Palesztinpárti aktivisták hatoltak be és vandalizálták a brit légierő angliai bázisán állomásozó katonai repülőgépeket.

Katonai repülőgépeket vörös festékkel borítottak be, ezzel kifejezve tiltakozásukat az izraeli fegyverszállítás ellen. Keir Starmer brit miniszterelnök a történteket "szégyenletes vandalizmusnak" nevezte, hangsúlyozva, hogy az ilyen akciók elfogadhatatlanok.
Katonai repülőgépeket rongáltak meg palesztinpárti aktivisták pénteken a brit királyi légierő (RAF) legnagyobb angliai támaszpontján.
A Palestine Action nevű aktivista csoport két tagja a legfrissebb beszámolójuk szerint merész akciót hajtott végre a Londonhoz közeli Oxfordshire megyében található Brize Norton katonai repülőtéren. A fiatalok robogókkal jutottak be a területre, ahol egy átalakított kézi tűzoltókészülék segítségével vörös festéket permeteztek egy Voyager üzemanyag-utántöltő repülőgép hajtóművébe. Az eseményről készült videófelvételt megosztották az X közösségi platformon is. A szervezet tájékoztatása szerint a két aktivista egy másik repülőgépet is megrongált, ám erről a beszámolóban nem található vizuális bizonyíték.
A feszültség fokozódik a helyzetben.
A Palestine Action 2020-ban alakult azzal a meghirdetett céllal, hogy akadályozza az Izraelt fegyverekkel ellátó nemzetközi vállalatok nagy-britanniai érdekeltségeinek tevékenységét. A csoport kiemelt célpontjai közé tartoznak a legnagyobb izraeli haditechnikai konglomerátum, az Elbit Systems nagy-britanniai telephelyei, amelyek ellen a szervezet az elmúlt években több - elsősorban rongálással, épületfoglalással járó - akciót is végrehajtott, brit katonai létesítménybe azonban a csoport aktivistái most először hatoltak be.
A Palestine Action pénteki akciójának hátterében kifejtették, hogy a Brize Norton repülőtérről naponta több katonai repülőgép is útnak indul a ciprusi Akrotiriben található RAF-támaszpontra. Ezek a gépek nem csupán hírszerzési feladatokat látnak el, hanem amerikai és izraeli harci repülőgépeket is üzemanyaggal látják el, továbbá fegyvereket szállítanak a Gázában zajló népirtáshoz. Ezzel Nagy-Britannia közvetlenül részesévé válik a konfliktusnak.
A csoport közlése szerint az aktivisták által megrongált két repülőgép immár használhatatlanná vált. Akrotiri a Brit Királyi Légierő legnagyobb regionális támaszpontja, és a Cipruson található többi brit katonai létesítménnyel együtt szuverén brit területnek minősül. Keir Starmer brit miniszterelnök a héten bejelentette, hogy London "készenléti intézkedésként" harci gépeket és légi üzemanyag-utántöltő járműveket küld a térségbe, amennyiben az izraeli-iráni fegyveres konfliktus tovább fokozódna.
Az, hogy mennyi ideig tart a háború Izrael és Irán között, Donald Trump döntésétől is függ
A Palestine Action pénteki jelentése alapján a szervezet két aktivistája sikeresen behatolt a Brize Norton támaszpont területére, ahol két repülőgépet megrongáltak, majd észrevétlenül távoztak. A londoni védelmi minisztérium azonnal reagált, elítélve az eseményeket, és bejelentette, hogy a rendőrséggel együttműködve alaposan kivizsgálja az ügyet. A BBC híradása szerint Keir Starmer a cselekményt "szégyenletes vandalizmusnak" nevezte, hangsúlyozva a történtek súlyosságát.