A Fidesz tízmilliárd eurós támogatást remél az Európai Uniótól, ami jelentős változásokat hozhat az uniós határvédelem terén.


A Fidesz uniós képviselete tízmilliárd eurós tartozás megfizetésére szólította fel az Európai Uniót a héten Brüsszelben. Az unió részéről eddig kiegyenlítetlen határvédelmi költségek miatt a magyar kormány már régóta ostromolja Brüsszelt, eddig sikertelenül, hamarosan azonban változás jöhet az illegális migráció elleni védekezés uniós finanszírozásában.

László András, a Fidesz európai parlamenti képviselője pénteken hangsúlyozta, hogy Magyarország már 10 milliárd euróval tartozik az Európai Uniónak a határvédelem finanszírozására, és ezt a helyzetet az EUrologus is jelentette. A képviselő szavai a héten Brüsszelben napirendre kerülő EU-finanszírozási kérdésekre vonatkoztak, amelyek a fizikai határvédelmi építmények támogatásával kapcsolatosak.

A magyar uniós politikus hangsúlyozta, falak kellenek az illegális bevándorlás ellen, amelyeket az Európai Uniónak kell finanszíroznia. Felszólalásában megemlítette az Európai Bíróság büntetését, majd úgy fogalmazott

Nem vágyunk olyan karácsonyra, mint amit Magdeburgban tapasztaltunk, és nem szeretnénk olyan szilvesztert ünnepelni, mint Brüsszelben vagy Kölnben.

Kollár Kinga, a Tisza Párt képviselője hangsúlyozta, hogy a megerősített határvédelem az Európai Unió közös érdekét szolgálja, ezért az érintett tagállamok jogosan várják el a költségek megtérítését. "A Tisza Párt sürgeti, hogy az EU költségvetése támogassa a hatékony határvédelmi intézkedéseket, és ennek keretében új és meglévő határvédelmi eszközökre is fordítson forrást" - nyilatkozta a magyar ellenzéki politikus.

Magnus Brunner, az Európai Bizottság migrációért felelős osztrák biztosa hangsúlyozta, hogy az Európai Unió ebben a költségvetési ciklusban 7,3 milliárd eurót fordít a határmenedzsmentre. Ez az összeg háromszorosa annak, amit a 2014-2020-as időszakban rendelkezésre bocsátottak. Érdekes, hogy a magyar kormány ezzel szemben ennek másfélszeresét igényli. Brunner arra is felhívta a figyelmet, hogy a tagállamok saját forrásaikból is támogathatják az ilyen jellegű beruházásokat, mindezt pedig az emberi jogok tiszteletben tartásának keretein belül.

Az Európai Bizottság várhatóan a következő hétéves költségvetési ciklus keretében javaslatot fogalmazhat meg a kerítések finanszírozására. Az EUrologus azonban hangsúlyozza, hogy ez valószínűleg nem vonatkozik a múltbeli eseményekre, és inkább más jellegű határvédelmi megoldások kerülhetnek a középpontba, amelyek eltérnek a magyarországi megközelítéstől. Jelenleg Magyarország folyamatos jogsértésekkel küzd, és a Frontex, az Európai Unió határőrizeti ügynöksége is visszavonult az országból, ami azt jelenti, hogy megszűnt a magyar határrendészet uniós szintű támogatása.

Related posts