekében elektromos kecét is bevetettek, bármennyire is nehézkes volt a helyzet, hiszen a 300 méteres mintaszakasz alsó pontján a víz mélysége sem haladta meg a 80 centimétert. Azonban a kitartásuk nem volt hiábavaló: a zsákmány átvizsgálása során hamarosan felfedeztek egy adult felpillantó küllőt, majd nem sokkal később egy másik felnőtt egyed is csatlakozott az elsőhöz.

Related posts