Egy tízlábú szörnyeteg lepte meg vizeinket, és hatalmas pusztítást zúdított ránk.


A Duna felső szakaszán egyre inkább elterjedt a vörös mocsárrák, és már a Balatonban valamint a Velencei-tóban is felfedeztek egyes példányokat. Ez az idegenhonos faj komoly károkat okozhat a hazai vizes élőhelyek ökoszisztémájában, hiszen képes jelentős pusztítást végezni a helyi élővilágban.

Bár a vörös mocsárrák baranyai jelenlétét hivatalosan még nem igazolták, nehezen elképzelhető, hogy az állat ne ütötte volna fel a fejét nálunk is. Annál is inkább, mivel legnagyobb folyónk bajai mellékágában, a Sugovicán is már láttak jónéhány példányt. Az utóbbi észlelés kapcsán a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke, Koch Zoltán a baon-nak nyilatkozva elmondta, hogy ezek összetéveszthetők a kecskerákkal, amely szintén invazív faj. A főhorgász szerint a vörös mocsárrák egyértelműen hátrányosan hat az őshonos állatok életterére.

A szakértők egyöntetű véleménye szerint a vörös mocsárrák megjelenése hazánk vizeiben az egyik legjelentősebb ökológiai kockázatot jelenti. Ez az invazív faj nemcsak a vízi ökoszisztémák élővilágát pusztítja el, hanem a vízparti területek stabilitását is veszélyezteti, hiszen meggyengítheti a töltéseket és felszabadíthatja a talajban lévő mérgező anyagokat. Továbbá a vörös mocsárrák a rettegett rákpestis terjesztője is lehet - ez a gombás fertőzés különösen veszélyes az őshonos európai rákfajokra, mint például a kecskerákra és az európai folyami rákra, amelyek teljesen védtelenek vele szemben.

A környezeti fenyegetettségek mellett a mindennapi emberek életére is súlyos hatással bír a szaporodó állatok megjelenése. A vörös mocsárrákok például könnyedén eljuthatnak a nyílt vízterekhez, ahol elfogyasztják a hínárt. Ennek következtében algásodás léphet fel, ami jelentősen rontja a vízminőséget, kellemetlen szagokat generál, és gyakorlatilag ellehetetleníti a nyári fürdőzést – figyelmeztetnek a szakértők a saját tapasztalataik alapján.

Related posts