Seremet Sándor: Jermak és Zelenszkij közötti szoros együttműködés kiemelkedő fontosságú.


Seremet Sándor hangsúlyozta, hogy az ukrán vezetésen belüli mozgások nem csupán az elszámoltatásról szólnak, hanem a belső erőviszonyok átrendezésének folyamatát tükrözik. A szakértő véleménye szerint az Egyesült Államok részéről tapasztalható fokozódó antikorrupciós nyomás is hozzájárulhat a figyelemfelkeltő ügyekhez, de a legfontosabb cél Kijev számára, hogy megőrizze washingtoni partnereinek bizalmát.

Olekszij Csernyisov, Ukrajna miniszterelnök-helyettese ellen a közelmúltban indult korrupciós vizsgálat, de az eset nem elszigetelt jelenség. A szakértő szerint az ukrán politikai elit legfelsőbb köreiben is jelen van a korrupció, és az ezt érintő ügyek sokszor nem valódi elszámoltatási szándékból indulnak, hanem politikai vagy hatalmi megfontolások mentén.

- mondta. A szakértő arra is emlékeztetett, hogy Csernyisov ügyét nem most, hanem még 2023-ban indították el. A Biden-adminisztráció idején a korrupcióellenes intézmények nagyrészt Washingtonnal működtek együtt, és az Egyesült Államok figyelmét sem kerülte el, hogy a háború alatt "a korrupció magas szinteket öltött". Seremet Sándor szerint ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy időnként a Zelenszkij környezetéhez tartozó szereplők ellen is jelzésértékű eljárás indul. Hozzátette:

Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés élén álló vezető, az utóbbi években többször is a figyelem középpontjába került. Háborús eredményei és elismert sikerei révén mára a legnépszerűbb vezetők közé emelkedett. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján Zsaluzsnij és Zelenszkij után Budanov a harmadik legnagyobb támogatottsággal bíró politikai figura Ukrajnában. Seremet Sándor véleménye szerint azonban Budanov népszerűségének mértéke mellett sokkal fontosabb, hogy vezetői pozíciójánál fogva közvetlen kapcsolatokat tud ápolni a nyugati szövetségesekkel. Ezzel pedig kiemelkedik az ukrán elnöki hivatal szigorúan centralizált struktúrájából, ami különleges előnyöket biztosít számára a politikai tájban.

A szakértő hangsúlyozta, hogy Budanov viszonylagos függetlensége és kiszámíthatatlan magatartása eltér attól a struktúrától, amelyet Jermak az elnök közelében felépített. Ez a rendszer egyre inkább a személyi hűségen és az információk szigorú ellenőrzésén nyugszik.

- nyilatkozta a szakértő.

Valerij Zsaluzsnij, az ukrán hadsereg egykori vezérkari főnöke 2024-ben diplomáciai feladatokat kapott Londonban, amit sokan nem előléptetésként, hanem politikai száműzetésként értékelnek. Az elemzők között elterjedt az a nézet, hogy Zelenszkij környezetéből azért került ki, mert népszerűsége túlszárnyalta az elnökét, és potenciális politikai alternatívát jelentett a háborús helyzetben. Seremet Sándor véleménye szerint ez a narratíva valóban széles körben elterjedt, de a háttér sokkal bonyolultabb:

A szakértő véleménye szerint az elnöki hivatalban valószínűleg úgy értelmezték Zsaluzsnij külső kapcsolati hálóját, mint egy olyan eszközt, amely válsághelyzetben széleskörű mozgásteret biztosíthat számára.

Ugyanakkor Seremet Sándor hangsúlyozta, hogy mindez nem több feltételezésnél, hiszen Zsaluzsnij semmiféle aktív politikai ambíciót nem mutatott. A szakértő emlékeztetett arra is, hogy Ukrajnában nagy hagyománya van a belpolitikai viszályoknak.

Vitalij Sabunin, Ukrajna egyik legismertebb antikorrupciós aktivistája, jelenleg katonai szolgálat alóli kibúvás gyanújával néz szembe eljárással, pedig dokumentáltan 2022 óta aktívan részt vesz a fegyveres erők munkájában. Sokan úgy vélik, hogy a vádemelés mögött politikai motiváció áll, és Seremet Sándor is arra utal, hogy az ügy szoros összefüggésben áll a kormányzati korrupcióval és annak kritikusaival folytatott konfliktussal. Az elemző emlékeztetett arra, hogy Sabunin a Holosz párt környezetében tevékenykedik, amelyet jelentős mértékben az amerikai Demokrata Párthoz kötődő szervezetek és alapítványok támogatnak, és amelynek korábbi kapcsolatai voltak Petro Porosenko politikai köreivel is. Sabunin szoros együttműködésben dolgozott a NABU-val, az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Ügynökséggel, melynek célja a korrupció felszámolása és a jogtisztaság biztosítása Ukrajnában.

Seremet Sándor véleménye szerint Sabunin és annak támogatói – ideértve civil aktivistákat és médiaképviselőket – folyamatosan kritikát fogalmaztak meg a Zelenszkij-adminisztráció legfontosabb figuráival, köztük Andrij Jermakkal szemben is. Ezzel párhuzamosan Nyugatról is elindult egyfajta kampány, amely célja a kormányzati politikai szereplők megszorongatása volt. A USAID által finanszírozott civil szervezetek is bekapcsolódtak ebbe a kritikai mozgalomba, ami arra utal, hogy a Sabunin ellen indított eljárás mögött politikai motivációk állhatnak. A szakértő kiemeli, hogy nem véletlen, hogy Sabunin pártja az ügy kirobbanásakor politikai nyomásgyakorlásról beszélt, és az eljárást nem jogi, hanem politikai célok szolgálatába állított eszközként értelmezi.

Related posts