Pokornyi Lia ellátogatott a Munkácsy-kiállításra, ahol felfedezett egy izgalmas részletet a Golgota című festményről, amely új megvilágításba helyezte a művész alkotói szándékát.

Munkácsy Mihály életművét átfogóan bemutató tárlat nyílt a budapesti Szépművészeti Múzeumban 2024. november 27-én, amelyre Pokorny Lia is ellátogatott a barátnőjével - számolt be a színésznő a Facebook-oldalán.
Az van, hogy múzeumról múzeumra járok. Megnéztem most a Szépművészetiben a Munkácsy-kiállítást. Egy barátnőm kísért végig, ő jól ismeri a tárlatot, én pedig élvezettel hallgattam, amiket mesélt
- számolt be Pokorny Lia, majd elmondta, mit tudott meg Munkácsy Mihály feleségéről, Cécile Papier-ról, akit Munkácsy magyarosan csak Cilinek hívott.
Cécile első férje, a nála jóval idősebb De Marches báró, Párizs szívében élt feleségével. Az asszony már régóta szemezett Munkácsy Mihállyal, így amikor férje váratlanul távozott az élők sorából, Cécile nem habozott, és gyorsan az új művész mellett döntött. Gyakorlatilag ő lett a menedzsere, aki mindent intézett, beleértve a vevők toborzását is. Párizsi otthonukban fényűző szalonokat szerveztek, ahol gyakran 500-600 vendég élvezhette a művészet varázsát. Cécile idővel Liszt Ferencet is vendégül látta estélyeiken, de a társaságban ott volt Anton Rubinstein, Charles Gounod, Anatole France, ifjabb Alexandre Dumas, és Emile Zola is. Rippl-Rónai József szintén rendszeres látogatójuk volt, hiszen ekkoriban a mester tanítványaként dolgozott. A színésznő szavaiból áradó nosztalgia és tisztelet egy különleges időszak emlékét idézi fel.
A Golgotánál Pokornyi Lia ismét rávilágított arra, hogy milyen fontos a tudás, hiszen állítása szerint felfedezte, hogy…
Krisztus alakjának első megformálása során egy váratlan baleset történt: a modell elveszítette egyensúlyát, és lecsúszott a keresztfáról. Ezt követően Munkácsy elhatározta, hogy saját magát rögzíti a keresztfához, hogy hűen megörökíthesse a pillanatot. Az így készült fénykép alapján alkotta meg azt a monumentális művet, amely ma is lenyűgözi a nézőket.
Ahogy az Index beszámolt róla korábban, a tárlat 2025. március 30-ig tekinthető meg. A kiállítás az alkotó teljes életművét felöleli fiatal éveitől a köré épült mítoszig, kiemelve a Munkácsy-brand kialakulását, ikonná válását, felesége és Charles Sedelmeyerrel közös munkáját, azt, hogy miként vált egy generáció meghatározó alakjává.