Számos életet megmentett, mégis ismeretlen maradt a történelem lapjain a francia ellenállás bátor női vezetője.


Hogyan válik egy jómódú francia családban született nő, aki Sanghaj vibráló világában nő fel, a második világháború francia ellenállásának egyik meghatározó személyiségévé? Talán az édesapja, aki a francia tengerészet büszke tagjaként szolgált, játszott kulcsszerepet a formálódásában. Az apai példakép bátorsága és hazafias elkötelezettsége mély nyomot hagyott benne, inspirálva őt arra, hogy kiálljon az igazságért és a szabadságért a legnehezebb időkben is.

Noha Marie-Madeleine Fourcade tevékenysége rengeteg ember életét mentette meg, ő is azok közé a nők közé tartozik, akik nem kerültek be a történelemkönyvekbe. Ennek talán az lehet az oka, hogy Charles de Gaulle tábornok őt nem nevezte meg az ellenállás hőseinek listáján, amin 1038 ember szerepelt.

Közülük csupán hatan voltak nők.

A nőkből számtalan ok miatt lesz jó kém, az egyik az, hogy a férfiak szégyentelenül alábecsülik őket, bedőlnek a csinos pofiknak, mert azt hiszik, az csak egy üres fej bájos maszkja. Akik elkövetik ezt a hibát, azok csúnyán ráfizetnek, előbb vagy utóbb. Fourcade férfiakat megszégyenítő bátorsága is ékes bizonyítéka annak, hogy nem feltétlenül fizikai erő kell a győzelemhez.

Fourcade már fiatalon is hangoztatta náciellenes véleményét, amikor Hitler már Párizs utcáin masírozott. A nőt a Navarre kódnévre keresztelt francia hírszerző tiszt szervezte be az ellenállásba, és amikor a férfit 1941-ben elfogták, Fourcade vette át az irányítást. Ő a Sündisznó fedőnevet használta, mert egy kollégája szerint

"Bár kicsi a termete, mégis rendkívül kitartó ez az állat, és még az oroszlán is meggondolja, hogy érdemes-e támadnia."

Fourcade számos embert toborzott, legyenek azok női vagy férfi ügynökök, és páratlan érzékkel helyezte el őket a legkülönfélébb pozíciókba. Az egyik kéme például folyékonyan beszélt németül, így könnyedén elnyerte a Wehrmacht helyi fordítói pozícióját, aminek köszönhetően az ellenállás értékes információkhoz jutott, például a V2 rakéták működésének részleteiről. Más ügynökök a német tengeralattjárók mozgását figyelték, ami kulcsszerepet játszott abban, hogy a brit tengerészet hadműveletei sikeresek lehessenek.

Ennek ellenére még az MI6 berkein belül is akadtak olyan vezetők, akik kétségbe vonták Fourcade munkájának hatékonyságát.

"Egy rejtett módon tevékenykedő vezető nem tudja megőrizni a pozícióját hat hónapnál hosszabb ideig. Önnek azonban két és fél év alatt sikerült ezt elérnie. Ez egyszerűen lenyűgöző."

A Gestapo többször próbálta elkapni a nőt, és 1942-ben végre sikerült is nekik, de Fourcade ügyesen kicselezte őket, és végül megszökött.

Családi élete, még a francia viszonyok között is, komplikált volt. Fiatalon ment hozzá egy francia ezredeshez, Édouard Mérichez, tőle két gyermeke született, akiket az ellenállásban végzett munkája miatt éveken át nem is látott. Később beleszeretett egy francia pilótába, Leon Faye-be, akivel szintén lett egy közös gyermekük.

A negyedik gyermek, egy fiú, akkor látta meg a napvilágot, amikor Fourcade éppen a németek elől menekült, és a csecsemőt azonnal el kellett rejteni. A megmaradt forrásokból csupán annyit tudunk, hogy az ellenállás vezetője később újraházasodott, és ebből a kapcsolatból is született egy gyermek. Fourcade 1989-ben hunyt el, és a párizsi Père Lachaise temetőben talált örök nyugalomra. Ő volt a francia ellenállás egyik leghatékonyabb vezetője.

Általában a helyzetek éppen fordítottak, de ez a férfi női álruhát öltött magára, és így vált kémmé. Mindenképpen érdemes elmélyedned a róla szóló cikkünkben!

Related posts