Szijjártó felfedte, miért vált lehetővé az Európai Bizottság részéről, hogy Trump vámokkal zsarolja az EU-t.

Szijjártó Péter keddi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a gazdasági kérdések politikai indíttatású kezelése és ideológiai megközelítése súlyos tévedés. A külgazdasági és külügyminiszter a varsói informális uniós tárcavezetői ülés után fejtette ki véleményét, miszerint ennek következményeként az Európai Unió elszigetelődött a globális gazdaság két legnagyobb hatalmától, az Egyesült Államoktól és Kínától.
"Most persze európai politikusok jajveszékelnek, hogy az új amerikai elnök esetleg vámokat vezet be az Európai Unióval szemben, de két dologra szeretném felhívni a figyelmet. Először is talán nem kellett volna sportot űzniük az európai politikusoknak abból, hogy minősíthetetlenül vádolták és kritizálták az Egyesült Államok új elnökét." Másrészt "Joe Biden az Európát hátrányosan érintő amerikai intézkedéseket nem Donald Trump kezdte, hanem Joe Biden". Miközben az Egyesült Államok a koronavírus-járvány alatt az ottani vállalatok segítésére hoztak törvényeket, az Európai Bizottság nem tett semmit, nem hozott tükörintézkedéseket.
Az Európai Bizottság öt évnyi sikertelensége és alkalmatlansága oda vezetett, hogy az Egyesült Államokban ma már könnyedén bevezethetők vámok az Európai Unióval szemben.
Trump már az első elnöksége kezdetén, 2018-ban vámokat alkalmazott az Európai Unióval szemben: az acélra 25, míg az alumíniumra 10 százalékos terheket vetett ki. Biden adminisztrációja alatt ezeket a hatásokat sikerült mérsékelni.
Szijjártó véleménye szerint a jövő kulcsa a kelet és nyugat közötti, józan észre épülő megállapodásokban rejlik, hiszen a kelet-nyugat együttműködés elengedhetetlen a fejlődéshez. Fontos, hogy ne mesterséges, politikai indíttatású korlátok gátolják ezt a folyamatot; Magyarország pedig aktívan kihasználta ezt a lehetőséget, hogy előmozdítsa a partnerséget.
Miközben Trump egyelőre nem alkalmazott vámokat az EU-val szemben, csupán fenyegetéseket fogalmazott meg, Kínával kapcsolatban már konkrét intézkedéseket hozott. A keleti nagyhatalom pedig kedden reagált a helyzetre, lépéseket téve a kialakult feszültségek kezelésére.
Szijjártó kiemelte, hogy fontos lenne bővíteni a beruházásvédelmi egyezmények kereteit, és minden egyes tagállamra kellene bízni, hogy saját belátása szerint milyen típusú beruházásokat kíván támogatni.
Ahogyan azt már korábban említettük, Bidenék intézkedései között kiemelkedő szerepet játszott az állami támogatásokra vonatkozó szabályok enyhítése, mint az egyik reakció.
Szijjártó véleménye szerint az Európai Bizottság helyett a tagállamoknak kellene irányítaniuk a gazdaságpolitikát, mivel a helyi szintű döntéshozók sokkal hatékonyabban kezelik a gazdasági kérdéseket. "Magyarország eredményei is ezt igazolják; az ország az elmúlt évek súlyos válságai ellenére folyamatosan sikerült erősítenie a gazdaságát" - nyilatkozta, miután tavaly recesszióba került a hazai gazdaság, és nemrégiben bejelentették, hogy az utolsó negyedévben végre kilábalt ebből a nehéz helyzetből.