Fedezzük fel a Vértes csodáit, ahol egy rendkívül ritka állatfajra bukkantak!


A denevérek rejtélyes és izgalmas világába enged betekintést egy friss felfedezés, amely a Vértes hegység területén történt. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi szakemberei és önkéntesek egy csoportja 2025. február 6-án téli denevérmonitoringot végzett a régióban. Ennek során egy korábban nem észlelt faj, a hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) is előkerült, amely újabb bizonyíték a Vértes gazdag és sokszínű élővilágára. Az állat észleléséről Duna-Ipoly Nemzeti Park a közösségi média oldalán számolt be.

A téli hónapok különleges jelentőséggel bírnak a denevérek életében, mivel ebben az időszakban a hideg időjárás miatt hibernálódnak, hogy átvészeljék a zord időket. Ezek az éjszakai röpködők föld alatti rejtekhelyeken, például pincékben, barlangokban, vagy elhagyott katonai bunkerek mélyén keresnek menedéket, ahol a stabil hőmérséklet és a megfelelő páratartalom ideális környezetet kínál számukra. Az évente végzett monitoring tevékenységek célja, hogy nyomon követhessék a különböző denevérfajok eloszlását, egyedszámát, valamint a populációjukban bekövetkező esetleges változásokat.

A 2025-ös évben végzett vizsgálat során a szakemberek és önkéntesek összesen 14 különböző telelőhelyet vizsgáltak meg alaposan. A kutatások során több, a területen korábban már ismert denevérfajt is sikerült azonosítani, mint például a kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros) és a nagyfülű denevér (Myotis bechsteinii). Azonban a legizgalmasabb felfedezés a hosszúszárnyú denevér megjelenése volt, amelyet először észleltek a Vértes térségében téli időszakban. Ez a felfedezés új perspektívát nyit a helyi denevérpopulációk kutatásában.

A hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) egy különleges és fokozottan védett faj, amely Európa, Ázsia és Afrika különböző tájain él, de Magyarországon meglehetősen ritka jelenség. E faj legnagyobb része barlangokban tölti a telelési időszakot, és rendkívül érzékeny a környezeti változásokra. Fehérvárcsurgó térségében már korábban is észlelték nyáron, most azonban először sikerült télen is megfigyelni a Vértes festői vidékén.

A felfedezés rendkívüli jelentőséggel bír, mivel rávilágít arra, hogy a térség ideális feltételeket nyújthat a veszélyeztetett faj túléléséhez. Ez egyúttal hangsúlyozza, hogy a természetvédelmi intézkedések – például a barlangok és más föld alatti élőhelyek védelme – elengedhetetlenek az érzékeny denevérpopulációk megőrzéséhez.

Related posts