A spanyol miniszterelnök véleménye szerint Oroszország mellett Izrael kizárása is indokolt lett volna az Eurovízió versenyéből.


Pedro Sánchez véleménye szerint Tel-Aviv, akárcsak Moszkva, háborús bűnöket követ el katonai akciói során, ezért Európának kulturálisan is hasonló elbírálás alá kellene helyeznie Izraelt. E megjegyzések nyomán Izraelben bekérették a spanyol nagykövetet.

A spanyol kormányfő a gázai katonai akciói miatt Izrael kitiltását sürgette az Eurovíziós Dalfesztiválról - írja a BBC.

Pedro Sánchez szerint nem alkalmazhatnak kettős mércét, miután Oroszországot 2022-ben kitiltották a versenyről Ukrajna megszállása miatt.

Sánchez egy hétfői sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy kormánya, valamint egész Európa számára elengedhetetlen, hogy következetesen és határozottan kiálljanak a nemzetközi jog és az emberi jogok védelme mellett. Kiemelte, hogy széles körű egyetértés övezte Oroszország kizárását a versenyből, miután az agressziót indított Ukrajna ellen. "Ezért nem lehet helyénvaló, hogy Izrael esetében más mércét alkalmazzunk, hiszen a kettős mérce alkalmazása elfogadhatatlan a kultúrában" - fogalmazott. Ezen túlmenően kifejezte szolidaritását "Palesztina népével, akik a háború és a bombázás szörnyűségeit szenvedik el".

Sánchez és kormánya, amely tavaly hivatalosan is elismerte a palesztin államot, keményen bírálta Izrael gázai akcióit, és a múlt héten a kongresszusban a miniszterelnök "népirtó államként" emlegette az országot.

Izrael energikusan elutasította a népirtással kapcsolatos vádakat, és külügyminisztériuma azonnal behívta a spanyol nagykövetet, hogy kifejezze hivatalos elégedetlenségét Sánchez "komoly megjegyzéseivel" kapcsolatban.

Izrael a második helyen zárta a szombati svájci döntőt, azonban a közönségszavazás során a legmagasabb pontszámot zsebelte be – a spanyol nézők szívből 12 ponttal támogatták őket.

Amichai Chikli, az izraeli diaszpóraügyekért felelős miniszter, éles szavakkal reagált Sánchez hétfői nyilatkozatára, amely a spanyol nézők által maximális, 12 pontos szavazattal második helyezést elérő izraeli versenyző, Yuval Raphael teljesítményére utalt. Chikli közösségi média platformján közzétett posztjában kifejtette, hogy a szavazás „arculcsapás” volt a spanyol miniszterelnök számára, és hozzátette, hogy ezt a Jeruzsálemben is hallották.

Bár a spanyol RTVE műsorszóró hálózat azóta kérte a szavazatok ellenőrzését, az izraeli induló által a spanyolországi televíziós szavazáson szerzett maximális 12 pont azért is érdekes, mert az RTVE a szombati döntő előtt palesztinpárti üzenetet sugárzott. Méghozzá annak ellenére, hogy az Európai Műsorsugárzók Uniója (European Broadcasting Union) előre figyelmeztetett, hogy ne hivatkozzanak Gázára a döntő kapcsán.

A spanyol versenyző végül a 24. helyen zárta a szombat esti eseményt. Magyarország viszont 2020 óta távol maradt a könnyűzenei megmérettetésektől. Idén azonban mégis színre lépett egy magyar formáció: a Carson Coma nem tudta elnyerni a San Marino mandátumát, amely a kis népessége miatt nem tud évente új tehetségeket nevezni. Ezzel szemben a német válogatottat Bornemisza Attila és Bornemisza Tünde, művésznevükön Abor és Tynna, képviselte, és ők vitték el a győzelmet.

Related posts