Milyen aggasztó új lakótársunk, a penész, hiszen úgy tűnik, hogy a legkevésbé kívánatos társaságot választotta magának!
A penész megjelenése, még csekély mennyiségben is, allergiás reakciókat válthat ki, és huzamosabb távon asztmás panaszokhoz vezethet. Ráadásul a nedves falakon nemcsak a penész, hanem más allergén tényezők, mint például baktériumok és poratkák is megtelepedhetnek. A felesleges nedvesség nem csupán az ízületekre gyakorol káros hatást, hanem a mentális egészséget is befolyásolhatja, sőt, a depresszió kialakulásával is összefüggésbe hozták.
Már jó pár hete beindult a fűtésszezon, egyre kevesebbet szellőztetünk, hogy bent tartsuk a meleget, a falakon pedig, különösen a nedvesebb helyiségekben, megjelenhetnek a penészfoltok. Főleg ha a szobákban szárítjuk a ruhákat, amik 30 százalékkal is megnövelik a páratartalmat. És akkor jön a penész, de jogos-e a rettegés tőle?
A penészgomba megjelenése mindig a nedvességgel függ össze: vagy a falon belül van vízszivárgás, vagy a levegő túl nedves. Az ideális páratartalom 45-55 százalék között van, ezen a szinten a penész nem tud szaporodni. De vannak jó penészgombák is, a penicillin például. Bizonyos fajtáit használja az élelmiszeripar is erjesztett, érlelt élelmek előállításához. Gondoljuk csak a camembert-re, a roquefort sajtra, vagy a szalámik nemes penész bevonatára.
A penész, akárcsak más gombafajták, a levegőben szálló spórák segítségével terjed. Ha a környezet optimális – és a penész különösebben nem válogatós –, akkor szinte bármilyen nedves és meleg helyszínen pillanatok alatt elburjánzik. Amint a felületekhez ér, kicsírázik, és megnyúló fonalakat, úgynevezett hifákat hoz létre, amelyekből teljes kolóniák fejlődnek. A falakon, padlón, ruházaton vagy faburkolaton szürke, fekete vagy zöld foltok formájában jelentkezik, miközben újabb és újabb spórákat termel, amelyeket a következő invázióhoz szór szét.
Kisebb penészfoltok eltávolításához elegendő egy vizes-mosószeres szivacs, azonban a nagyobb, kiterjedtebb területek tisztítása során érdemes fokozott óvatossággal eljárni. A levegőben keringő penészspórák ugyanis súlyos egészségügyi kockázatokat rejthetnek, többek között allergiás reakciókat, asztmás tüneteket és légúti irritációt is kiválthatnak.
Ilyenkor klasszikus allergiás reakciók jelentkezhetnek. Aki eleve érzékeny vagy gyenge immunrendszerű, súlyosabb tüneteket is tapasztalhat, ha túl sokáig tartózkodik penészes környezetben. Az asztmások különösen veszélyeztetettek.
A beltéri penészgombák közül a feketepenész a legveszélyesebb, hiszen spórái mérgező anyagokat bocsátanak ki, jellegzetes, átható szaggal rendelkeznek, és sötét fekete réteget képeznek a felületeken. Különösen a legyengült immunrendszerű egyénekre jelentenek komoly kockázatot. Néhány penészfajta, mint például a Penicillium, gyakran élelmiszereken található, míg mások, például a Cladosporium, a szellőzőnyílások környékén szaporodnak el. A penészes ételeket, különösen a csomagolt termékeket, a legtöbb esetben el kell dobni, mivel ezek mérgező hatásúak lehetnek. Azonban a keményebb zöldségekről, gyümölcsökről és sajtokról a penészes részeket levághatjuk, ha legalább 2,5 centiméter távolságra maradunk a penésztől. A szalámifélék esetében pedig a penész könnyen ledörzsölhető.
Fontos, hogy lakásunk ne váljon nedvessé, ezért rendszeresen szellőztessünk és alkalmazzunk párátlanító módszereket. Ha észleljük, hogy az ablakon páralecsapódás jelentkezik, azonnal cselekednünk kell, hogy megakadályozzuk a penészesedést. A ruhák szárítását lehetőleg ne a lakásban végezzük, mivel a nedves textíliák jelentősen növelik a levegő páratartalmát. Ha nincs lehetőségünk a szabadban szárítani, akkor a hálószobától távol érdemes elhelyezni a ruhákat, hogy minimalizáljuk a párásodást.
Amikor a penész megjelenik, érdemes savas vegyszert alkalmazni a problémás felület kezelésére, miután alaposan kiszárítottuk azt. Azonban ha a penész ruhán vagy fán terjedt el, a legjobb megoldás, ha egyszerűen elbúcsúzunk tőle. Ezek az anyagok porózus szerkezetűek, ami lehetővé teszi, hogy a gomba mélyebben behatoljon a rétegeikbe, így bármilyen próbálkozás a végleges eltávolítására csak ideiglenes megoldás lehet. Az ilyen felületeken a penész visszatérése szinte elkerülhetetlen.