Tiltakozó diákok: Mindannyian szeretnénk teljesíteni a vizsgáinkat, de nem így, ebben a rendszerben!


Olja Bećković a Hét benyomása (Utisak nedelje) című műsorába egyetemistákat hívott meg, ami nem véletlen lépés. Az egyetemi hallgatók eltökélten kiállnak követeléseik mellett, és ha a hatalom nem tesz eleget az igényeiknek, nem fognak hátrálni. Az egyetemek épületei továbbra is blokád alatt maradnak, amíg nem történik érdemi változás.

Aleksa Simić, a Belgrádi Politikai Tudományok Karának hallgatója, kifejezte, hogy a diáktársai mindannyian a januári vizsgákra készülnek, de ő maga nem vágyik arra, hogy a jelenlegi rendszer keretein belül szerezze meg diplomáját. A műsor során a hallgatók megosztották véleményüket a vasárnapi demonstrációval kapcsolatban, amely a belgrádi Alkotmánybíróság előtt zajlott. A résztvevők hangsúlyozták, hogy az Alkotmánybíróság működése messze elmarad az alkotmányos elvárásoktól, és kifejtették, hogy az alkotmány megsértésének egyik legszembetűnőbb példája a gyülekezési szabadság korlátozása.

Nina Kanjevac, a niši Jogtudományi Kar hallgatója kifejtette: „Az Alkotmánybíróság nem felel meg alkotmányos elvárásoknak, hiszen Szerbia legmagasabb szintű hatóságának biztosítania kellene a véleménynyilvánítás és a szólásszabadság jogát. A mindennapok során pedig egyértelműen tapasztalható, hogy ez a jog nem érvényesül sem a televízióban, sem az utcákon.”

Simić kifejtette, hogy a véleménynyilvánítás szabadságát rejtett módon és közvetett eszközökkel próbálják korlátozni. Akármilyen álláspontot is fogalmazunk meg, mindig akad valami reakció – legyen az lejáratás a médiában, vagy az, hogy idegen zsoldosokként állítanak be minket. Ráadásul gyakran felhozzák, hogy az ellenzék anyagi támogatásával próbálunk ártani az országnak. Ezek az állítások azonban teljesen alaptalanok. Nem hiszünk abban, hogy bárki fizikailag megpróbálja elnémítani a hangunkat; sokkal inkább léteznek árnyaltabb módszerek arra, hogy jelezzék egyeseknek, tartózkodjanak véleményük kifejezésétől.

Marko Đenadić, az újvidéki Műszaki Tudományok Karának hallgatója, úgy véli, hogy a gyülekezési jog korlátozása az alkotmány megsértésének egyik legszembetűnőbb megnyilvánulása.

"Összegyűltök egy helyszínen, és feltűnnek olyan személyek, akik mindenáron el akarják venni az életeteket. Kiszállnak az autóikból, és rátok támadnak, miközben mások arról diskurálnak, hogy ebben az országban milyen kiválóan garantált a szabadság. Aztán hamar kiderül, hogy a szabadság csupán bizonyos keretek között létezik, és addig tart, ameddig a hatalom ezt megengedi" - fejtette ki Đenadić, aki hozzátette, hogy a Nemzetbiztonsági és Hírszerzési Iroda (BIA) épülete előtti demonstrációnak komoly következményei voltak. Ezen a rendezvényen részt vevő diákokkal szemben nyomásgyakorlás történt, a szüleiket pedig "baráti megbeszélésre" hívták be. "A támogatásunkkal fel kell ébresztenünk őket. Meg kell mutatnunk nekik, hogy megértjük a helyzetüket, hogy talán zsarolják őket, hogy esetleg elveszíthetik az állásukat, ha a törvényes keretek között cselekszenek. De mi itt vagyunk, hogy támogassuk őket, és erőt adjunk nekik ahhoz, hogy a jogszabályok szerint végezhessék a munkájukat, tisztán és átláthatóan. Úgy érezzük, fontos, hogy megadjuk a szükséges támogatást ezeknek az embereknek, és eltüntessük a félelmet a tevékenységükből" - mondta Đenadić.

A blokádot támogató hallgatók véleménye a januári vizsgákra készülőkről egyértelmű: a műsor vendégei hangsúlyozták, hogy mindannyian felismerték, hogy a helyzet mögött egy nagyobb cél áll, és hogy egy fontos folyamat vette kezdetét.

Egy különleges nyilatkozatot tett az Újvidéki Egyetem Természettudományi és Matematikai Karának vezetősége. Közölték, hogy amint véget ér a blokád, az oktatás azonnal folytatódik, és a szükséges gyakorlatokat, valamint előadásokat is megtartják. Ezt követően a vizsgaidőszak is megkezdődik. Azonban ha a blokád csak néhány napon belül véget ér, nem várhatjuk el, hogy azonnal induljon a januári vizsgaidőszak, hiszen ez komoly problémát jelentene az Orvosi Karon vagy a jövő mérnökeit képző karokon, ahol a hallgatók nem végeztek el elegendő gyakorlatot. Fontos, hogy megvitassuk a tananyag pótlásának lehetőségeit, hiszen a blokád ténye jelen van, és bárki részt vehet a plenáris ülésen, hogy kifejezze véleményét és átbeszéljük a kialakult helyzetet – tette hozzá Đenadić.

Simić elmondta, hogy mindenki szeretne vizsgázni, de nem ebben a rendszerben.

"A kollégáinkkal való kommunikációban azt látjuk, hogy van egy vágy a változásra, egy egység, készség arra, hogy támogassuk egymást minden ilyen próbálkozásban. Mi mindannyian szeretnénk vizsgázni, én például negyedéves hallgató vagyok, de nem szeretném, ha ebben a rendszerben kellene diplomát szereznem, szemben azzal a rendszerrel és társadalommal, amit létrehozhatunk, ha kitartunk a blokádokban" - nyilatkozta Simić.

A Műszaki Tudományok Karának hallgatója hozzátette, hogy nem igaz, hogy a hallgatóknak nincs mit veszíteniük, mivel már eljutottak egy bizonyos szintre a tanulmányaikban, amibe sok energiát fektettek.

"Lássuk be, nem abszurd az az állítás, hogy nincs mit veszítenünk? Már a negyedik évem végén vagyok huszonkilenc sikeres vizsgával a hátam mögött, még néhány maradt, és programozó leszek. Relatívan jó fizetés, akár külföldre is mehetnék, de nézzék meg, mivel foglalkozom - blokkolom az egyetemet. Kicsit szégyellném, ha évek múlva a tükörbe nézve azt kellene megállapítanom, hogy nem vettem részt ebben, mert úgy érzem, hogy a magasabb célkitűzések - az intézmények munkája, az igazságért való küzdelem, a szolidaritás a kollégákkal - helyes" mondta Đenadić.

Országszerte folytatódnak az egyetemista tüntetések (Fotó: Mina Delić)

Related posts