Republikon-évzáró: "Valami különleges zajlik az emberek belső világában, ami miatt a karácsonyi időszakban is ennyire erőteljes politikai mozgások figyelhetők meg."


A Tisza Párt sikeresen megnyerte az ellenzéki szavazók egy jelentős részét, míg a Fidesz táborából a bizonytalan választók is elfordultak. Ennek ellenére a kormányoldal továbbra is szilárd szavazóbázissal bír – derül ki a Republikon Intézet év végi összegzéséből. Az InfoRádió Horn Gábort, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnökét kérdezte a helyzetről.

Eltelt egy év, a közvélemény pártpolitikai szempontból sokat változott idén.

Horn Gábor (Republikon Alapítvány) szerint ahol igazi nagy változás történt, az az ellenzéki szavazóknak az újraépítkezése, "átzsilipelése" a Magyar Péter-féle Tisza Párthoz.

"Az ellenzéki szavazó megtalálta kvázi a megoldását, aztán majd meglátjuk, hogy mi lesz ebből, de '24-ben mintha ez

A 30 és 40 százalék közötti ellenzéki szavazók valószínűleg felfedezték volna, hogy ki az, aki képes visszaadni számukra a reményt és a bizalmat a jövő iránt.

Ez mindenképpen a semmiből történő jelentős változás" - fogalmazott az InfoRádió megkeresésére Horn Gábor.

A régióban, például Szlovéniában, Csehországban és Szlovákiában már találkoztunk hasonló jelenségekkel, azonban Magyarországon az elmúlt harminc-egynéhány év során ilyesmit nem észleltünk. Így számunkra ez mindenképpen egy új élmény volt.

Horn Gábor megfigyelései alapján figyelemre méltó jelenség, hogy a Fidesz az utóbbi időszakban, 2022 óta, közel egymillió szavazót veszített el fokozatosan. Ennek ellenére a párt képes megőrizni masszív, kétmilliós törzsszavazó táborát, ami nem csupán politikai bravúr, hanem figyelemre méltó teljesítmény is, különösen tekintettel Magyarország viszonylag komplex és nehezen áttekinthető politikai környezetére.

De hová tűntek azok a szavazók, akik eltávolodtak a Fidesz táborától? Horn Gábor véleménye szerint valószínű, hogy a bizonytalanok között keresgélhetjük őket. Állítása szerint nem igaz, hogy tömegesen fideszesek csatlakoztak volna a Tisza Párthoz vagy más politikai formációkhoz.

Horn Gábor véleménye szerint a leszakadó csoportok, akik elutasítják a jelenlegi egészségügyi és oktatási rendszert, valamint a civil társadalmat és az önkormányzatiságot, elsőként a bizonytalan szavazók körében keresnek helyet. Szerinte a jövő évi választások során, 2026-ban fog kiderülni, hogy végül tényleg részt vesznek-e a szavazáson, vagy sem.

A bizonytalanság terepe tehát tovább tágulhatott, azonban a kétségekkel küzdők mindig is jelen voltak. Az ő helyzetükben tapasztalható változások mértékéről is szót ejtett.

A magyar társadalom körülbelül egyharmada soha nem szavaz, és valószínűleg a jövőben sem fog. Ezért, amikor a bizonytalan szavazókról beszélünk, és próbáljuk megérteni, hogyan vélekednek a politikáról, világos, hogy sokan közülük inkább otthon maradnak. Ugyanakkor van egy 5-10-15 százalék, amely minden választás kimenetelét befolyásolhatja. A kérdés az, hogy ez a csoport mennyire aktív politikailag, és figyelemmel kíséri-e a közélet eseményeit. 2022 áprilisában például sokan közülük a Fidesz mellett döntöttek, amit részben a jóléti intézkedések, részben pedig a háborús hangulat felerősödése indokolt. Ekkor a támogatottságuk meghaladta a hárommilliót, de azóta ez a szám kétmillióra csökkent. Kérdéses, hogy a politikai helyzet fokozódása milyen hatással lesz a 2026-os választások során való aktivitásukra.

A titkos választás kulcsa talán csak a választások előtti két héttel válik világossá, de az is lehet, hogy csupán egy nappal a szavazás előtt derül ki a végső válasz. Sőt, nem zárható ki az sem, hogy sokan a fülkék csendjében, saját anyagi körülményeiket újraértékelve hozzák meg döntésüket.

Kiemelte, hogy a magyar társadalom jelentős hányada lényegében reménytelennek vagy nehezen átláthatónak érzékeli saját gazdasági körülményeit.

A magyar társadalom helyzete lényegében a felső-középosztály alatti rétegekre koncentrálódik, és ez a középosztály is úgy tapasztalja, hogy az életszínvonaluk az utóbbi négy évben csökkent. Ezt a jelenséget jól tükrözi a 2006-os fideszes szlogen, amely arra utal, hogy sokakban az a benyomás alakult ki, miszerint a dolgok nem alakulnak kedvezően. Személyes érintettségem is van ebben, hiszen az én jövőbeli kilátásaim sem tűnnek biztatónak. Ha a helyzet nem változik, nehezen tudom elképzelni, hogy a Fidesz 2026-ban újra győzelmet arathat, de az is lehet, hogy ez az érzés az elkövetkező időszakban módosulni fog.

A helyzet szerinte így marad, de hogy az érzet mi lesz 2026-ban, ezt szerinte 2025 végén lehet majd megbeszélni.

A kérdésre, hogy a vezető pártok mögött álló szakemberek, média, jelöltek és mozgósítási erő mennyire lesznek meghatározóak, Magyar Péter kifejtette, hogy ez 2025 egyik kulcsfontosságú problémája lesz. Különösen izgalmas, hogy vajon képes-e "a politikai influenszerségből kormányzóképes alternatívát létrehozni".

Hozzátette ugyanakkor, hogy az eddigiek alapján Magyar Péter személyének "nagyon komoly vonzereje van", hiszen azért az, hogy

"december közepén ezrek, tízezrek elmennek a hidegben egy politikai rendezvényre, azért ez példa nélküli Magyarországon".

"Én a rendszerváltáskor sem emlékszem ilyenekre, egy-két kivételtől eltekintve, hogy a hidegben, december 6-a környékén Mikuláskor, a karácsonyi készülődés időszakában tömegek mennének el akár egy kisvárosban is egy politikai rendezvényre, azért az azt jelenti, hogy tényleg valami történik az emberek lelkében, a politikához való viszonyában, úgy érzik, hogy valamit nekik is tenniük kell, és ez egy új elem, tehát a mozgósító képesség szerintem inkább most Magyar Péternél van, és a Fidesznél meg inkább azt látja az ember, hogy óvakodnak mindenféle mozgósítástól" - mutatott rá Horn Gábor, példakén felhozva március 15-ét, amikor Magyar Péter hatalmas tömeget tudott utcára hívni; azóta sem mindig tudni, a miniszterelnök hová megy, hol szólal meg. "Év végi sajtótájékoztatójára nem engednek be fontos magyar orgánumokat, nem lehet visszakérdezni, tehát mintha lenne egyfajta félelem volna attól, hogy kiderül, hogy a király meztelen. Érdekes világ ez a Fidesz számára is, tehát miközben a saját tábor mozgósítása még mindig működik, ez a saját tábor összezsugorodott, de még mindig nagyon nagy kiterjedésű."

Hangsúlyozta, kétmillió szimpatizánssal azért választást lehet nyerni Magyarországon.

Ha 2026-ban csupán néhányan vesznek részt a szavazáson, és egy politikai csoport rendkívül lelkes és mobilizált, akkor ez a helyzet a másik tábor vereségéhez vezethet.

Related posts