Tőlük mondtunk végső búcsút 2024-ben.
Donald Sutherland, a neves kanadai színész, aki Oscar-, Golden Globe- és Emmy-díjjal is büszkélkedhetett, 88 éves korában távozott az élők sorából.
Tavaly júniusban búcsúztunk el Quittner János táncművésztől, aki a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes megálmodója és alapítója volt. Az ő neve szorosan összefonódik a szlovákiai magyar néptáncmozgalom történetével, hiszen pályafutása alatt számos emlékezetes előadást jegyzett mind régi, mind új hazájában. 82 éves korában távozott közülünk. 1969-ben, Pozsonyban indította el a Szőttes Kamara Néptáncegyüttest, amelynek létrehozása régóta dédelgetett vágya volt. Bár mindig is hitt abban, hogy szükség van egy hivatásos szlovákiai magyar néptáncegyüttesre, 1983-ban úgy érezte, hogy a Szőttes jövője bizonytalan, így disszidált: családjával együtt Ausztráliába távozott az első vasfüggönyön túli útja során. A rendszerváltás után visszatért Európába, ahol Dunaszigeten telepedett le, de élete során többször is megfordult Ausztráliában, Magyarországon és Németországban. Quittner János öröksége tovább él a néptánc világában, és emlékét a következő generációk is megőrzik.
Ismail Kadare, a világhírű albán regényíró, életének 88. évében hunyt el, és régóta a Nobel-díjra jelöltek között tartották számon. Munkássága során számos irodalmi elismerést szerzett, és hatása messze túlmutatott Albánia határain.
Július hónapjában távozott az élők sorából Blaho Uhlár, a szlovák alternatív színház egyik megkerülhetetlen alakja. A rendező, drámaíró, forgatókönyvíró és tanár 72 évnyi életútja során számos maradandó alkotást hozott létre. Nevéhez fűződik a neves pozsonyi alternatív színház, a Stoka, amelynek produkciói nemcsak hazájában, hanem a nemzetközi porondon is jelentős elismerést nyertek. A Stoka Pribinová utcai épülete, amelyet az Eurovea bevásárlóközpont építése miatt ledózeroltak, a kilencvenes években a független kultúra virágzó központja volt, ahol számos fontos politikai diskurzus is lezajlott. Uhlár öröksége tovább él a színházi világban, inspirálva a jövő generációit.
Életének nyolcvanadik évfordulóján távozott közülünk idősebb Reiter István, a neves hegedűművész, karmester, zeneszerző és tanár. Szinte három évtizedet töltött a Szlovák Filharmónia soraiban, ahol több esztendőn át ő volt a koncertmester. Emellett a pozsonyi konzervatóriumban is osztotta meg tudását a fiatal zenészekkel.
Augusztus 8-án, 78 éves korában, hosszú betegség után távozott el Boros Lajos, a gitáros-énekes és műsorvezető, aki a magyar reggeli rádiózás meghatározó alakja volt.
Tito Jackson, a híres Jackson 5 amerikai popcsoport egyik alapító tagja és a legendás Michael Jackson bátyja, 70 éves korában távozott az élők sorából. A zenekar, amely 1964-ben kezdte meg pályafutását, később Jacksons néven folytatta, és számos slágert írt, amelyek világszerte sikerlistákat hódítottak meg. A Jackson 5 albumai összesen több mint 100 millió példányban keltek el, ezzel a zenei történelem egyik legnagyobb hatású csapatává váltak. Michael Jackson 1984-ben lépett ki a formációból, amely utolsó lemezét, a "2300 Jackson Street"-et 1989-ben adta ki. Michael halálát követően, három év elteltével a négy fivér – Jackie, Tito, Jermaine és Marlon – ismét színpadra lépett, hogy folytassák a zenei örökséget, amelyet együtt teremtettek.
Augusztus 17-én hajnalban meghalt a 94 éves magyar koreográfus, Novák Ferenc Tata. Etnográfusi munkája Kodály és Bartók érdemeihez mérhető, annyira sokat tett a Kárpát-medence sokszínű néptánchagyományának fennmaradásáért. Novák Ferenc alapította a hetvenéves Bihari János Táncegyüttest, művészeti vezetője volt a három évtizeden át működő Honvéd Táncszínháznak, emellett a Nemzeti Táncszínház kitalálója is.