Létezik megoldás, amellyel hozzájárulhatunk a halálozási arányok csökkentéséhez.


Mit tehetünk még a halálozás csökkentése és az egészséges életévek számának növelése érdekében? Mely társadalmi és környezeti ártalmak jelentik a legnagyobb fenyegetést? Ezeket a fontos kérdéseket járta körül az első magyar ártalomcsökkentő konferencia, amelyet Budapesten szervezett a Magyar Ártalomcsökkentő és Környezeti Betegségekkel Foglalkozó Tudományos Egyesület az EU Tanács magyar elnöksége keretében. Az eseményen hazai és nemzetközi szinten elismert kutatók osztották meg gondolataikat a meglévő ártalmak kezeléséről, kiemelve a szemléletváltás szükségességét. Hangsúlyozták, hogy bár az ártalmak teljes kiiktatása fontos cél, a részleges eredmények elérésére irányuló megoldásoknak sokkal nagyobb figyelmet kell kapniuk a tudományos diskurzusban, mint amit jelenleg tapasztalunk.

A magas vérnyomás, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a dohányzás öt olyan kulcsfontosságú tényező, amelyek a halálozások 74%-áért felelősek. Különösen aggasztó a dohányzás és az elhízás szerepe, hiszen ha ezeken a területeken jelentős előrelépést tudnánk elérni, az drámaian növelhetné az egészségben eltöltött évek számát. Ezen kívül a várható élettartam is emelkedne, ami nemcsak a fizikai jólétet javítaná, hanem a társadalmi és gazdasági szempontból is pozitív hatásokat gyakorolna. Az egészségtudatosság növelése és a prevenciós intézkedések bevezetése kulcsszerepet játszhatnak a jövő generációk egészségi állapotának javításában.

A legfontosabb rizikófaktorokat, különösen a függőségek és az egészségtelen életmód terén, az egészségügyi rendszer önállóan nem tudja hatékonyan kezelni – állapították meg a szakértők. Dr. Baticz Orsolya, a Belügyminisztérium Népegészségügyi Főosztályának vezetője hangsúlyozta, hogy ezek a faktorok legalább 80%-ban társadalmi körülmények által befolyásoltak. (A kutatások szerint az oktatásban részesült egyének általában egészségesebben élnek, és a felsőfokú végzettség átlagosan egy évvel növeli meg az egészségben eltöltött évek számát.) Ebből adódóan kiemelkedő jelentőséggel bír a prevenció és a közösségi összefogás, amely a kormány által az Európai Uniónak benyújtott egészségpolitikai javaslat egyik központi eleme. Kiemelt figyelmet kell fordítani nemcsak a daganatos megbetegedések, hanem a Magyarországon népbetegségnek számító szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére is, amelyek a korai elhalálozások egyharmadáért felelősek. A dohányzás, az elhízás és a cukorbetegség megelőzése, valamint az aktív életmód ösztönzése kulcsfontosságú ebben a folyamatban – ez pedig az ártalomcsökkentés filozófiájának egyik alapvető pillére.

Az ártalomcsökkentés és megelőzés középpontba állítása a tudósok véleménye szerint nem csupán a társadalmi egészségjavulás szempontjából előnyös, hanem az egészségügyi ellátórendszerre nehezedő terheket is képes jelentősen csökkenteni. Dr. Toldy-Schedel Emil, a Magyar Ártalomcsökkentő és Környezeti Betegségekkel Foglalkozó Tudományos Egyesület elnöke hangsúlyozza, hogy ez a megközelítés a költségek mérséklésével is jár, így hosszú távon fenntarthatóbbá teheti az ellátórendszert.

ehhez nem kizárólag többletpénz kell. Széles körben terjeszteni és alkalmazni kell az ártalomcsökkentésben és megelőzésben elért tudományos és gyakorlati eredményeket. A tudásmegosztás és a hiteles szemléletformálás legalább olyan kritikus tényező, mint a pénzügyi eszközök.

A megelőzés hatékonysága szorosan összefonódik egy olyan szemlélet kialakulásával, amely figyelembe veszi a környezeti és társadalmi tényezők összességét. Ez a holisztikus megközelítés lehetővé teszi, hogy a különböző rizikófaktorok esetében a részleges csökkentés is sikernek számítson. Az emberek motiválása és támogatása abban, hogy életmódbeli változtatásokat eszközöljenek egészségük védelme érdekében, elengedhetetlen. A különböző életmódbeli szokások és a függőségek - mint például a dohányzás és az alkoholfogyasztás - hatásainak alaposabb vizsgálata éppoly fontos, mint a helytelen táplálkozás, a túlzott kalóriabevitel, az alvászavarok, a mikroműanyagok jelenléte, a levegőszennyezés, a káros UV-sugárzás, a stressz, a túlterheltség, valamint a megnövekedett munkamennyiség és a családi struktúrák megbomlása. Ezek a tényezők mind-mind jelentős hatással vannak életminőségünkre, és súlyos egészségügyi problémák forrásai lehetnek. A megelőzéshez tehát elengedhetetlen, hogy komplexen és átfogóan közelítsük meg e kérdéseket.

Naponta újabb és újabb lenyűgöző hírek érkeznek tudományos és technológiai áttörésekről, amelyeket lelkesedéssel olvasunk vagy hallgatunk. Ugyanakkor hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni azokat a közvetlenül elérhető megoldásokat, amelyek a mindennapi életünkben is könnyedén bevezethetőek, és amelyek csupán minimális változtatásokat igényelnek a szokásainkban. Ez különösen aggasztó, amikor a saját és a környezetünk egészségéről van szó. Pedig a károk csökkentésére egyre több lehetőségünk van – hangsúlyozta a Szent Ferenc Kórház igazgatója. Toldy-Schedel hozzátette: a szakemberek és a döntéshozók tisztában vannak a rizikófaktorokkal, azonban a gyakorlatban eddig még nem sikerült maradéktalanul megvalósítani az ezekből fakadó intézkedéseket.

A hazai teljesítményekkel kapcsolatban megjegyzésre került:

Az említett eredmények ellenére, a dohányosok aránya a magyar népességen belül még mindig 24,3 százalékos, a tüdőrákban elhunytak számát tekintve pedig továbbra is vezetjük az európai statisztikákat.

Statisztikák bizonyítják, hogy azok a dohányosok, akik leteszik a cigarettát, akár 10 évvel is meghosszabbíthatják az életüket - mondta Prof. Dr. Pécsvárady Zsolt, Kistarcsai Flór Ferenc Kórház Osztályvezető főorvosa, aki előadásában adatokkal bizonyította, hogy a dohányzó terhes anyák gyakrabban szülnek elégtelen súlyú babákat, akik felnőve hajlamosabbak lesznek az elhízásra. A dohányzás 2-4-szeresére emeli a stroke kockázatát, a koszorúérmegbetegedésekét pedig akár a tízszeresére - sorolta tovább az ijesztő adatokat a szakember. Életévekben mérhető különbség a dohányosok és azok között, akik soha nem gyújtottak rá. És nem önmagában a niktotin a fő ellenség.

A dohányzás során körülbelül 800-900 különféle kémiai anyag kerül a levegőbe, amelyek mindegyike káros hatással lehet az egészségünkre. Ez azt jelenti, hogy a nikotin önmagában nem az egyedüli felelős a dohányzás egészségügyi kockázataiért; sok más vegyület is hozzájárul a problémákhoz.

- emelte ki a professzor. Annak ellenére, hogy a Magyarországon egyre népszerűbb cigarettát pótló megoldások sem ártalmatlanok, tudományos vizsgálatok igazolják, hogy a rizikófaktorokat akár 90 százalékkal is csökkenthetik ezek az alternatívák - hangsúlyozta a szakember.

Magyarországon napjainkban körülbelül 2-2,5 millió ember használ valamilyen nikotintartalmú terméket. E felhasználók körében folyamatosan növekszik az igény az ártalomcsökkentett alternatívák iránt. Ennek megfelelően fontos lenne, hogy a társadalom, a tudományos közösség és a szakmai fórumok nyitottabbak és befogadóbbak legyenek az ezzel kapcsolatos diskurzusokra.

Olyan nemzeti szintű stratégiákra van szükség, amely a teljes mértékű ártalomcsökkentés (a leszokás) mellett a leszokni nem tudókat sem hagyja magára. A leszokni nem tudó dohányosok lehetőségét nem szabad leegyszerűsíteni két lehetséges útra, hiszen az ártalomcsökkentett, égés nélkül működő, füstmentes, de nikotintartalmú, adott esetben dohányt is tartalmazó alternatívák hatásának elismerése a cigarettázásról való leszokásban éppúgy eszköz, mint a dohányzás negatív hatásait megjelenítő kommunikáció. Ezekre együttesen építhetők fel az átfogó, innovációra és tudományos eredményekre támaszkodó ártalomcsökkentési stratégiák.

Dr. Karl Fagerström, a Society for Research on Nicotine and Tobacco, SRNT) alapító tagja előadásában az agyról készült CT-felvételekkel igazolta látványosan a nikotin hatását a neurális receptorokra. Ezek idővel egyre erősebb ingert követelnek, ezzel növelve a nikotinbevitel intenzitását. A cigaretta ráadásul még a vénásan beadott drogoknál is gyorsabban és hatékonyabban juttatja be a függőséget okozó szert az emberi szervezetbe. A függőséget erősítik tovább az olyan jelenségek, mint az érzékszervi stimuláció, a rituálékhoz és tárgyakhoz való ragaszkodás, a másokkal való együttlét öröme.

"A professzor büszkén megjegyezte, hogy Svédországban a dohányzással kapcsolatos halálesetek és a tüdőrák előfordulása a legalacsonyabb Európában."

A svéd titok lényege abban rejlik, hogy a snüssz használata egyre népszerűbbé vált az országban, ahogy azt Dr. Anders Milton, a téma szakértője is hangsúlyozta. Svédországban a snüsszfogyasztók aránya eléri a 17 százalékot. Ez azt jelenti, hogy a svédek – főleg saját döntésük alapján, de a kormány által bevezetett támogató szabályozások hatására is – a cigaretta helyett egy füstmentes alternatívát választanak. Bár a nikotin iránti igény megmaradt, a füst, amely a hagyományos dohánytermékekben rejlik, nem található meg a svédek mindennapjaiban. A snüssz használata nyilvánvalóan előnyös az ártalomcsökkentés szempontjából, így a svédek egészségi állapota és életminősége szempontjából is kedvezőbb alternatívát kínál.

Mindezek ellenére, Svédországot leszámítva, az egész Európai Unióban tiltanak a snüssz forgalmazására, ami miatt a két svéd művész kifejezte értetlenségét. "Számításaink alapján, figyelembe véve a dohányzás által okozott korai halálozási statisztikákat, ha az unió a svéd modellt követné, évente 350 ezer életet menthetnénk meg" - nyilatkozta Dr. Karl Fagerström. "A nikotin valóban függőséget okoz, de a dohányzás halálos következményekkel járhat."

Vezető nemzetközi példák is azt mutatják, hogy a különböző dohánytermékek szabályozásában fontos helye és szerepe van a kockázaton alapuló differenciált megközelítésnek. Európában, és a világban egyre növekszik azoknak a kormányoknak és szabályozó testületeknek a száma, amelyek kifejezetten elismerik az ártalomcsökkentés szerepét abban, hogy a dohányzás káros hatásai csökkenjenek, és a meglévő fogyasztók közül minél többen térhessenek át kevésbé káros, égés nélküli termékek fogyasztására. Ilyen, kormányzati szintre emelt ártalomcsökkentési stratégiával találkozhatunk többek között

Dr. Anders Milton, a World Medical Association elnöke szintén hangsúlyozta a snüssz szerepét a dohányzásról való leszokás folyamatában. "Engedjük meg a fogyasztóknak, hogy saját maguk dönthessenek arról, mit szeretnének használni! Amennyiben őszinte, megbízható és tudományos alapokon nyugvó információkat kapnak, a svéd példa is azt mutatja, hogy hajlamosak a kevésbé ártalmas alternatívák felé orientálódni."

Dr. Szentiványi Mátyás, a Budapesti Szent Ferenc Kórház orvosigazgatója, alaposan megvizsgálta az elektromos cigaretták hatásait és használatát.

Jelenleg nincsenek részletes információink arról, hogy az e-cigaretta hosszú távú használata milyen hatással van az emberi egészségre, ezért érdemes körültekintően eljárni.

- hangsúlyozta előadásában, elismerve, hogy az ártalmas anyagoknak való kitettséget ezzel együtt is jelentősen mérsékli az e-cigaretta fogyasztása. A szakember méltatta a hazai szabályozást, amely 20 mg-ban maximalizálja azt a nikotinmennyiséget, amelyet egy e-cigaretta patron tartalmazhat, továbbá tiltja a több kutatás szerint is ártalmas aromák alkalmazását. Fontosnak tartotta, hogy a törvény az e-cigaretták gyártóit adatbázisépítésre, piackutatásra is kötelezi. Ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy feltétlenül el kell kerülni, hogy a fiatalok körében elterjedjen az elektromos-cigaretta használata.

Az elhízás mint karcinogén tényező azonosítása Prof. Dr. David Khayat, a párizsi Pitié-Salpêtrière Kórház onkológiai osztályának vezetője által különös figyelmet érdemel. A 2022-es statisztikákra hivatkozva elmondta, hogy világszerte körülbelül 2,5 milliárd ember küzd túlsúllyal, közülük 890 millióan kórosan elhízottak, ami drasztikusan csökkenti a várható élettartamukat. Khayat professzor hangsúlyozta, hogy ez a probléma nem csupán esztétikai kérdés, hanem komoly egészségügyi kockázatokkal is jár, amelyek a rákos megbetegedések kialakulásához vezethetnek.

Az elhízás nem csupán önálló problémaként jelentkezik, hanem a testsúly ingadozása – különösen azoknál, akik élethosszig tartó fogyókúrákba kezdenek – szintén komoly kockázati tényezőnek számít. Dr. Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság ügyvezető elnöke hangsúlyozta, hogy minden elhízáshoz hozzájáruló tényezőt figyelembe kell venni. Például a dohányzás és a testsúly között közvetlen kapcsolat áll fenn. Amikor valaki leszokik a dohányzásról, gyakran 4-5 kilogrammos súlygyarapodás tapasztalható. Ez azt jelenti, hogy miközben egy kockázat csökken, egy másik növekedhet. Az elhízás hatékony kezeléséhez tehát átfogó szemlélet szükséges, amely figyelembe veszi az összes obezogén hatást.

Az alvászavar obezitásra hajlamosít, többek között azért, mert növelheti a stresszhormonként ismert kortizol szintjét, amely hozzájárulhat a hasi zsír felhalmozódásához, de akár inzulinrezisztenciát is okozhat. A cirkadián ritmusunk, vagyis a biológiai óránk, nem csak azt írja elő számunkra, hogy mikor aludjunk, de az étvágyunkat, ezen keresztül étkezéseink időpontját, sőt a hangulatunkat is befolyásolja - mondta az Indiából érkezett Dr. Ghizal Fatima, az Era Egyetem Biotechnológiai Tanszékének docense.

Az elhízás által jelentett kockázatok egyértelműen alátámasztják, hogy a rendszeres mozgás és a tudatos táplálkozás révén elért fogyás látványosan javítja az egészségi állapotot.

Prof. Gráinne O'Donoghue, a dublini Közegészségügyi, Fizioterápiás és Sporttudományi Iskola oktatója, hangsúlyozta a legújabb kutatási megállapításokat. A szakértő szerint, ha valaki hetente öt órán keresztül közepes intenzitású fizikai aktivitást végez, vagy csupán 2,5 órányi erőteljesebb mozgást iktat be, az jelentős mértékben csökkenti a mozgásszervi és kardiovaszkuláris betegségek kockázatát.

A mindennapi testmozgásnak az ártalomcsökkentésben betöltött szerepéről szóló szekcióban a konferencia szervezői meg is tornásztatták a résztvevő tudósokat. Ester-Mary D'Arcy, a Gyógytornászok Világszövetségének európai vezetője szerint a mozgásnak és a fizioterápiának is helye van a megelőzésben, hiszen az elhízás mellett a diabétesz, a magas vérnyomás, a kardiovaszkuláris betegségek, a mentális problémák tüneteit is képesek enyhíteni. Kritikaként fogalmazódott meg, hogy az orvosok viszonylag ritkán - a konzultációknak csak az egy harmadában - javasolják a testmozgást a betegeiknek.

Ez a helyzet korántsem vonzó, hiszen a 35 feletti testtömegindexszel rendelkező betegek kezelése átlagosan kétszer akkora költséget jelent az egészségügyi rendszer számára, mint az egészséges testsúlyú páciensek esetében. Ez a különbség már szignifikánsan hasonlítható a dohányzás által generált plusz terhekhez. Ráadásul, ha figyelembe vesszük a multiplikátor hatásokat is, a számok még aggasztóbbá válnak.

Az egyetemeken a hallgatók ma mindössze 4 percen át képesek intenzíven odafigyelni egy előadásra. Az adatot a saját tapasztalati is megerősítik - mondta Dr. Koltay András, az NMHH elnöke. Az Amerikai Egyesült Államokból származó kutatási adatok szerint a figyelem lankadásával együtt jár a szorongás fokozódása is, amely rendkívül erős ártalomfaktor elsősorban a fiatalok körében. Világszerte a kamaszok 15 százaléka számolt be arról, hogy zaklatás érte az online térben, tíz fiatal lányból pedig legalább négy találkozott olyan testmintákkal, amelyek miatt nem érzi magát elég szépnek.

A mozgó képek rendkívüli módon aktiválják érzékszerveinket, és sokkal intenzívebben hatnak ránk, mint a hagyományos, nyomtatott szövegek. Emiatt nem meglepő, hogy erősebb függőséget is okoznak – emelte ki Koltay az előadásában. Szerinte a társadalom, sőt még a szülők is csupán korlátozott lehetőségekkel rendelkeznek a kedvezőtlen hatások mérséklésére.

Szegleti Gabriella, a Bethesda Gyerekkórház klinikai szakpszichológusa és neuropszichológusa szerint megoldásnak a digitális tudatosság fejlesztése látszik, mint egyedüli járható út, hiszen a 8-14 évesek naponta átlagosan 4 órát töltenek a mobileszközük használatával, amelyből 2 óra esik a közösségi platformok böngészésére.

A kutatások szerint azok a fiatalok, akik gyermekként kevesebb időt töltöttek képernyők előtt, jobb kognitív képességekkel bírnak. Ezzel szemben azok, akik korán hozzászoktak az intenzív vizuális élményekhez, gyakran nehezebben mozgósítják a képzeletüket. Nem sajátítják el, hogyan alakíthatják az ingereket szöveges formába, és gyakran vágyakoznak az erősebb ingerek iránt - osztotta meg véleményét a szakértő.

A legnehezebb helyzetben azok a családok találhatóak, akik alacsonyabb jövedelmi szinten élnek, és ahol a gyerekek már kétéves koruk előtt elkezdik a képernyő használatához való szoktatást.

A digitális játékok világában való elmerülés nem csupán szórakozást nyújt, hanem számos pszichés problémát és addikciót is gerjeszt, amelyek a fiatalok fizikai egészségére is káros hatással vannak. Ezek közé tartozik például az alvásminták felborulása, hiszen a képernyő előtt töltött hosszú órák gyakran megakadályozzák a pihentető alvást. Ezen kívül a gyerekek egyre inkább elszigetelődnek társadalmi szempontból, hiszen a kortársaikkal eltöltött idő helyett a virtuális világot választják. A mozgáshiány következményeként különböző egészségügyi problémák, például nyaki és gerincfájdalmak, valamint elhízás is megjelenhetnek. Emellett a kognitív képességeik, mint például a problémamegoldó készségek, is csorbulhatnak, ami hosszú távon komoly következményekkel járhat a fejlődésük szempontjából.

A fenti kihívásokra nem feltétlenül a korlátozás a legjobb válasz, hanem sokkal inkább a tudatos eszközhasználat elsajátítása, a megfelelő határok megállapítása, valamint a felnőttek példamutatása. A WHO ajánlása szerint kétéves korig nem ajánlott, hogy a gyermekek képernyő elé üljenek, míg 2 és 5 éves kor között maximum egy órás képernyőhasználat javasolt, szülői felügyelettel. Elengedhetetlen, hogy kialakítsuk a "kütyümentes" időszakokat, és bátorítsuk a gyerekeket a fizikai aktivitásra.

Balogh Eszter a hazai egészségfejlesztési hálózat (EFI) jelentőségére hívta fel a figyelmet, amely széles spektrumú szolgáltatásokkal járul hozzá az egészségi állapot javításához, és elkötelezett az esélyegyenlőtlenségek csökkentése mellett. Az EFI különféle közösségi programokat kínál, amelyeken keresztül elősegíti a füstmentes életformák kialakulását, az egészséges testkép megteremtését, továbbá szakmai tanácsadást nyújt azok számára, akik mentális és alvászavarokkal, valamint szenvedélybetegségekkel küzdenek.

Related posts