Feszültségek éleződtek ki az Egyesült Államok és Kolumbia között a migránsok kitoloncolása kapcsán, ami politikai csatározások sorozatához vezetett.

Majdnem kereskedelmi konfliktus robbant ki az Egyesült Államok és Kolumbia között, miután Kolumbia nem engedte landolni a kitoloncolt migránsokkal teli repülőgépeket. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, azonnali vámok bevezetésével fenyegetőzött a kolumbiai termékekre vonatkozóan. Erre reagálva Gustavo Petro kolumbiai elnök gyorsan visszakozott, mindössze néhány órával később - derül ki a Migrációkutató Intézet legfrissebb Fókuszpont-elemzéséből.
"Nem engedjük meg, hogy a kolumbiai kormány megszegje az Egyesült Államokba kényszerített bűnözők befogadásával és visszaküldésével kapcsolatos jogi kötelezettségeit"
"Határozottan kijelentette a közösségi médián Donald Trump amerikai elnök. Hivatalba lépését követően éles harcot indított az irreguláris migráció ellen; január 20-a óta naponta több száz, papírok nélküli migránst tartóztattak le, akiket később hazájukba deportálnak. A becslések szerint körülbelül 11 millió okmányok nélküli bevándorló él az Egyesült Államok területén" - tudatták.
Kolumbia azonban vasárnap hajnalban nem engedett leszállni két, 80-80 migránssal teli katonai gépet. Amerikai tisztviselők azt állították, a dél-amerikai ország korábban jóváhagyta a migránsok visszafogadását, Kolumbia elnöke, Gustavo Petro vasárnap már vitatta ezt. Washington szerint az engedélyt azt követően vonták vissza, hogy a gépek elindultak.
A politikai feszültség közepette a két ország súlyos gazdasági lépésekkel fenyegette meg egymást. Trump "megtorló" intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyek között szerepel egy 25%-os vám kivetése a kolumbiai termékekre – amelyet egy héten belül 50%-ra terveznek emelni. Emellett utazási korlátozásokat és azonnali vízummegvonást is előirányzott a kolumbiai kormány tisztviselőivel és azok családtagjaival szemben, továbbá fokozott vám- és határvédelmi ellenőrzéseket ígért a kolumbiai állampolgárok és szállítmányok esetében.
"Ezek az intézkedések csupán az első lépést jelentik" - nyilatkozta az amerikai elnök. Kiemelte, hogy a kitoloncoltak befogadásának elutasítása megsérti a nemzetközi jogot, mivel olyan bűnözőkről van szó, akiket a származási országuknak vissza kell fogadnia.
Petro azonban úgy fogalmazott, az Egyesült Államok "nem bánhat úgy a kolumbiai bevándorlókkal, mint a bűnözőkkel", és csak akkor hajlandó visszafogadni állampolgárait, ha azok polgári gépeken érkeznek. A kolumbiai elnök Trumphoz hasonlóan gazdasági szankciókat helyezett kilátásba, köztük 25%-os vámot az amerikai árukra, amelynek értéke tovább emelkedhet 50%-ig.
A kereskedelmi háború küszöbén állva, vasárnap este a kolumbiai kormány bejelentette, hogy az Egyesült Államokkal való konfliktus során "túljutottak a zsákutcán", és készen állnak arra, hogy fogadják vissza kitoloncolt állampolgáraikat – akár katonai repülőgépeken is. Washington erre reagálva kijelentette, hogy nem alkalmazza a korábban bejelentett szankciókat, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy azok életbe lépnek, amennyiben Kolumbia nem tartja be az adott megállapodás vonatkozó feltételeit. A közeljövőben Luis Gilberto Murillo kolumbiai külügyminiszter Washingtonba utazik, hogy folytassa a tárgyalásokat.
Nem csupán Kolumbia az az ország, amely kritikusan szemléli az Egyesült Államok szigorodó migrációs intézkedéseit. A hétvégén Brazíliába is megérkezett az első járat, amelyen 88 kitoloncolt migránst hoztak haza. A brazil kormány kifejezte felháborodását amiatt, hogy állampolgárait megbilincselték a repülőn.
- állították az elemzés során.
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára hétfőn egy Facebook-bejegyzésében a következő provokatív kérdést fogalmazta meg: "Valóban lehetséges az illegális bevándorlók kitoloncolásának hatékony megoldása?"
"Miután Kolumbia megakadályozta az amerikai gépek leszállását, amelyek illegális migránsokkal voltak tele, Donald Trump büntetővámok bevezetésével fenyegette meg az országot" - emlékeztetett.
"Láss csodát, pár óra leforgása után Gustavo Petro bejelentette, hogy saját elnöki gépével fogja hazaszállítani az illegális bevándorlókat, és közleményében biztosította az Egyesült Államokat a migrációs kérdésben való mindennemű együttműködésre"
- fogalmazta meg.
A németországi kitoloncolások esetében meglepő módon a próbálkozások körülbelül kétharmada meghiúsult, részben azért, mert a célországok nem voltak hajlandók visszafogadni a migránsokat. Ez újabb figyelmeztetés a brüsszeli bevándorláspárti elit számára, akik már évek óta hangoztatják, hogy lehetetlen a migránsok hazaküldése. Az illegális bevándorlás kérdésének kezelése nem a diplomáciai udvariaskodás, hanem sokkal inkább a határozott fellépés terepe.
- fejtegette a politikai vezető.