A jövőnk demográfiai alakulása: Hányan leszünk 2100-ra? | Krónika Online
Románia csaknem négyszer több lakost veszít 2100-ra, mint Magyarország - derül ki egy globális adatelemző becsléséből, mely ENSZ-jelentések alapján "vetítette" Európa térképére az öreg kontinensen az évszázad végére becsült demográfiai alakulásokat. Miközben a legtöbb európai országra jelentős népességfogyás vár, egyes országok demográfiai növekedést jegyezhetnek a következő 75 évben.
A ViusalCapitalist globális adatelemző cég legfrissebb térképe szerint Románia 2100-ra drámaian, 8,1 millió lakossal csökkenhet. Ez az elemzés az ENSZ legújabb demográfiai jelentésén alapul, amely az európai népességszám változásait vizsgálja. A Profit.ro portál által hivatkozott kutatás a 2024-es World Population Prospects (A világ népességének kilátásai 2024) című jelentésből származó adatokat használta a térkép elkészítése során, amely a kontinens demográfiai trendjeit hivatott bemutatni.
A "közepes változat" forgatókönyvét alapul véve, amelyet az ENSZ a legvalószínűbb kimenetelnek tekint, figyelembe kell venni a születési és halálozási arányokat, valamint a migrációs trendeket. Az elmúlt évtizedekben Európában a születési arányok jelentősen csökkentek, és a helyettesítési szint – ami a népesség fenntartásához elengedhetetlen – alá süllyedtek. Ez a csökkenés várhatóan a jövőben tovább gyorsul. Ennek következményeként 2100-ra a legtöbb európai ország népessége csökkenésnek indul, és a régió összesen több mint 150 millió ember elvesztésével nézhet szembe.
A kontinens legnépesebb országaiban nagy ingadozások lesznek, mint például Németországban (-13,8 millió fő), Lengyelországban (-18,8 millió) és Olaszországban (-23,8 millió),