Világrekord szójatermés: Mi rejlik a siker mögött?

Alex Harrell és Randy Dowdy mindketten lenyűgöző világrekordot állítottak fel a szójatermesztés terén, azonban számukra a legfontosabb nem a rekordok megdöntése volt, hanem a kísérletezés iránti szenvedélyük. Ezen kísérletezések során szerzett tapasztalataikat a jövedelmező árutermelés javítására fordítják, ezzel új utakat nyitva meg a mezőgazdasági innovációban.
Alex Harrell édesapjával együtt 3000 hektáron gazdálkodik a georgiai Smithville szomszédságában. Az előző szezonban lenyűgöző teljesítményt nyújtott, hiszen 13 853,72 kg/hektár átlagterméssel új világcsúcsot állított fel az öntözött szója kategóriában. Gazdaságában kukorica, szója, búza és görögdinnye is megtalálható, és minden hektár művelése során arra törekszik, hogy folyamatosan növelje a terméshozamot.
Randy Dowdy, az első generációs gazdálkodó, aki a Georgia állambeli Valdostában műveli földjeit, különleges figyelmet fordít a kukorica, szója, búza és földimogyoró termesztésére. 2014-ben lenyűgöző, 33 827,29 kg/ha terméshozamot ért el öntözött kukoricájával, ezzel világrekordot állítva fel. Két évvel később, 2016-ban a szója termesztésében is kiemelkedett, hiszen 11 499,93 kg/ha terméshozammal ismét megdöntötte a rekordot. Randy elkötelezettsége és innovatív megközelítése a gazdálkodásban inspiráló példa a mezőgazdaság jövője szempontjából.
Alex Harrell: Nincs univerzális megoldás. Minden hektáron, amit művelünk, egyhektáros rácsháló mentén gyűjtjük a talajmintákat. Az eljárásunk a talaj egyensúlyának és tápanyagtartalmának felmérésével kezdődik, majd ennek fényében választjuk ki a megfelelő növényfajtákat, gyomirtókat és gombaölő szereket. A folyamat során folyamatosan mintákat veszünk, amelyek segítségével finomítjuk a növények tápanyagellátását. Ez a megközelítés egy átfogó rendszerszemléletet tükröz, amely kiterjed a folyamat minden szakaszára.
Randy Dowdy: A termelőknek azt tanítjuk, hogyan maximalizálják a befektetés megtérülését. Meg kell érteni, honnan származik a hozam, majd pedig hogy hol marad el a hozam, tudni, hogy mi kifizetődő és mi nem. Mindig is bátorítottam a többi termelőt, hogy végezzenek kísérleteket a gazdaságukban. A kulcs az információ megosztása másokkal, a másoktól való és a gazdaságban rendelkezésre álló adatokból való tanulás.
Alex Harrell véleménye szerint a 7 dolláros kukoricával és a 15 dolláros szójával való munka sokkal egyszerűbb, mint a 4 dolláros kukoricával és a 10 dolláros szójával. Minden gazdálkodó tisztában van azzal, hogy mi az, ami a saját farmján valóban működik, és mi az, ami garantálja a befektetéseik megtérülését (ROI). Folyamatosan teszteljük az új termékeket, hogy kiderüljön, melyek biztosítják a legjobb megtérülést. Nem fogunk egyetlen terméket csak azért alkalmazni az egész gazdaságban, mert jól van reklámozva vagy vonzó a csomagolása. Tudjuk, mi az, ami valóban hatékony, és ehhez fogunk ragaszkodni.
Alex Harrell: A legfontosabb, hogy megtanultam, mely termékek működnek és melyek nem. Minden cég azt mondja, hogy neki van a legjobb terméke. Mi például 400 kísérletet néztünk meg 30 különböző bórtermékkel. Az eredmények alapján megtaláltuk azt az ötöt, amelyik hatásos volt. Ezen adatok birtokában könnyebben kitalálhatjuk, hogy milyen termékeket használjunk, ha az a célunk, hogy hektáronként 5 dollárt költsünk, és 10 dollárt szeretnénk visszakapni. Adatokkal kell alátámasztani a döntéseinket.
A hozamra a vetőgép van a legnagyobb hatással. Minden terméknél jobb eredményt ad az egyenletes állomány, az egyenletes kelés. Tudom, hogy ez elég egyszerűen hangzik, de kétségtelenül ez a legfontosabb. A jobb állomány és a jobb kelés nagyobb terméshozamot eredményez.
Randy Dowdy véleménye szerint a jó és a kiváló gazdálkodó közötti különbség az időzítés, a részletekre való figyelem és a személyes elfogadás mélységében rejlik. Ezeket a tényezőket bizonyos mértékig mi irányítjuk. Úgy vélem, hogy a körülöttünk lévő kultúra folyamatos tanulmányozása elengedhetetlen ahhoz, hogy felismerjük, hol lehet növelni a hozamot, és hol van veszteség.
Alex Harrell: A magasabb terméshozam egyik legfontosabb stratégiája a stressz minimalizálása, legyen szó kukoricáról vagy szójáról. Az időjárással, illetve a csapadékkal nem tudunk mit kezdeni. A hőséget öntözéssel minimalizáljuk. A gombaölő szerek nagy problémát jelentenek számunkra, mert sok betegséggel kell megküzdenünk. Meg kell győződni arról, hogy a gyomirtó szereket időben kijuttatjuk. Ezeken kívül ott vannak a rovarok, betegségek - hosszú a lista, mi stresszeli a növényeket. Bármi, amivel ezeket visszaszoríthatjuk, a termésmennyiségre lesz hatással.
Alex Harrell kifejti, hogy a kiemelkedő hozamú parcellák kialakításának célja elsősorban a tanulás, nem pedig a versenyelőny megszerzése. Az itt végzett kísérletek során szerzett tapasztalatainkat más területekre is átültethetjük, ezzel javítva a gazdaság hatékonyságát. Voltak olyan termékek, amelyekről azt gondoltam, hogy nagy sikert aratnak, de végül nem hozták a várt eredményeket. Ugyanakkor rengeteg értékes tudást gyűjtöttünk, amely valóban hatékony – sokszor éppen azokban a területekben, amelyekre először nem is figyeltünk fel.
Randy Dowdy: Első és legfontosabb számunkra a talaj termékenysége. Minden évben végzünk talajmintavételt, mert szeretném alaposan megérteni a terméshozamok eltéréseit. Különösen érdekel, hogy miért lehet az egyik sarokban a termés feleakkora, mint a másikban, még ugyanazon a területen belül is. Minden tőlem telhetőt megteszek a talaj optimális pH-értékének fenntartásáért. Sajnos sokan nem végeznek rendszeres talajmintázást sem. Pedig elengedhetetlen, hogy megbízható adatokkal rendelkezzünk, hogy valós időben tudjunk megalapozott döntéseket hozni a termékenységgel kapcsolatban.
A következő lépés a kelés és a megfelelő állomány létfontosságú szerepével kezdődik. A kukoricatermesztés során elengedhetetlen, hogy a vetőmagokat egyesével helyezzük el a földbe. A szójavetés során pedig az egyik legnagyobb kihívás, hogy ne siessünk el a folyamatot. Érdemes alaposan megfigyelni a növényeket, és összehasonlítani, hogy hány hüvely fejlődik ki egy-egy növényen a duplán vetett szójához képest az egyesével elvetett változathoz viszonyítva.
Az egyidejű kelés ugyanolyan fontos a szójában, mint a kukoricában. Hogyan érhető ez el? Ellenőriztük a vetésmélységet? Minden a vetőgéptől indul. A gombaölő szerek, rovarölő szerek és mikrotápanyagok költségének megtérülése mind nagyobb, ha az állomány egyszerre kel ki. Ha a kelés nem megfelelő, később arra a területre már nem költök sokat. De ha a kelés egyenletes, ott pénzt költök, és azt a szántóföldet jobban segítem.
Az Egyesült Államokban a szója jelenlegi átlagos terméshozama körülbelül 3,5 t/ha, pedig a rekordok bizonyítják, hogy a terméshozam-potenciál sokkal magasabb. A két gazdálkodó világrekord terméshozama nagyon kemény munkával járt. Mit lehet ebből tanulni? Hogy a kísérletezés, az új dolgok befogadása a fejlődés alapja. A saját területeken kell teszteket végezni, új eljárásokat kipróbálni, évről évre változtatni. És ami sikeres, azt beépíteni a technológiába. Így javul a befektetés megtérülése és a hozam.