Rózsaszín füst kerekedett a Vatikán fölött, mint egy titokzatos álmokkal teli felhő, amely új reményeket és lehetőségeket ígér.

A Katolikus Női Ordináció (CWO) női képviselői szerdán rózsaszín füstöt eregettek, jelezve ezzel a konklávé kezdetét.
A vatikáni rendőrség letartóztatta azokat az aktivistákat, akik békés demonstrációt szerveztek a katolikus egyház keretein belül tapasztalható nők elleni "igazságtalanság" ellen. A hatóságok állítása szerint a tüntetők "biztonsági kockázatot" jelentettek, ami miatt kénytelenek voltak közbeavatkozni.
Szerda délután, miután a bíborosok megkezdték a szavazást a következő pápáról, az Egyesült Királyságban működő Katolikus Női Ordináció (CWO) női tagjai rózsaszín füstöt eregettek a levegőbe a római Gianicolo-dombon, amely a Szent Péter-bazilikára néz.
Később, amikor a Szent Péter tér nyüzsgő forgatagában összegyűltek, hogy izgatottan várják az első konklávé szavazásának eredményeit, civil ruhás rendőrök figyeltek rájuk, biztosítva a rendet és a biztonságot.
Miriam Duignan, a rózsaszínbe öltözött hölgy, így emlékezett vissza az esetre: "Rám törtek, és közölték: 'Rendben van, hölgyeim, most pedig a dokumentumokat kérném.' Dühömben hevesen tiltakoztam" – mesélte a The Guardian-nak.
A nőket, valamint három apácát, akik történetesen éppen beszélgettek velük, a vatikáni rendőrőrsre vitték. Duignan azt állította, hogy egy rendőr kihallgatta őt a békés tüntetéssel kapcsolatban, amelyre a csoportnak engedélye volt. De a rendőrök azt mondták, hogy a Vatikán továbbra is biztonsági fenyegetésnek tekinti őket.
Az aktivisták, akik hosszú évek óta harcolnak a nők papnászához való jogáért, végül szabadon bocsátásra kerültek, de a Vatikánba való belépésüket a konklávé hátralévő időszakára megtiltották. Információk szerint a csoport már eddig is megfigyelés alatt állt, miután 2022-ben letartóztatták őket egy Vatikán közelében zajló demonstráció során.