Rendkívüli események zajlanak Szlovákiában, ahol az elnök váratlanul előrehozott választások lehetőségét vetette fel. Ez a fordulat új politikai tájakat nyithat meg az ország életében.

Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter után már Peter Pellegrini köztársasági elnök is arról beszélt egy szombati interjúban, hogy ha nem születik megegyezés a kormánypártok között, akkor előrehozott választás jöhet Szlovákiában. Emellett az államfő az ország külpolitikájáról, és Robert Fico moszkvai útjáról is elmondta véleményét. A lehetséges voksolás a kormánykoalíció válsága miatt következhet be.
Peter Pellegrini szlovák államfő volt az STVR Szombati párbeszédek című vitaműsorának vendége, ahol elismerte, hogy előrehozott választások jöhetnek Szlovákiában. Hangsúlyozta, hogy a kormánykoalíción belül olyan viták folynak, amelyek miatt nem tartja kizártnak a voksolást. Ugyanakkor kételkedik benne, hogy ez a fejlemény segítene az ország helyzetén - írta a teraz.sk.
Rávilágított, hogy amíg a kormánykoalíció stabil többséggel bír a parlamentben, addig az előrehozott választások lehetősége szinte elképzelhetetlen. Ugyanakkor nem látja valószínűnek, hogy a kormány kibírja a ciklus végéig. A koalíción belül ugyanis állandó feszültségek vannak, és amint egy problémát sikerül megoldani, máris egy újabb merül fel.
Ez ismét egy félreértés következménye, vagy annak kifejeződése, hogy az egyik koalíciós párt ellenáll a legdominálóbb párt taktikáinak.
- kommentálta a helyzetet Peter Pellegrini, majd hozzátette, ha így folytatódnak a dolgok, attól tart, hogy Szlovákiában előrehozott választások jöhetnek.
Az államfő hangsúlyozta, hogy ha sor kerülne a választásokra, akkor a végeredményt minden körülmények között elfogadná. Ennek érdekében nyitott arra, hogy egyeztessen a győztes párttal, függetlenül attól, melyik politikai erő kerül ki győztesen a voksolás során.
A szélsőjobboldali-nacionalista SNS élén álló Andrej Danko korábban felvetette Daniel Zmeko vezérkari főnök leváltásának lehetőségét. Erre Pellegrini reagálva hangsúlyozta, hogy Zmeko, valamint Robert Kalinák védelmi miniszter egyaránt bírja az ő bizalmát.
Kifejtette álláspontját a szlovák külpolitikával kapcsolatban is, hangsúlyozva, hogy Robert Fico kormányfő ne veszítse szem elől Nyugatot. Rámutatott, hogy Szlovákia legfontosabb kereskedelmi partnerei éppen onnan érkeznek. A miniszterelnök moszkvai látogatását azzal indokolta, hogy nem az ukrajnai orosz agresszió támogatásának szándékával utazott Oroszországba.
Utazása kétségtelenül újabb vitákat generál majd Nyugaton, szövetséges országaink körében és az Európai Unió tagállamai között. Ismételten szükség lesz magyarázatra és finomításokra.
- tette hozzá Peter Pellegrini. Kiemelte a lehetséges ukrajnai látogatását is, amely során reméli, hogy sikerül megállapodnia Volodimir Zelenszkijjel az Ukrajnán keresztül zajló gáztranzit újbóli elindításáról. "De senki ne számítson tőlem csupán udvariassági látogatásokra Kijevben" - hangsúlyozta a szlovák elnök.
Korábban már említettük, hogy Matus Sutaj Estok belügyminiszter kijelentette: ha a kormány nem tudja érvényesíteni a parlamentben a saját törvényjavaslatait, akkor érdemes lehet megfontolni az előrehozott választásokkal kapcsolatos diskurzus megkezdését.
A jelenlegi helyzet hátterében álló események közé tartozik, hogy a Fico-kormányt alkotó három koalíciós párt – a szociálpopulista Smer, amelynek élén Robert Fico kormányfő áll, a szociáldemokrata Hlas, valamint a szélsőjobboldali-nacionalista SNS – között feszültségek keletkeztek. A konfliktus kiindulópontja Peter Pellegrini, a korábbi házelnök köztársasági elnökké való választása volt. Az SNS és a Hlas pártok egyaránt azt követelték, hogy ők jelölhessenek új személyt a megüresedett pozícióra. A nézeteltérések olyan méretűre duzzadtak, hogy az SNS-ből hárman kiléptek, míg a Hlasból két képviselőt kizártak. Ennek következtében a kormánykoalíció létszáma 72 főre csökkent, így a 150 fős szlovák törvényhozásban elvesztették a többségüket.