Pogátsa Zoltán: "Ez már túlmutat a vámháborún."

Interjút adott Pogátsa Zoltán közgazdász, aki többek között az Európai Unióból való esetleges kilépésről is beszélt.
Interjút adott a Népszavának Pogátsa Zoltán közgazdász. A beszélgetés központi témája az Európai Unió volt, annak szerepe Orbán Viktor politikájában, az abból való kilépés lehetőségének hatása és valószínűsége. Pogátsa úgy gondolja, Orbán nem lépteti ki az országot az unióból, mert számára is előnyös, ha tagok maradunk.
Ha nem lennénk az Európai Unió tagjai, valószínűleg a kínai befektetők sem keresnének minket annyira, hiszen éppen az uniós tagság miatt élvezhetik a vámmentes kereskedelem előnyeit. De nem állunk meg itt: a német autógyártók is azért telepedtek meg hazánkban, mert nemcsak a munkaerő költségei alacsonyak, hanem nálunk lehetőség van arra is, hogy vámok és kvóták nélkül exportáljanak az unió egész területére, mindezt gyors és zökkenőmentes határellenőrzések mellett.
Hozzáfűzte: amennyiben Orbán úgy döntene, hogy Magyarországot kilépteti az Európai Unióból, az súlyosan érintené a saját presztízsét, és visszavinné őt a jelenlegi észak-macedón miniszterelnök befolyásának szintjére. De valljuk be, ki tudná ma, egy gyors internetes keresés nélkül, megmondani, hogy ki is éppen az Észak-Macedónia miniszterelnöke?
Amikor Orbán Viktor elé kerülne Trump kérdése, miszerint mikor lépne ki Magyarország az Európai Unióból, valószínűleg így válaszolna: "Elméletileg lehetséges, hogy Magyarország egy távoli, csatolt államként kapcsolódna az Egyesült Államokhoz, hasonlóan Puerto Rico helyzetéhez."
Pogátsa Zoltán nemrégiben a Klasszis Klub díszvendégeként osztotta meg gondolatait. Az egy órás beszélgetést itt tekintheti meg:
Pogátsa véleménye szerint Ukrajna EU-s csatlakozásának lehetősége a közeljövőben meglehetősen csekély. Jelenleg senki sem látja reálisnak, hogy egy háború sújtotta ország belépjen az európai közösségbe.
Én például a világot járva sem találkoztam még életemben "nemet váltó" óvodással, miközben itthon a Fidesz világának egyik központi témája volt. Amit azért elég nehéz értelmezni. Ahogy nehéz értelmezni közgazdaságilag egy háború dúlta ország európai csatlakozását is. Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.
A közgazdász véleménye szerint az egymillió új munkahely létrehozásának modellje kimerült, és nem kínál több lehetőséget. A következő lépés az lenne, hogy a magyar munkaerő a magasabb hozzáadott értékű foglalkoztatás irányába mozduljon el, ehhez viszont elengedhetetlen a humántőke fejlesztése. Ez magában foglalja a minőségi oktatást, az egészségügyi ellátás javítását, valamint az infrastruktúra korszerűsítését. Érthetetlen módon azonban Orbán kormányzása óta ezek a területek háttérbe szorultak. Az intenzív fejlődéshez radikális változásokra lenne szükség, de ilyen átalakulásra nem igazán számíthatunk, ami nélkül a fejlődés megvalósítása lehetetlennek tűnik.
Trump vámháborújának világgazdasági következményével kapcsolatban Pogátsa kijelentette: "Szerintem középtávon be fog bizonyosodni, hogy a sarc rendszere nem fog tudni működni". Azal kapcsolatban, hogy lehet-e ennek vége világválság vagy világháború, azt mondta, hogy ez már több, mint vámháború.