A Pro Agricultura Transilvaniae gála egy különleges esemény, amely a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés fontosságát hangsúlyozza Erdélyben. Ez a rendezvény nem csupán a helyi termelők és gazdák munkájának elismerésére szolgál, hanem lehetőséget teremt a kö


Február 22-én a marosvásárhelyi Sapientia EMTE campusán immár hetedik alkalommal került megrendezésre a Pro Agricultura Transilvaniae farmerek gálája. Az esemény célja, hogy elismerje azokat a mezőgazdászokat, akik az elmúlt három évtizedben kiemelkedő munkát végeztek az oktatás, tudományos kutatás, érdekképviselet és közösségépítés területén. Az ünnepségen azok a szakemberek kaptak díjat, akik jelentős mértékben hozzájárultak e fontos ágazat fejlődéséhez, és akik nemcsak kiváló eredményekkel büszkélkedhetnek, hanem a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezetének partnerei és munkatársai is voltak.

Az esemény lebonyolítását a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezete irányította, szoros együttműködésben a LAPAR (Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája) és az Agrointeligenţa szakmai folyóirattal, valamint a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának támogatásával. Az esemény sikeréhez számos partner is hozzájárult, köztük a Maschio Gaspardo Románia, a Leco Agro, az UBM Feed Románia, a Vie Vin Lekence, az APPIA Drones, a Black Angus Farm, a Tundecor Flor, az IRUM Szászrégen, a Marton Genetics Kft., a GK Szeged, a LAM IFN és a Marosi Gazda Kft.

A gálán mások mellett Maros, Hargita, Kovászna, Kolozs, Beszterce-Naszód, Fehér, Szeben megyei gazdák, gazdaegyesületek képviselői vettek részt. Több Maros, Fehér és Szeben megyei mezőgazdasági intézményvezető is jelen volt, és felszólalt a rendezvényen.

A gála során Nicu Vasile, a LAPAR elnöke is kifejtette gondolatait, hangsúlyozva, hogy elkötelezett az együttműködés mellett, és támogatja a szervezők munkáját. Kiemelte, hogy ez az esemény remek lehetőséget nyújt arra, hogy a szakemberek és gazdák, valamint a gazdák egymással találkozhassanak, eszmét cserélhessenek, és közösen új utakat találjanak a fejlődéshez.

Fazakas Miklós, az RMGE Maros elnöke is az összefogás fontosságát hangsúlyozta, ezért, bár a szervezet Maros megyében tevékenykedik, lényegesnek tartja, hogy minden alkalommal a szomszédos megyék gazdái is jelen legyenek. Szeretnék, ha a gálát más megyékben is megszerveznék, ehhez keresnek partnereket. Maros megyében több szakmai intézmény, egyetem, mezőgazdasági kísérleti állomás működik, illetve olyan partnerek, akik minden évben hozzájárulnak a rendezvény sikerességéhez. Ez is jó alkalom arra, hogy megköszönjék az intézményvezetőknek az együttműködést - mondta többek között a sajtónak az elnök.

Az idei évben a Pro Agricultura Transilvaniae-díjat a következő kiemelkedő szakembereknek ítélték oda: dr. Marian Pogăcian, a Maros megyei Növényvédelmi Intézet volt igazgatója, aki mérnöki tudományával járult hozzá a mezőgazdasági fejlődéshez; dr. Lucian Ioan Hârceagă, a Semtest-BVN reprodukciós és embriótranszfer osztályának vezető állatorvosa, aki innovatív megoldásaival segíti az állattenyésztést; dr. Roxana Vidican, a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem agrártanszéke korábbi dékánja, aki oktatói és kutatói tevékenységével formálja a jövő agrárszakembereit; dr. Ovidiu Ranta, a kolozsvári agráregyetem talajtani tudományos osztályának igazgatója, aki a talajkutatás terén végzett munkájával hozzájárul a környezetvédelmi kihívások kezeléséhez; Traian Rusun, Magyarigen polgármestere, aki több mint egy évtizede szervezi az Apulum Agraria mezőgazdasági kiállítást, vásárt és szakmai fórumot; valamint dr. Valeriu Tabără, az Agrártudományi és Erdészeti Akadémia (ASAS) elnöke, aki a tudományos közéletben betöltött szerepével segíti az agrárium fejlődését.

Érdemoklevelet kaptak a következő gazdák: Kovács József Levente nagykultúrával foglalkozó növénytermesztő, Sikó Jenő - Agro Dalolti Kft., Laczkó Nándor burgonyatermesztő, Hans Wernner és Nicoleta Baier kecsketenyésztők és tejtermelő gazdák, Mihai Dan állattenyésztő, Narcis Baciu juhtenyésztő, Darócai Albert növénytermesztő, Iszlai Tibor növénytermesztő és állattenyésztő, Fábián Ferenc növénytermesztő, Simma Ferenc és Nemes András méhész, András Emil, a Plébános pincészet, Iszlai Jenő, az Iszlai pincészet, Csegzi Tibor, a Csegzi pincészet tulajdonosa, borászok, Ferencz Alpár állattenyésztő, Szőcs Imre állattenyésztő, tejtermelő, Fodor Győző gyümölcstermesztő, Paul Sorin Covrig állattenyésztő, Petru Suciu állattenyésztő, Ioan Șerban nagysármási farmvezető.

Kiválósági érdemoklevelet vehettek át a következő kiemelkedő személyiségek: Nicu Aurel Bumb, a Mirdatod Prod Kft. tulajdonosigazgatója, Bartha Károly, a Lecoimpex cég társtulajdonosa és vezérigazgatója, Petru Emil Zurgălău, a Maschio Gaspardo Románia regionális igazgatója, valamint a Frunza Company malom tulajdonosai és üzemeltetői, Frunza Károly és Frunza Tünde. Ezen kívül Marinel Ștefan, a Dafcochim Agro vezérigazgatója, Corina Mareș, a DLG InterMarketing Kft. vezetője, Farkas Sándor, a vargyasi közbirtokosság elnöke, Olimpiu Pop, az IRUM cég eladási menedzsere, Mircea Matei, a Villa Vinea borászat vezetője, valamint Jákó Tibor Benedek, a Kovászna megyei gazda is elismerésben részesült.

A gálán a Marton Genetics jóvoltából három-három zsák kukorica-vetőmag került kisorsolásra, emellett a rendezvény Facebook-megosztói közül egy zsák Szegedi GK kukorica-vetőmagot nyert a Marosi Gazda és Gabonakutató Nonprofit Kft. támogatásával. A nyertesek között találjuk Peti Katalint Héderfájáról, Fazakas Alpárt Csíkfalváról, valamint dr. Marian Pogăcian mérnököt Uzdiszentpéterről. A Facebook-megosztók között pedig Sikó Irmát sorsolták ki Kendőből.

A rendezvény során számos helyi vállalkozás mutatkozott be, köztük a Frunza malom, a Baier tejüzem, az erdőlibánfalvi Mirdatod, a lekencei borászat és a Plébános pincészet. Emellett a Black Angus Farm, a maroskeresztúri Lego Agro Kft., a Dafcochim, a Tundecor Flor, az APPIA Drones és a LAM Alapítvány is prezentálta innovatív termékeit, gazdagítva ezzel a látogatók élményét.

Related posts