"Nem tudjuk, miért döntött úgy a kormány, hogy a kutatóhálózatot háborús színtérre küldi."


Kedd este benyújtották a kutatói hálózat átalakításáról szóló javaslatot, amellyel az egyetemi modellváltáshoz hasonlóan szervezné át a kormány a fenntartást. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma képviselője szerint csak saját magukat kérdezték meg, ráadásul nyilván az EU-nak sem fog tetszeni az átszervezés.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedd este fél 9-kor terjesztette elő az Országgyűlés számára a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakítására vonatkozó javaslatát.

A javaslat lényege, hogy a kormány a Magyar Tudományos Akadémia korábbi kutatóhálózatát a közfeladatokat ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) modellje alapján privatizálná, amelyet az egyetemi átalakulások során már alkalmaztak.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) aggodalmát fejezi ki, miszerint a kormány újra konfliktusba keveredik az Európai Unióval, miközben a magyar kutatókra irányítja a figyelmet. Az EU már korábban világosan jelezte, hogy a modellváltó egyetemek átláthatósági problémákkal küzdenek, és ennek következtében kizárták őket az Erasmus és Horizont programokból. Az ADF attól tart, hogy a KEKVA-törvénnyel kapcsolatos javaslatok hasonló sorsra juthatnak, hiszen az új jogszabály és a javasolt intézkedések között jelentős átfedés tapasztalható, körülbelül 50 százalékban. Ráadásul a múlt héten módosított javaslat kapcsán az ADF úgy véli, érdemes lenne megvárni, hogy az Európai Bizottság hogyan reagál erre a helyzetre.

Az egyetemek ügyét érintő tárgyalások jelenleg is zajlanak. "Nem igazán értjük, miért hozta a kormány a kutatóhálózatot ebbe a konfliktusba, amikor egyértelműen meggyőződtek arról, hogy Brüsszel szankcionálni kívánja Magyarországot. Ha ez a helyzet, akkor miért feltételezik, hogy a mi esetünkben nem fognak ugyanazokat a büntetéseket alkalmazni, mint az egyetemek esetében?" - osztotta meg aggodalmait Lőrincz Viktor, az Akadémiai Dolgozók Fóruma képviselője a Klubrádió műsorában.

Szerintük a javaslatot ráadásul úgy nyújtotta be Semjén és Hankó Balázs, hogy annak szövegéről nem egyeztettek a kutatókkal. Ráadásul a terv szerint január elsején már hatályba is lépne.

Kifejezetten fontosnak tartjuk, hogy a teljes kutatói közösséget bevonják ennek a törvénynek a megvitatásába. Jelenleg úgy tűnik, mintha a döntéshozók saját magukat kérdezték volna meg. Az irányítótestület valóban egyetért, de a tagok között nincsenek olyanok, akiket a kutatók képviselnének. A főigazgatók is támogatóan állnak a kérdéshez, de őket az elnök nevezi ki, így nem tükrözik a kutatói közösség valódi véleményét. Mi, a kutatói kollektíva, szeretnénk aktívan részt venni a párbeszédben, és kifejezni a saját álláspontunkat – hangsúlyozta Lőrincz.

Related posts