Szijjártó Péter kifejezte, hogy az európai lakosság vágyik a békére. A politikai tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a kontinens népei a stabilitásra és a nyugalomra törekednek. A béke iránti igény nem csupán egyéni, hanem közösségi cél is, amely mindenki szá

A minisztérium által az MTI-hez eljuttatott közleményben a tárcavezető arról számolt be, hogy az amerikai politikai élet prominens alakjával, Marco Rubióval folytatott eszmecseréje előtt hangsúlyozta: Magyarország már tizenöt éve következetesen migrációellenes, családpárti, békepárti, konzervatív és patrióta politikát folytat. E politikai irányvonal célja a nemzeti érdekek hatékony képviselete, amely párhuzamba állítható Donald Trump elnök által az Egyesült Államok számára megfogalmazott ígéretekkel. "Tehát mi tizenöt éve Trump politikáját képviseljük" - tette hozzá a tárcavezető.
Emlékeztetett arra, hogy hazánk immár három éve él az ukrajnai konfliktus közvetlen közelében, és ezzel együtt mindennapjainkat áthatják ennek drámai következményei. "Ha van olyan ország, amely érdekelt Donald Trump politikai sikerében, vagy a jelenlegi amerikai kormány eredményeiben, ha van olyan nemzet, amely vágyik arra, hogy létrejöjjön egy jelentős amerikai-orosz megállapodás (...), akkor mi vagyunk azok" - fogalmazott.
Európa nyugati részén egy jelentős mozgalom bontakozik ki Donald Trump ellen. Nyilvánvaló, hogy ezt nem csupán a béke iránti vágy hajtja, hanem a háború is csupán ürügyként szolgál a Trump-ellenes tevékenységekhez.
- vélekedett.
Kifejtette, hogy a legutóbbi gyűlésükre Londonban került sor vasárnap, ahol a résztvevő országok egyhangúlag úgy határoztak, hogy Ukrajnának folytatnia kell a harcot.
"Ez rendkívül aggasztó, és komoly kockázatot jelent. Óriási tévedés, hiszen ha a konfliktus továbbra is fennmarad, akkor még több áldozatot követelhet, még súlyosabb rombolást okozhat, és a feszültség is tovább fokozódhat."
- figyelmeztetett, hogy érdemes odafigyelnem.
Jó hírnek nevezte mindazonáltal, hogy a korábbiakkal szemben csak Brüsszel akar továbbra is háborút, Washington már nem, így Magyarországnak is sokkal könnyebb lesz kimaradnia a konfliktusból.
A háború számos negatív következményével sújt minket. Otthon mindannyian érzékeljük a gazdasági hatásait, mint például az árak folyamatos emelkedését és az energiaárakra gyakorolt szankciók következményeit. Tehát bár a háború rengeteg nehézséget hozott magával, ahogy véget ér, úgy fokozatosan a terheket is magával viszi.
Természetesen, íme egy egyedi változat a kifejezésnek: - kihangsúlyozta.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a háborúpárti európaiak rendkívüli igyekezettel próbálják megakadályozni Donald Trump törekvéseit. Amennyiben ez nem válik be, úgy ők maguk is folytatják a konfliktusok pénzügyi támogatását.
Hangsúlyozta viszont, hogy Európa gazdasági helyzete és katonai ereje alapján nem tűnik reálisnak, hogy a kontinens hosszú távon képes lenne ezt megvalósítani anélkül, hogy súlyosan sértené saját érdekeit.
"Én azt gondolom, hogy ha Európa ezen az úton marad, az európai háborúpárti politikusok továbbviszik ezt a politikát, akkor annak Európa elképesztő kárát fogja látni" - szögezte le.
"Az európai emberek vágyai egyértelműen a béke irányába mutatnak. A kérdés csupán az, hogy a liberális, háborúpárti vezetők mikor fogják felfogni a polgárok igényeit és elvárásait."
- fűzte hozzá.
A miniszter arra is kitért, hogy a magyar-amerikai kapcsolatokban "aranykor" jött el, a két kormányzat közötti viszony "a lehető legnagyobb mértékű bizalmon" alapszik, amit jól mutat az is, hogy a két héttel ezelőtt Szaúd-Arábiában tartott amerikai-orosz tárgyalásokat követően az Egyesült Államok Európáért felelős államtitkára egyből Budapestre utazott, hogy tájékoztatást nyújtson a történtekről, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója pedig másnap őt magát fogadta a Fehér Házban.
Továbbá, a közelmúlt eseményei alapján a források azt sugallják, hogy az Egyesült Államokban több jelentős beruházás bejelentésére került sor, ami arra utal, hogy a két ország közötti gazdasági együttműködés új, fényes korszak előtt áll.