Pollenallergia: Az időjárás változásai miatt már korábban kezdetét veszi a szezon – WEBBeteg

A mogyorófa már megkezdte a pollen szórását, és a levegő tele van az éger, a tiszafa és a kőris virágporával is. A pollenallergiában szenvedők számára ez a változás nem éppen üdvözítő, hiszen az időjárás alakulása újabb kihívásokat jelenthet számukra. A tavaszi szellővel együtt érkeznek a kellemetlenségek, amelyekkel szembe kell nézniük.
Az aktuális helyzetről, a megelőzés lehetőségeiről és a tünetek csökkentéséről dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa beszélt.
A pollennaptárak sajnos már nem nyújtanak megbízható útmutatást az aktuális pollenhelyzet megértéséhez, mivel az időjárási viszonyok drámaian megváltoztak. Nem mindennapi jelenség, hogy január végén már tavaszi időjárás tapasztalható. A megszokott természetes ciklus szerint a pollenszezon a mogyoró virágzásával kezdődne, általában február-márciusban, ezt követi az éger és a tiszafa, míg a kőris csak áprilisban kezdi el a virágpor szórását. Jelenleg azonban a tavaszi, enyhe hőmérséklet következtében már mindhárom faj pollenje a levegőben található, és könnyen elérheti a tüneteket kiváltó szintet, ezzel sok pollenallergiást felkészületlenül érve. Ráadásul, ha a kellemes időjárás folytatódik, és ahogy egyre közelebb kerülünk az allergiaszezon csúcsához, úgy egyre több allergén növény is elkezd virágzásnak indulni.
A klímaváltozás hatására a szélsőséges időjárási jelenségek egyre inkább felerősödnek, ami az idei évben is megmutatkozott. Például a márciusi rendkívül hideg időjárás következtében a mogyorópollen és az éger virágzása április elejére tolódott, holott ezeknek a növényeknek már február és március folyamán virágozniuk kellett volna. Ennek eredményeként minden fa egyszerre kezdett el virágozni, ami a levegőben rendkívül magas pollenkoncentrációt eredményezett. A különböző növényfajok közötti botanikai rokonság miatt pedig a keresztreakciók következtében a pollenallergiás betegek még erősebb tüneteket tapasztaltak.
A felkészülés kulcsfontosságú a pollenallergiák kezelésében, ezért érdemes már előre gondoskodni a megszokott tüneti gyógyszerek beszerzéséről. Figyeljük az aktuális pollenjelentéseket, és kezdjük el a kezelést időben. A legideálisabb, ha a tüneti kezelést akkor indítjuk el, amikor az allergén pollen koncentrációja a levegőben már elérte a közepes szintet. Ne várjuk meg, amíg a panaszok súlyosbodnak; sokkal hatékonyabb, ha már a tünetek megjelenése előtt elkezdjük a bevált gyógyszerek szedését. Azok számára, akik még nem végeztettek el allergiatesztet, javasolt minél előbb megtenni ezt a lépést, hiszen így kiderül, hogy mely pollenekre érdemes fokozottan figyelniük.
Ez az eljárás nemcsak a tünetek csökkentésére alkalmas, de segítségével megszüntethető a szervezet allergénnel szembeni túlzott érzékenysége is. Ma ez az egyetlen olyan ismert kezelés, amely az immunrendszer kórosan fokozott működését fékezi, gyógyszerek nélkül.
A terápia során a beteg az allergiát kiváltó allergén tisztított kivonatát kapja, szigorúan meghatározott adagban és szigorú orvosi felülgyelet mellett, injekció, tabletta vagy cseppek formájában, ami a tüneteket kiváltja. A 3-5 éven át tartó terápiát követően így a szervezet folyamatosan hozzászokik ehhez az anyaghoz, s végül megtanulja panaszok nélkül elviselni azt.
A kezelést célszerű már a pollen szezon kezdete előtt, körülbelül három-négy hónappal megkezdeni. Parlagfű allergiások számára ez azt jelenti, hogy március végén vagy április elején érdemes elindítani a terápiát, így a következő szezonban enyhébb tünetekre számíthatnak. Ha mindezeket figyelembe veszik, akár 10-12 évig tartó tünetmentesség is elérhető.
A kezelés általában 5 éves kor után vehető igénybe, és várandósság idején nem indítható el. Ugyanakkor, ha a terápia már megkezdődött, azt a terhesség alatt is tovább lehet folytatni.