Megrendülhet az Európai Unió jogi keretrendszere? Komoly vádak Lengyelországgal szemben.

Az Európai Bizottság eljárást indított Lengyelország ellen, mivel az uniós jog elsőbbségének megsértését állapította meg. Ez a lépés a lengyel alkotmánybíróság 2021-es határozatai miatt vált szükségessé, amelyek a lengyel alkotmányt helyezték a középpontba, szemben az EU Bíróságának korábbi döntéseivel. Spielmann főtanácsnok hangsúlyozta, hogy Lengyelország ezzel a lépéssel megszegte uniós kötelezettségeit, és az ügy komoly próbát jelenthet az EU jogállamisági elveinek érvényesülése szempontjából.
Dean Spielmann főtanácsnok szerint megalapozott az Európai Bizottság keresete, amelyben Lengyelországot az uniós jog megsértésével vádolja a lengyel alkotmánybíróság 2021-es döntései miatt.
A vitatott döntések a lengyel alkotmány elsődlegességét hangoztatták az uniós joggal szemben, valamint kétségbe vonták az Európai Unió Bíróságának (EUB) határozatait. E megközelítés a szakértői értékelés szerint ellentmond az EU alapító szerződéseinek.
Az Európai Bizottság állásfoglalása szerint Lengyelország jelentős mértékben megszegte az uniós jog autonómiáját, elsőbbségét és egységes alkalmazásának elvét, amelyek az Európai Unió működésének alapvető alapkövei közé tartoznak.
Még az előző, Mateusz Morawiecki vezette kormány regnálása alatt 2021. július 14-i és október 7-i ítéletekben a lengyel alkotmánybíróság kimondta, hogy az uniós jog egyes elemei ellentétesek a lengyel alkotmánnyal, és az ország bíróságai nem kötelesek minden esetben alkalmazni azokat. Az első döntés az Európai Bíróság által előírt igazságügyi reformok végrehajtását akadályozta meg, míg a második megtiltotta a lengyel bíráknak, hogy felülvizsgálják a bírói kinevezések jogszerűségét.
Az Európai Unió véleménye szerint ez a lépés veszélyezteti a bírói függetlenséget és a jogállamiság alapelveit, amelyek minden tagállam számára kötelességet jelentenek.
Az Európai Bizottság 2023 februárjában kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen, és három fő kifogást emelt.
Spielmann főtanácsnok véleménye szerint ezek az ítéletek "példa nélküli ellenállást" tanúsítanak az uniós joggal szemben, és egyértelműen rámutatnak arra, hogy Lengyelország nem teljesíti az EU jogrendjéből adódó kötelezettségeit.
A főtanácsnok kiemelte, hogy a tagállamok nem használhatják alkotmányos identitásukat ürügyként az uniós jog elsőbbségének elutasítására.
Emlékeztetett arra, hogy az Európai Bíróság az egyetlen intézmény, amely eldöntheti az uniós és a nemzeti jog közötti esetleges ellentmondásokat. Ha az ítéletek végrehajtását bármely tagállam figyelmen kívül hagyja, az aláássa az EU jogrendjét és egységét - zárul a jelentése.