A Revolut jövője kockán forgóban lehet a kormány új ATM-telepítési programja következtében.

A magyar kormány bejelentette, hogy kétezer új ATM telepítését tervezi, valamint a banki számlavezetési díjak csökkentésére is törekszik, ami új kihívások elé állítja a Revolutot. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) véleménye szerint a neobankoknak, mint amilyen a Revolut is, aktívan részt kellene venniük ebben az ATM-telepítési programban, amelyben minden érintett vállalatnak egyenként kétezer ATM-et kellene elhelyeznie Magyarország területén. Azonban ez a javaslat számos kérdést vet fel. Szakértők úgy vélik, hogy a Revolut nem kötelezhető az ATM-hálózat kiépítésére, mivel a vállalat nem kifejezetten a magyar piacra összpontosít, és szolgáltatásait az Európai Unió más tagállamaiban is hasonló módon nyújtja.
A Revolut alapvetően digitális pénzügyi szolgáltatásokat kínál, és hazánkban nem saját fejlesztésekkel áll elő, hanem az Európai Unióban már bevált megoldásokat adaptálja. Horváth Balázs, a RowanHill Digital ügyvezetője kifejtette, hogy amennyiben a magyarországi szabályozás olyan terheket ró a cégre, amelyek az árak növekedéséhez vezetnek, a Revolut akár el is léphet a magyar piactól. A költség-haszon elemzések alapján előfordulhat, hogy a hazai piac nem rendelkezik elegendő nyereséggel ahhoz, hogy a működés fenntartható legyen – olvasható az Economx hírei között.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a bankszektor ismét jelentős nyomás alá került az elmúlt hetek kormányzati intézkedései következtében:
Továbbá, a számlavezetési díjak és egyéb, az ügyfelekre rótt költségek csökkentése is szükséges, ami jelentős, több milliárd forintos bevételkiesést eredményez számukra.
Horváth Balázs, a RowanHill Digital vezetője az Economx számára kifejtette, hogy a neobankok, mint a Revolut és a Wise, más EU-s tagállamokban bejegyzett vállalatok, és az EU-s engedélyeik révén képesek működni Magyarországon is. Ennek következtében nem lehet őket automatikusan arra kötelezni, hogy különféle intézkedéseket hajtsanak végre a magyar piacon. Ha a Revolutnak is alkalmazkodnia kell a helyi törvényekhez, akkor kulcsfontosságú kérdéssé válik, hogy a cég hogyan tudja fenntartani a költséghatékonyságát és versenyképességét Magyarországon. Horváth Balázs összegzése szerint,
A Revolut egy digitális pénzügyi szolgáltató, amely mobilalkalmazáson keresztül kínál különböző banki és pénzügyi megoldásokat, például pénzátutalásokat, pénznemváltást és kriptovaluták kezelését. A hagyományos bankokkal szemben alacsony költségeket kínál, és nincs szükség fiókba látogatni, így különösen vonzó a fiatalabb, digitális megoldásokat kereső felhasználók számára.
Ahogy azt már említettük, az ország valamennyi településén kötelezővé válik legalább egy bankjegykiadó automata üzembe helyezése, amit egy márciusi Magyar Közlönyben olvashattunk. Az ATM-ek telepítését és üzemeltetését a bankok végzik, akik általában az ügyfelekkel fizettetik meg a költségeket. Ezért felmerül a kérdés, hogy a bankszámlával rendelkezőknek kell-e további kiadásokkal számolniuk a jövőben. A Nemzetgazdasági Minisztériumnak körülbelül egy hónap áll rendelkezésére, hogy kidolgozza a szükséges modellt a határozat végrehajtásához.
A bankautomata telepítése és fenntartása jelentős költségekkel jár, ezért gyakran előfordul, hogy nem minden településen találhatók ilyen szolgáltatások. A bankok általában olyan helyeken helyezik üzembe ATM-jeiket, ahol a várható forgalom indokolja a beruházást.
A pénzintézetek általában az ügyfelekre terhelik a pluszköltségeket, azonban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban már többször is arról beszélt, hogy a bankok jelentős számladíjemelése miatt a kormány beavatkozhat a folyamatokba, így kérdéses, hogy a bankjegykiadó automatákat milyen formában és milyen üzemeltetési modell keretében helyezik majd ki.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Kovács Levente, a Banköszövetség főtitkára szerint a legfontosabb kérdés az, hogy elvárható-e a mai infrastruktúrát üzemeltető bankoktól, hogy magukra vállalják ezeket a költségeket? Kovács Levente emlékeztet, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1/2023. (I. 17.) számú bankjegyrendelete azokat a hitelintézeteket kötelezi készpénzkiadó automaták telepítésére - s így vélhetően annak a feladatnak a teljesítésére, hogy a kisrégióközpontokban legyen működő ATM -, akiknek kibocsátott bankkártyáinak száma eléri az 1 százalékos részesedést. 2024. december végén 10,283 millió bankkártya volt forgalomban az MNB adatai szerint, ezek alapján a legalább 100 ezer kártyát kibocsátó bankoknak kell működtetni ATM-hálózatot.
Milyen mértékben tekinthető igazságosnak egy olyan rendszer, amely nem engedi meg a külföldi székhelyű pénzügyi szolgáltatók, például a Revolut részvételét az automaták telepítésében? Hiszen ez a vállalat már közel kétmillió magyar ügyfél számára bocsátott ki bankkártyát, miközben a magyarországi piacon jelentős bevételekre tesz szert anélkül, hogy hozzájárulna az infrastruktúra fejlesztésének költségeihez.
- Ezt a kérdést teszi fel a Bankszövetség főtitkára. A jelenlegi 5146 darabos ATM-hálózat mellett - bankkártyaszám alapján - ezeknek a pénzintézeteknek körülbelül 1000 új ATM telepítése lenne a kötelességük. Ezek közül több egészen biztosan a jelenleg még elhanyagolt, kisebb régiós központokba kellene kerüljön, amennyiben megfelelő szabályozási kereteket alakítanak ki. Kovács Levente véleménye szerint nem meglepő, hogy a pénzügyi szolgáltatók továbbra is vonakodnak a magyarországi fióktelepek nyitásától. Az igazságos költségmegosztás kérdése pedig nyilvánvalóan a szabályozók feladata - tette hozzá a főtitkár.