A WHO jelentős összegeket vonna el a dohányosok pénztárcájából, de nemcsak őket célozza meg: a szeszes italok és az üdítők is a figyelem középpontjába kerültek.


Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a "népegészségügyi termékadók" bevezetésével a cukros üdítők, szeszes italok és dohánytermékek ára jelentősen, akár másfélszeresére is emelkedhetne. Ez a lépés célja, hogy csökkentse a fogyasztást és javítsa a közegészségi állapotot.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívja a figyelmet a világ országai számára, hogy vezessenek be olyan adókat a cukros üdítők, alkoholos italok és dohánytermékek esetében, amelyek a következő évtizedben másfélszeresére emelhetik ezen termékek árát. Az ESM Magazine kiskereskedelmi szakportál szerint ez a WHO ajánlása eddigi legmarkánsabb lépése, amely a fogyasztás csökkentését célzó adók hatékonyságát hangsúlyozza, és támogatja azokat, akik az egészségügyi problémák kezelésében látják ezeknek az adóknak a potenciális előnyeit.

Az ENSZ egészségügyi szervezete szerint a magas ár hozzájárulhat ahhoz, hogy az emberek kevesebbet fogyasszanak ezekből a termékekből, ami fontos is lenne, hiszen e három termékfajtát tartják felelősnek a cukorbetegség kialakulásáért, de hozzájárulnak egyes rákbetegségekhez is. És nem mellékes az sem, hogy a WHO szerint, hogy a magas adóbevételből jutna pénz egészségügyi kiadásokra.

A világszervezet becslése szerint a magyarországi chipsadóhoz hasonló közteher bevezetésével a világ országai összesen ezermilliárd dollárnyi bevételre tehetnének szert 2035-ig. Ezt a számítást Kolumbiában és Dél-Afrikában alkalmazott "népegészségügyi termékadó" tapasztalatai alapján végezték el. A dohánytermékek adóztatásának támogatása már évtizedek óta a WHO prioritásai közé tartozik, míg a másik két termékcsoport adóztatásának ösztönzése csak néhány éve kezdődött.

Ez az első alkalom, hogy egy konkrét számot közölnek az adókulcs mértékéről. A becslések alapján, figyelembe véve az inflációt, a közepes jövedelmű országokban a jelenlegi 4 dolláros (1360 forint) kiadás 2035-re 10 dollárra (kb. 3400 forint, a jelenlegi árfolyam szerint) emelkedne - tájékoztatott Guillermo Sandoval, a WHO vezető elemzője.

A WHO statisztikái alapján mintegy 140 országban vezettek be speciális adókat a dohánytermékekre, ami 2012 és 2022 között átlagosan 50%-os áremelkedést eredményezett. Sandoval megosztotta, hogy hasonló intézkedések kidolgozása van folyamatban az ultrafeldolgozott élelmiszerek esetében is.

Kate Loatman, az International Council of Beverages Association üdítőital-szövetség igazgatója, aggodalmát fejezte ki a WHO által alkalmazott felületes megközelítés miatt. "Az utolsó tíz év tapasztalatai világosan mutatják, hogy a cukros üdítőitalok adóztatása egyetlen országban sem hozott pozitív változást az emberek egészségi állapotában, és nem csökkentette az elhízás mértékét."

Ezt követően megemlítette, hogy az üdítőital-gyártók olyan innovatív termékeken dolgoznak, amelyek elősegítik az egészséges életmódot.

Amanda Berger, a Distilled Spirits Council szeszesital-szervezet kutatási elnökhelyettese csatlakozott ehhez a véleményhez. Szerinte a magasabb ár nem vezet a szeszes italok mértékletesebb fogyasztásához.

Related posts