Orbán és a brüsszeli vétó – Egy pozitív, egy negatív, ami Ficot érinti Orbán Viktor és a brüsszeli vétó kérdése újra reflektorfénybe került, különösen Fico kapcsán. A helyzet bonyolult, hiszen a magyar miniszterelnök döntései gyakran megosztják az EU tag


Ez eddig úgy ment ez, hogy az orosz energia Európába hozatalát szankciós döntésekkel korlátozták. "A szankciós döntésekhez, a brüsszeli tilalomhoz egyhangúság kell, tehát kell a magyarok szavazata is. Mi pedig azt csináltuk, hogy azt mondtuk, hogy jó, ha magatokkal ki akartok szúrni, ez a ti dolgotok, nem akadályozzuk ezt meg, de velünk nem szúrhattok ki, ezért ilyen korlátozás Magyarországra nem vonatkozhat" - idézte fel ma reggel a Kossuth Rádiós interjújában Orbán Viktor, hogyan harcolt ki engedményeket.

"És én megvétóztam - egész addig, amíg a végén bele nem írták, és el nem fogadták: igen, kivéve a gyevi bírót, vagyis Magyarországot" - idézte fel a műsorban.

„Mellékesen említem, hogy a szlovákokat és a cseheket is sikerült magunkkal hoznunk, hiszen nekik sincs tengerpartjuk. Ez valóban komoly kihívás az olyan országok számára, amelyek nem tudnak tengeri úton szállítani, csak csöveken keresztül. Mi viszont éppen így juttatjuk el az energiát. Aztán megvétóztuk ezt a helyzetet, és Magyarország kivételt kapott. Most pedig azt próbálják tőlünk elvenni, amiért keményen megküzdöttünk."

"Nagy csata volt, nem idézem ide az elhangzottakat, mert nem minden bírná el a mikrofon nyilvánosságát, de végül is kiharcoltuk. És most el akarják venni azzal a trükkel, hogy azt mondják, hogy ez nem szankció, hanem kereskedelempolitikai intézkedés, ami nyilvánvaló csalás, ügyeskedés, tehát ez a jogállam megszégyenítése, brüsszeli megszégyenítése. De mindegy, hát most ez a csatatér van, itt fogunk harcolni" - hangoztatta.

A miniszterelnök a múlt héten már utalt arra, hogy Szijjártó Péter lesz az, aki ebben a kihívásban a frontvonalban áll. Ő képviseli majd hazánkat az EU-csúcson, ahol a feladatát teljes mértékben ellátja.

"Igen, de egyébként közben egyre több olyan ügy van, amiben az Európai Bizottság azt mondja - legutóbb a héten nyilatkozott egy biztos arról -, hogy több kérdésben is át kell térni az egyhangú helyett a többségi döntéshozatalra, hogy ki lehessen zárni - idézőjelbe téve - azokat a tagállamokat, amelyek nem értenek egyet" - emlékeztetett ma reggel Orbán Viktor, most a dán kormányzati szereplő nyilatkozatára.

Milyen következményekkel járna az Európai Unió számára, ha egyes tagállamok ellenében is hozhatnának stratégiai döntéseket? - tette fel a kérdést, majd kifejtette: "ez a helyzet a magyar államiság végét jelentené".

"Ne beszéljünk mellé. Az ezeréves magyar államiság úgy, ahogy mi azt ismerjük - mi szuverének vagyunk, szabadok vagyunk, a mi sorsunkról az a tízmillió, most éppen tízmillió, korábban 15 millió magyar dönt, akik itt élünk ebben az országban, ebben a hazában - ennek vége van, mert lehet, hogy nekünk van egy véleményünk, ez egy szavazatot ér, de ha a többiek többen vannak, mint mi, akkor ez az egy szavazat sajnos nem tud érvényesülni, és Magyarország külpolitikáját, gazdaságpolitikáját nem Budapesten, nem a megválasztott magyar parlament és kormány, nem a magyar emberek fogják eldönteni, hanem majd a brüsszeli bürokraták" - fejtette ki.

Ez a magyar államiság végét hozná el. Itt tehát nem csupán jogi vagy technikai aspektusokról van szó, hanem egy rendkívül jelentős történelmi dilemmáról - emelte ki a miniszterelnök a Kossuth Rádió ma reggeli műsorában.

Orbán most nem lesz egyedül - az orosz energiaszankció ügyében

Már korábban is említettük, hogy ezúttal a miniszterelnök nem lesz magában a vétóval: Robert Fico jelezte, hogy ő is kész fellépni a vétó mellett. Noha a szlovák miniszterelnök eddig nem sokszor alkalmazta ezt az eszközt az EU-csúcsokon, amikor határozott nyilatkozatokat tett, most a helyzet megváltozott, és "kényszerűvé" válik számára: a szlovák parlament állásfoglalása miatt az orosz energiahordozók ügyében.

Ugyanakkor fontos megemlíteni Ukrajna EU-csatlakozásának kérdését is.

Orbán Viktor ma reggel e téren is veszélyről, csatáról, nyomásgyakorlásról beszél általában. Ma reggel is a Voks2025 kitöltésére buzdított magyar traktorosok és pincérek termelésén, fizetésén érzékeltetve a veszélyt. Úgy fogalmazott, hogy az EU-csúcson csúnya munka lesz; tapasztalata van, a 2 millión felüli visszaküldött válasz Ukrajna EU-csatlakozásáról pedig az erő, a népakarat - amit Brüsszelben az EU-csúcson sem lehet majd félresöpörni, amikor ennek alapján érvel.

Fico e szempontból már nem számíthat támogatásra, mivel a szlovák miniszterelnök világossá tette, hogy nem fog vétót emelni Ukrajna EU-csatlakozásának vagy a tárgyalások megkezdésének ügyében. Robert Fico nemrégiben kifejtette, hogy Szlovákia álláspontja pozitív, hiszen az ukrán csatlakozás hosszú távon több előnyt hozhat, mint amennyi hátrányt jelentene.

Related posts