Izrael újévi ünneplése alatt Gázából válaszcsapásokat indítottak.


Legalább tizenkét ember - főként nők és gyermekek - szenvedett el tragikus következményeket az izraeli légicsapások következtében. A konfliktus már tizenöt hónapja zajlik, és a befejezésének jelei egyelőre nem látszanak.

A holttestek közül több áldozatot a palesztin övezet középső részén, Dzsabalíja körzetében lévő hullaházba szállítottak, ahol egy lakóépületet ért támadás következtében négy gyermek, egy nő és két férfi vesztette életét. Hán-Juniszban egy légitámadás három ember életét oltotta ki, míg egy másik csapás a Burejdzsi menekülttáborban egy gyermeket és egy nőt ölt meg, ahogy azt az Al-Aksza Mártírjai Kórház is megerősítette.

Előzőleg az izraeli hadsereg felszólította a palesztinokat, hogy ürítsk ki a Burejdzsi közelében lévő területet, mert válaszcsapást mérnek a Hamász fegyveresei által kilőtt rakéták miatt.

Az IDF az X platformon bejelentette, hogy a Hán-Junisz-i támadás során megöltek Abd al-Hadi Sabah parancsnokot, aki tavaly október 7-én a Nir Oz kibucban végrehajtott brutális támadás egyik kulcsszereplője volt. Az izraeli védelmi erők hangsúlyozták, hogy Sabah azóta számos terrorista akciót irányított az IDF ellen.

A Hamász terrorszervezet és Izrael között zajló, közel másfél éve tartó gázai konfliktus már több mint 45 ezer életet követelt palesztin források szerint. Az értesüléseket a gázai egészségügyi minisztérium tette közzé, amely nem különbözteti meg a civil áldozatokat a fegyveres harcosoktól.

Az izraeli hadsereg kijelentette, hogy a Hamász harcosait célozza meg, és a terrorszervezetet tartja felelősnek a polgári áldozatokért, mivel azok gyakran sűrűn lakott területeken rejtőzködnek. Az IDF illetékesei arról számoltak be, hogy eddig körülbelül 17 ezer palesztin fegyverest semmisítettek meg, de eddig konkrét bizonyítékokat nem tettek közzé ezzel kapcsolatban.

A zsidó állam azután indított offenzívát, hogy a Hamász harcosai 1200 izraelit lemészároltak és 250 embert Gázába hurcoltak Dél-Izraelből. Mintegy 100 túsz sorsáról azóta sincs hír, harmaduk feltehetően már nincs életben.

A háború következményeként a gázai infrastruktúra szinte teljes mértékben romba dőlt, és a 2,3 milliós palesztin közösség 90%-ának menekülnie kellett otthonából.

Amerikai és arab közvetítők már közel egy éve fáradoznak a tűzszünet megvalósításán, ám az erőfeszítések gyakran megakadtak a két fél ellentétes követelései miatt. A Hamász a tartós fegyverszünetet sürgeti, míg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök határozottan kijelentette, hogy a harcot addig folytatja, amíg Izrael nem arat teljes győzelmet a Hamász fegyveresei felett.

Related posts