A világ 2024-ben új rekordokat döntött, megmutatva, hogy az emberi kreativitás és kitartás határtalan.


A globális vállalati szektor kötvénykibocsátásainak értékében.

Rekordot döntött a globális vállalati szektor idei kötvénykibocsátásainak értéke a hatalmas befektetői kereslet és az alacsony hitelköltségek környezetében.

A Londoni Értéktőzsde (LSE) és a Financial Times (FT) londoni üzleti napilap szombaton ismertetett közös kimutatása szerint 2024-ben 7930 milliárd dollár értékű új vállalati kötvény jelent meg a globális finanszírozási piacokon, harmadával több, mint tavaly.

Az FT/LSE-elemzés alapján a jelenség legfőbb kiváltó okai között emelkedik ki az erős befektetői kereslet, amely már a Federal Reserve és más központi bankok kamatcsökkentési ciklusainak megkezdése előtt is jelentős nyomást gyakorolt a globális vállalati szektor hitelpiaci finanszírozási költségeire.

A biztonságos államkötvényekhez képest kedvezőbb piaci finanszírozási lehetőségek már az amerikai elnökválasztás előtt arra ösztönözték a cégeket, hogy előrehozzák idei kötvénykibocsátásaikat, így elkerülve a potenciális piaci zűrzavart. Azonban miután Donald Trump volt elnök ismételt, figyelemre méltó győzelme után a kockázati felárak tovább csökkentek, számos vállalat már a következő év hitelfinanszírozási szükségleteit is előre biztosította – derül ki az elemzésből.

Az FT/LSE által készített tanulmány rámutat arra, hogy az amerikai vállalatok, melyek befektetési ajánlással ellátott hitelminősítést kaptak, kötvénykibocsátásaik esetében az átlagos felár az irányadó amerikai kincstárjegyekhez képest - az ICE BofA Index adatai alapján - mindössze 0,77 százalékpontra csökkent az elnökválasztást követően. Ez a szám a legkisebb kockázati felár, amit az 1990-es évek óta tapasztaltak.

A magas hozamú - vagyis spekulatív besorolású - vállalatok hitelpiaci finanszírozási költségei november közepe óta emelkedtek, de így is csaknem 17 évi mélységekben járnak - áll a Londoni Értéktőzsde és a Financial Times közös kimutatásában.

A kötvénykibocsátási tranzakciók iránti érdeklődést a jelentős londoni elemzőintézetek legújabb kutatásai által tükrözött romló globális üzleti légkör sem tudta visszafogni.

Az Oxford Economics, a pénzügyi és gazdasági elemzések egyik legismertebb műhelye, legfrissebb negyedéves befektetői felmérésében arra a következtetésre jutott, hogy a globális üzleti szektor cégeinek 56%-a pesszimistábban értékeli a következő két év világgazdasági növekedési lehetőségeit, mint ahogyan azt az előző felmérés során tapasztalták.

Az Oxford Economics kiemelte, hogy az utóbbi két évben most a legmagasabb azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek két felmérés között borúlátóbbá váltak.

A ház globálisan 156 jelentős vállalat várakozásait elemezte. A reprezentatív kutatás során részt vevő cégek összesen hatmillió munkavállalót foglalkoztatnak, míg éves bevételük körülbelül kétezer milliárd dollárra rúg.

Related posts