Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy egy gazdasági hidegháború nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió érdekeivel is éles ellentétben állna. Az ilyen konfliktusok nemcsak a gazdasági kapcsolatokra, hanem a politikai együttműködésre is negatív hatással l
A minisztérium legfrissebb közleménye alapján Szijjártó Péter, a kereskedelmi ügyekért felelős európai uniós tanács elnöke sajtótájékoztatót tartott a legutóbbi tanácsülést követően. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a globális események fényében reális veszélyt jelenthet egy gazdasági hidegháború kirobbanása, valamint a világ újabb blokkosodása, amely jelentős károkat okozna mind az EU, mind Magyarország számára. "A magyar elnökség célja az elmúlt hónapokban és a jövőben is az, hogy a következő időszakot ne a blokkosodás, hanem a konnektivitás, azaz az összeköttetések és a tisztességes nemzetközi együttműködés jellemezze" - tette hozzá.
"Tehát mi azt gondoljuk, hogy az Európai Uniónak az lenne az érdeke, s benne Magyarországnak is, ha a világgazdaság és a világkereskedelem tisztességesen és akadálymentesen működne" - jegyezte meg. Majd kiemelte, hogy ehhez szabadkereskedelmi megállapodásokra van szükség, márpedig ezen a téren nem áll túl jól a közösség, minthogy hat ilyen szerződésről vannak folyamatban a tárgyalások, átlagosan már tizenhárom éve, tíz másik esetében pedig meg is szakadt a folyamat. "Mi azt gondoljuk, hogy a vámok, a korlátozások és a szankciók soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, és komoly gátját jelentették a gazdasági fejlődésnek" - hangsúlyozta.
Szijjártó Péter ezután ismertette több tagország azon friss kezdeményezését, amelynek értelmében új vámokat vezetnének be Oroszországgal és Belorusszal szemben, és tudatta, hogy az Európai Bizottság meg is kezdte az ezzel kapcsolatos munkát. "Mi, magyarok rendkívül aggályosnak tartjuk ezt a kezdeményezést, veszélyesnek is tartjuk, tekintettel arra, hogy egyelőre még az eddigi tizennégy szankciós csomag hatásairól sem született átfogó elemzés" - fogalmazta meg a gondolatait egy sajátos stílusban. "És semmiképpen nem szeretnénk, hogy ha bármely tagország vámok bevezetésével szeretné elkerülni az egyhangúság szükségességét, amely a szankciók esetében előírás" - tette hozzá. Majd emlékeztetett rá, hogy a büntetőintézkedések elrendelésekor a tagállamoknak vétójoguk van, ha az adott korlátozás sértené a nemzetbiztonsági vagy nemzetgazdasági érdekeiket, s hazánk is többször élt már ezzel az eszközzel. Ennek fényében a szavai szerint igen káros lehetne az egyhangúság megkerülése a nagymértékű vámok bevezetésével. Illetve aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy korábban többen is felvetették az energiahordozókra vonatkozó vámok bevezetésének lehetőségét, ami a magyar kormány szerint teljes mértékben elfogadhatatlan.
"Határozottan elutasítjuk az egyhangúság követelményeinek ilyen jellegű kiiktatását, és kérjük az Európai Bizottságot, hogy az intézkedést megelőző vizsgálatok során minden egyes tagország nemzetbiztonsági és gazdasági érdekeit egyaránt figyelembe vegyék" - nyilatkozta a miniszter. Hozzátette, hogy az amerikai elnökválasztás következtében körülbelül két héttel ezelőtt új politikai realitás alakult ki a világ színpadán, hiszen az Egyesült Államokban "békepárti, patrióta" vezetés fog hivatalba lépni.
"Fontos, hogy felismerjük ezt a helyzetet, hiszen aki figyelmen kívül hagyja, az mintha homokba dugná a fejét, és úgy tenne, mintha minden rendben lenne. Ez a hozzáállás azonban súlyos következményekkel járhat, és komoly lehetőségektől foszthatja meg magát egy jelentős átalakulás során" - fogalmazta meg a gondolatait egy sajátos stílusban. "Ezért úgy véjük, hogy Európában is egy új stratégiai megközelítésre van szükség."
- fogalmazta meg a gondolatait egy sajátos stílusban.
Kiemelt kép: Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, amely a nemzetközi kapcsolatokban betöltött szerepét hangsúlyozza. (Fotó: MTI/AP/Richard Drew)