A fideszes igazságügyi bizottság támogatja Polt Péter és Hende Csaba alkotmánybíróvá való kinevezését, míg a Mi Hazánk mozgalom jelöltjei nem teljesítették a szükséges feltételeket a kiválasztás során.

Csak a két fideszes jelölt, azaz Polt Péter és Hende Csaba alkotmánybíróvá válását támogatta a parlament fideszes többségű igazságügyi bizottsága kedden, így őket terjesztik fel az Országgyűlés elé. Ha ott megszavazzák őket, akkor belőlük lehet alkotmánybíró a következő 12 évben.
A helyzet érdekessége, hogy összesen három kiadó hely van az Alkotmánybíróságban, a Fidesz viszont csak két jelöltet állított, Polt Péter legfőbb ügyészt és Hende Csabát, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökét. A Fideszen kívül csak a Mi Hazánk állított jelölteket, rögtön hármat, de a bizottság egyiküket sem támogatta.
Polt Péter kifejtette, hogy számára a legfőbb ügyészi pozíció a karrierje csúcspontját jelenti, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az alkotmánybírósági tagság is komoly elismerés lenne a számára. Különösen megtisztelőnek érzi, hogy a Fidesz-KDNP-frakció őt alkalmas jelöltnek tartja erre a rangos tisztségre.
Ezután felsorolta az életrajzát, a végzettségeit, munkahelyeit, végül azt mondta: "Mindig is érdekelt az alkotmányjog, elsősorban az alkotmányos identitás, a hatalmi ágak megosztása, a szuverenitás".
Hende Csaba Polt Péterre rácsatlakozva kifejezte, hogy "rendkívül felemelő és megtisztelő ezen jeles eseményen itt lenni", majd részletesen ismertette saját pályafutását. A szombathelyi országgyűlési képviselőként és a törvényalkotási bizottság elnökeként tevékenykedő politikus a Fidesz elkötelezett tagja, aki 2002 óta folyamatosan képviseli választókerületét. Az első Orbán-kormány időszakában az Igazságügyi Minisztériumban politikai államtitkári posztot töltött be, majd 2010-től 2015-ig a honvédelem irányításáért felelt. Hende 2006 óta minden választást megnyert szombathelyi választókerületében, azonban jövőre már nem kíván újraindulni.
A meghallgatása során elismerte, hogy a honvédelmi miniszteri posztot "nem tekintené jogi szakmai gyakorlatnak", azonban hozzátette: "ha ezt figyelmen kívül hagyjuk, a diplomájának megszerzése óta eltelt 41 év alatt rengeteg időt szenteltem a jogalkotás különféle aspektusainak". Kiemelte, hogy korábban, már a Medgyessy-kormány idején, előterjesztőként volt kapcsolata az Alkotmánybírósággal. Végül megígérte, hogy ha alkotmánybírónak választják, minden esetben betartja a jogszabályokat.
A meghallgatására az ellenzéki frakciók és képviselők közül mindössze ketten jöttek el: a DK-s Sebián-Petrovszki László és a mi hazánkos Apáti István. Ők tudták kérdezni a fideszes jelölteket a bemutatkozások után.
Sebián-Petrovszki László kifejtette véleményét, miszerint a DK számára az Alkotmánybíróság nem független intézmény, hanem inkább a Fidesz kiterjesztett karja. Polt Pétert pedig "egy megbízható fideszes apparátusnak" titulálta. Hende Csaba esetében is hasonló összefonódásokat említett, megjegyezve, hogy a Fideszből való átmenete az Alkotmánybíróságra egyfajta politikai manőver. "A pletykák szerint ez valójában az ön fájdalmának kárpótlása", hiszen Szombathelyen a Fidesz tavaly annyira súlyosan veszített, hogy már frakcióval sem rendelkezik, ráadásul Hende jövőre nem is kíván jelöltként indulni. Sebián-Petrovszki hangsúlyozta, hogy Hende nem bír a jogi szakmai gyakorlatot igazoló húsz éves tapasztalattal, amit a törvény előír.
Hende Csaba erre úgy reagált, az alkotmánybírónak nem egy lakatlan szigetről kell érkeznie, ahol nem éri semmilyen politikai befolyás, és nincsenek saját gondolatai. "Csak említsen egy nevet, akiről ön szerint nem lehet tudni, melyik politikai oldalhoz tartozik", nem tud, mondta Sebián-Petrovszkinak. Szombathelyen pedig szerinte megyei szinten nagyon jól szerepelt a Fidesz, ő maga pedig nem indult a 2024-es önkormányzati választáson. Ezután elszavalt egy részletet Arany János Epilogusából.
Az igazságügyi bizottság elnöke, Vejkey Imre, aki a KDNP színeiben politizál, határozottan elutasította azokat a vádakat, amelyek szerint az Alkotmánybíróság nem lenne független intézmény Magyarországon. "Magyarország demokratikus jogállam, az Alkotmánybíróság függetlensége megkérdőjelezhetetlen" – hangsúlyozta. Emellett Vejkey kiemelte, hogy Hende Csaba húsz évnyi tapasztalattal rendelkezik a szakmájában, ami szintén fontos szempont.
Bár az igazságügyi bizottság csupán a két fideszes jelöltet támogatta, a három Mi Hazánk jelölt is kifejtette véleményét a vitában.
Bánovics Tamást, aki korábban még a MIÉP delegáltjaként tagja volt az Országos Választási Bizottságnak, a Mi Hazánk már tavaly is jelöltje jelölte alkotmánybírónak, ezért aztán rendhagyó bemutatkozást ígért. A fideszes jelöltekkel ellentétben nem akarta felolvasni az önéletrajzát, azt elhozta kinyomtatva az érdeklődőknek.
Ehelyett arról beszélt, hogy hétfőn elolvasta Pokol Béla professzor írását a jurisztokráciáról, amely Dél-Afrikában már megfigyelhető, és véleménye szerint ennek a jelenségnek a kockázata Magyarországon is fennáll. Ezt követően javasolta, hogy tegyenek látogatást a Venyige utcai és a Gyorskocsi utcai börtönökbe. Kiemelte, hogy "itt vagyunk az úr 2025. esztendejében, de még mindig folyamatban vannak a devizahitelek miatt indított perek". Az Alkotmánybíróságról úgy vélekedett, hogy az "a magyar Alaptörvény láthatatlan őreként működik." Kiemelte a jogi szakma, különösen az ügyvédi kar tagjainak szerepét, amely felbecsülhetetlen. Ha alkotmánybírónak választják, elmondta, hogy elsősorban a rászorulókon és az elesetteken szeretne segíteni.
A szintén Mi Hazánk-jelölt Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a nemzeti radikális oldal egyik fontos tagja azt mondta, a szuverenitást tartja fontosnak, célja, hogy a jog ne a kifosztás és elnyomás eszköze legyen, hanem a közjog formája. Ezután 2006-os "állami terror" időszakáról beszélt, hogy ott jogi segítséget adott "a koncepciós eljárásokban". Ez indította el őt a közélet útján, mondta. Bár többször felhívták a figyelmét, hogy túllépett az időkeretén, végül még ő is emlegette a jurisztokrácia és a globális hatalmak veszélyeit, amik miatt szerinte elhivatott jogászokra van szükség az Alkotmánybíróságban.