Nacsa Lőrinc Révkomáromban folytatott megbeszéléseket a felvidéki magyar intézményrendszer aktuális helyzetéről és jövőbeli lehetőségeiről.

Az államtitkár kiemelte: a felvidéki magyarság intézményrendszere az elmúlt 14 évben jelentősen megerősödött.
"A közösség hatékonysága az intézményi struktúrák szilárdságában rejlik, ezért elengedhetetlen, hogy ezt a hálózatot folyamatosan fejlesszük és megerősítsük."
- jelentette ki Nacsa Lőrinc. Hozzátette: az intézményrendszert alkotó intézményeknek együtt kell dolgozniuk, mert ha együtt tudnak dolgozni, azzal a felvidéki magyarság közösségi és politikai céljait tudják segíteni.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a felvidéki magyarság intézményrendszerén belül az oktatási intézmények kiemelkedő szerepet játszanak a magyar nemzeti identitás megőrzésében. A magyar nyelvű oktatás nem csupán egy szolgáltatás, hanem egy olyan kincs, amelyet minden erőnkkel védenünk és ápolnunk kell.
Mint mondta, a Kárpát-medencében 230 ezer gyermek kap oktatási-nevelési támogatást Magyarországról, és támogatást kap kutatási programjaira és működésére a Selye János Egyetem is. Az egyetemet a magyar és a szlovák állam is támogatja, hiszen mindkét állam értéket lát abban, hogy ott magyar fiatalok tanulhassanak, és később a két nemzet szolgálatában dolgozhassanak - fűzte hozzá.
A konferencia középpontjában álló téma – a helyi magyarság helyzetének feltérképezését célzó kutatás – kapcsán Nacsa Lőrinc hangsúlyozta, hogy az ilyen jellegű kutatások nem lehetnek pusztán elméleti jellegűek, hanem valódi célt kell szolgálniuk. Szerinte a kutatás csak akkor nyer értelmet, ha konkrét feladatok és akciótervek születnek belőle, amelyekből cselekvési lehetőségek bontakoznak ki. E célkitűzés érdekében fontos, hogy a megfogalmazott intézkedések hozzájáruljanak a helyi közösség előrehaladásához.
Célunk nem csupán az, hogy a felvidéki magyarság fennmaradjon, hanem az is, hogy folyamatosan fejlődjön és gazdagodjon.
- emelte ki Nacsa Lőrinc a huszadik évfordulóját ünneplő oktatási intézményben elmondott beszédében.
A rendezvényen köszöntőt mondott Gubík László, a felvidéki magyar párt, a Magyar Szövetség elnöke is, aki arról beszélt, hogy egy számbeli kisebbségbe sodródott nemzeti közösség politikai pártjának az érdekképviselet ellátásán és a közösségépítésen túl a szakmai politizálásban is élen kell járnia. A jövő évre tekintve azt mondta: azt kívánja, hogy 2025 legyen a közösségi kohézió, a szakmai síkra helyezett párbeszéd és ezek által a Felvidék talpra állításának éve.