Nacsa Lőrinc szavai szerint a nemzet valódi nagyságát legjobban az tükrözi, hogyan tiszteli és gondoskodik az idősebb generációkról.

Nacsa Lőrinc, a Györgyfalvi negyedben megrendezett avatóünnepségen kifejtette, hogy a magyar kormány támogatásának köszönhetően jött létre a Jó testvér öregotthon, amely a közös erőfeszítések eredményeként valósult meg. Amikor a korábban működő intézmény már nem felelt meg a szükséges szabványoknak, és így csökkent a kapacitása, a magyar kormány lehetőséget biztosított a fejlesztésére és korszerűsítésére.
Emlékeztetett: a 2010-ben bekövetkezett nemzetpolitikai szemléletváltás óta a magyar nemzet soha nem látott mértékben erősödhetett meg az elmúlt 105 év viszonylatában. A magyar közösségek a világ minden pontján számíthattak és számíthatnak a magyar kormány anyagi, erkölcsi, szellemi támogatására - mondta.
"Mi szilárdan hiszünk abban, hogy minden magyar ember felelősséggel tartozik a másik iránt, ezért óriási büszkeséggel tölt el minket, hogy ez a felelősségérzet a világ minden táján élő magyar közösségekben is egyre inkább megnyilvánul" - emelte ki. Ennek egyik szép példája volt nemrég a székelyföldi árvízkárosultak és Parajd támogatására indított összefogás - tette hozzá.
Nacsa Lőrinc beszédében kiemelte:
A támogatásuk és felkarolásuk valóban egy nemes cél, amely emberi mivoltunk egyik legszebb kifejeződése – emelte ki.
"A legkisebbektől a legnagyobbakig, minden egyes nemzettársunkra figyelmet fordítunk, legyenek akár a Kárpát-medence szívében, akár a diaszpórában" - hangsúlyozta.
Emlékeztetett:
Ez az elköteleződés máig változatlanul erős.
A beszámolóban elhangzott, hogy 2010 óta összesen 6500 külhoni intézmény és szervezet működését segítették, ami komoly támogatást jelentett a határon túli közösségek számára. Emellett 41 ezer külhoni esemény, program és rendezvény megvalósításához is hozzájárultak. Az oktatási intézmények fejlesztése mellett 1600 templom és egyházi épület építése és felújítása is megtörtént – részletezte a helyzetet.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület emeritus püspöke elmondta: az egyház a már működő nyolc idősgondozó otthona mellé egy újabb, kibővült és megújult intézményt ad át.
- mondta.
Emlékeztetett: a református egyház már a kezdeteikor fontosnak tartotta az ispotályok, árvaházak, szeretetintézmények létrehozását, melyeket 1948-ban a kommunista hatalom elvett, és 1989 után sem adott vissza.
"És ekkor elkezdtük a koldulást" - idézte fel a volt püspök. Emlékeztetett arra, hogy először a nyugat-európai országok, majd a szülőföld nyújtottak jelentős támogatást az újrakezdéshez. A kolozsvári öregotthon fejlesztését Sárosi Arthur, a korábbi alapítványi igazgató tervezte, azonban a projekt túllépte az alapítvány anyagi kereteit, így az egyházkerület vette át a feladatot - tette hozzá.
Sárosi Arthur elmondta: a régi otthon építését 2001-ben fejezték be, és számos elvárásnak kellett megfelelni, melyek az évek során egyre nőttek. Végül az illetékes hatóságok minden jóindulatuk ellenére nem újították meg a működési engedélyt, mivel az épületben nem volt lift, személyzeti öltöző, orvosi szoba, társalgó, irodák, elegendő raktár, a szobák kicsik és zsúfoltak voltak, nem volt saját fürdőszoba. A püspökség segítsége nélkül be kellett volna zárni az intézményt - idézte fel.
Pattantyús Ágnes, az ügyvezető igazgató, kifejtette, hogy a bővítés eredményeként új egy- és kétágyas szobák, valamint egy társalgó áll majd a gondozottak rendelkezésére, míg az egészségügyi szakemberek és a személyzet számára külön helyiségek állnak rendelkezésre.
Az épület fölé Kolumbán Vilmos József, az egyházkerület püspöke áldását szórta.